Perikardiyal Efüzyon: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

perikardiyal efüzyon göğüs ağrısı çeken adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalp zarında meydana gelen sıvı birikmesi durumlarında Perikardiyal Efüzyon karşımıza çıkıyor. Perikardiyal Efüzyon hakkında tüm merak edilenler, minimal ve ciddi durumlarda tedavi yöntemleri ve dahası yazı içeriğinde sizlerle birlikte.

Perikardiyal Efüzyon Nedir?

Perikard, kalbin etrafında çift katmanlı keseye benzer yapıdır. Bu yapının içinde çok fazla su birikmesiyle perikardiyal efüzyon dediğimiz durum meydana gelmektedir. Katmanlar arasında bulunan boşlukta normalde az derecede sıvı kendiliğinden bulunmaktadır. İltihaplanma gibi farklı durumlar doğrultusunda bu sıvı birikintisinin fazla olması, farklı sorunlara yol açmaktadır. Kalp zarı iltihaplanması sebebiyle meydana gelen bu hastalık birçok farklı sebepten meydana gelebilir.

Perikardiyal Efüzyon Nedenleri?

Yaşanan durumun sebebi genellikle iltihaplanma kaynaklıdır. Yaralanmalar veya bazı hastalıklar iltihaplanmaya sonrasında da kalp sıvısında artışa neden olmaktadır. Perikardiyal efüzyona sebep olabilecek hastalıklar arasında;

 • Kanser (akciğer, meme kanseri)
 • Kalp krizi
 • Göğüs travması
 • Hipotiroidizm
 • Lupus hastalığı
 • Tüberküloz
 • Romatoid artrit
 • HIV enfeksiyonu
 • Şiddetli böbrek yetmezliği
 • Bakteriyel enfeksiyonlar

gibi hastalıklar gösterilebilir. Bazı durumlarda yukarıda belirttiğimiz hastalıkların hiçbiri bulunmaz. Bu durumda asıl sebebi görmek için ayrı bir neden aranabilir.

Perikardiyal Efüzyon Belirtileri Nelerdir?

Perikardiyal efüzyon belirtileri arasında görebileceğiniz en belirtin semptomlar arasında göğüs bölgesindeki ağrılardır. Dikkat etmeniz gereken diğer semptomlar arasında;

 • Yüksek ateş
 • Göğüs ağrısı
 • Kas ağrısı
 • İshal
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • Tükenmişlik, yorgunluk hissi
 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı

belirtileri görülebilir. Hızlı gelişen kalp zarında sıvı birikmesi durumlarında bayılma gibi durumların gözükmesi de muhtemeldir. Yukarıdaki belirtileri yaşamanız kalp etrafında sıvı birikmesi hastalığı yaşadığınız anlamına gelmez ancak kendinizi kötü hissetmeniz durumlarında Avicenna Hastanesi kardiyoloji bölümü uzmanlarına randevu alarak, muayene olmanızda fayda bulunuyor.

Perikardiyal Efüzyon Tanısı Nasıl Yapılır?

Hastalık belirtileri gösterdiğinizde, fiziksel muayene sonrasında doğru teşhis için bazı görüntülenme tetkikleri istenmesi muhtemeldir. Kalp zarında sıvı birikmesi tanısı için istenen testler;

tetkikleri kullanılmaktadır. Kalpteki sorunun teşhisi için tam görüntüleme oldukça önemlidir. Kalp tomografisi çekimi sayesinde detaylı tarama yapıldıktan sonra tam teşhis konulup, kalp çevresindeki sıvı tespit edilebilir.

Perikardiyal Efüzyon Tedavi Yöntemleri

Minimal perikardiyal efüzyon ve ciddi perikardiyal efüzyon hastalığının tedavisi farklı olmaktadır. İlaçlı tedavi ve gerekli durumlarda cerrahi tedaviye kadar varan yöntemler sayesinde düzelme sağlanabilir. Öncelikli olarak hastalığın altındaki tedavi yöntemine karar verilip, buna göre tedavi uygulanmasıdır.

İlaçlı Tedavi Yöntemi

Kalp etrafında sıvı birikmesi nedeni iltihaplanma kaynaklı durumlarda, doktorunuzun önerdiği dozda ilaçlı tedavi uygulaması sayesinde tedavi sağlanabilir. Aynı zamanda bakteri veya enfeksiyon durumlarında da tedavi için antibiyotiklerden faydalanılabilir. İlaçlı tedavinin sağlanamadığı acil durumlarda ise cerrahi yönteme başvurulmaktadır.

Cerrahi Tedavi Yöntemi

Ciddi perikardit gelişmelerinde, kalp etrafındaki sıvının boşaltılması için cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntemler arasında;

 • Perikardiyosentez: Bu işlemde, kalp etrafındaki sıvının çekilmesi amacıyla, göğüs içerisinden bir iğne sokulur. Doktor tarafından yapılan bu işlemde, efüzyona sokulan iğneden fazla sıvı emilir ve çıkartılır. Bu cerrahi yöntem anestezi altında yapılarak, Torakoskopi adı verilen minimal cerrahi işlemle tamamlanmaktadır.

 • Perikardiyal Pencere: Kalp çevresinde biriken sıvının iğneyle çıkarılmadığı durumlarda kullanılabilir. Sternum (göğüs kemiği) altından yapılan kesiden içeri girilerek, sıvı boşaltılır. Genel anestezi altında yapılan işlem, daha riskli olmakta ve genellikle kronik durumlarda tercih edilmektedir.

Perikardiyal efüzyon rahatsızlığı bazı durumlarda hiç belirti vermediği için düzenli kardiyolojik muayenesinde fark edilebilir. Sebebi bilinmeyen göğüs veya kas ağrılarını dikkate alarak hastalığın teşhisi için doktora gitmeniz önerilmektedir. Avicenna Ataşehir Kardiyoloji Bölümü uzman doktorlarımıza randevu alarak, en kısa zamanda muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Perikardiyal efüzyon ne kadar sürer?

Kendiliğinden geçebildiği gibi bazı durumlarda kronik hale gelerek 3 ay kadar sürmesi mümkündür.

Perikardiyal efüzyon geçer mi?

Kalp zarı iltihaplanması, hastalığın derecesine bağlı olarak düzelme gösterebilir. Hafif seyreden durumlarda düzelme görülebilir ancak ciddi sıvı birikimlerinde ilaç tedavisi ve cerrahi işlem gerekmektedir.

Kalp etrafındaki sıvı birikmesi nasıl geçer?

Kalp zarında sıvı birikmesi durumlarında ilaçlı tedavi yolu denenebilir. Hastalık takibi sonucunda ilaçlı tedaviye yanıt vermiyorsa, cerrahi yöntemle zar içerisindeki sıvı boşaltılır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣