Koldan Anjiyo (Radial Anjiyo): Nedir ? Nasıl Yapılır?

koldan anjiyo işlemi yapılan erkek hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koldan anjiyo işlemi, bilgisayarlı tomografi işleminin koldaki kan damarlarından yapıldığı teknolojidir. Koldan anjiyo aşamaları hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Koldan Anjiyo Nedir?

Koldan anjiyo diğer adıyla radial anjiyo işlemi, koroner anjiyografi işlemlerinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Sağlık merkezlerinde uygulanan koldan anjiyo işleminde, bilek damarları (radial arter) kullanılarak, koroner vasküler operasyonlar için müdahaleler yapılmaktadır.

Koldan Anjiyo Nasıl Yapılır?

El bileğinden anjiyo işlemi, sanal anjiyo işleminin koldan uygulandığı halidir. El bileğinde uygulama yapılacak bölge lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. Sonrasında bu bölgede 3 mm kadar bir kesi oluşturulur. Giriş yerinin oluşturulmasının ardından acı hissetmediğiniz bölgede stent takılması sağlanır. Koldan açılan bölgede koroner bt anjiyografi kontrast madde uygulaması yapılarak, damarlara renkli bir sıvı enjekte edilir. Bu sıvı sayesinde kan damarlarının daha parlak ve net üç boyutlu görüntüsü elde edilebiliyor. Enjeksiyon işlemi esnasında bileğinizden vücudumuza yayılan bir sıcaklık hissedebilirsiniz.

Bu durum normal ve geçici olmakla beraber beklenen bir durumdur. İşlem esnasında uzanmış olduğunuz yatak, tarayıcı cihazın içerisine doğru ilerleyecektir. Yatak ileri ve geri hareket ederken, bilgisayarlı tomografi cihazı birçok açıdan görüntüler çekecektir. Çekilen görüntüleri birleştirerek üç boyutlu görüntüleme elde edilmesini sağlayacaktır. İşlem yapılırken daha net görüntüler çekilebilmesi adına farklı bir pozisyonda durmanızı veya nefesinizi tutmanızı isteyebilir. Koldan anjiyo işlemi süresi yaklaşık 20 dakika kadar sürecektir. Damarlarda bir tıkanıklık olması durumunda işlem süresi biraz daha uzayabilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koldan Anjiyografi Sonrası İyileşme Süreci

Koldan anjiyo işlemi sonrası yan etkilerinin gözlemlenmesi adına doktorunuzun belirttiği süre kadar gözlem altında olabilirsiniz. Dinlenme odasında herhangi bir yan etki gelişip gelişmediğini veya alerjik reaksiyonların sonucu beklenebilir. Bu süre içerisinde doktorunuz tarafından raporlamalar kontrol edilip tarafınıza bilgi aktarılabilir. Radial anjiyo sonuçlarını bazen aynı gün çıkabilirken, raporların analiz edilmesi nedeniyle 1 gün kadar sürebilir. Bilgisayarlı tomografi işlemi sonucunda bir belirsizlik olması durumunda işlemin tekrar edilme durumu mevcuttur. Koldan yapılan anjiyo işlemi sayesinde çok ufak bir kesiden koroner anjiyo işlemi gerçekleştirilebilir. Koldan anjiyo sonrası iyileşme süreci kısa sürecek ve aynı gün eve çıkabileceksiniz. İşlem sonrası el bileğini zorlamamak ve fazla hareket ettiremek önemlidir. Doktor uyarılarını dikkate alarak, birkaç gün sonrasında günlük hareketlerinize geri dönebilirsiniz.

Sonuç

El bileğinden anjiyo işlemi, koroner bt anjiyografi operasyonu yaptırmayı düşünenler için faydalı tercihlerden biri oluyor. Kasıktan yapılan operasyona göre daha az riskli ve daha az ağrılı olan koldan anjiyo sonrası, kısa sürede kalp ve damar sağlığınızla ilgili bilgi alabilirsiniz. Koroner bt anjiyografi işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız öncesinde radyoloji ve kardiyoloji uzmanlarına muayene olmanız gerekmektedir. Operasyon için randevu almak isterseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji uzman doktorlarımıza muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koldan yapılan anjiyo işlemi sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Kol anjiyosu sonrası iyileşme süresi kısa sürmektedir. Aynı gün içerisinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz ancak bir kaç günlük sürede el bileğinizi yoracak aktivitelerden kaçınmanız önerilir.

Radial anjiyo nedir?

Radial anjiyo uygulaması, koroner bt anjiyografi operasyonun el bileğindeki damarlar kullanılarak yapılmasıdır. Stent takılarak kol damarlarından boya enjekte edilip, vücuttaki kan damarlarının görüntülenmesi sağlanmaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣