Annelik Estetiği: Nedir & Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Annelik estetiği ameliyatı yaptıran aday

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hamilelik süreci, kadınların vücudunda pek çok değişiklik yaratır ve bir takım deformasyonlara neden olur. Bu yüzden de birçok kadın bedeninden eskisi kadar hoşlanmaz. Doğumun ardından alınan fazla kilolar verilse de, kendiliğinden vücudun eski görüntüsüne dönmesi hemen kolay olmayabilir. Ancak doğum yüzünden göğüslerin sarkması, vajinal deformasyonlar, karın ve bacaklarda ortaya çıkan değişimlerden kurtulmak için estetik cerrahiye başvurulur ve kişinin vücudu eski formuna geri döner. Annelik estetiği yöntemi ile tek seansta kişinin hamilelik öncesi sahip olduğu forma geri dönmesi sağlanır. Peki annelik estetiği nedir? Annelik estetiği hakkında bilinmeyenler için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği, hamilelik süreci ve sonrasında vücutta ortaya çıkan fiziksel özelliklerdeki değişimi konu edinir. Bu yöntem ile kadınların doğumdan önceki sahip oldukları fiziklerine kavuşmaları amaçlanır. Birkaç cerrahi işlemin tek bir paket halinde sunulması sonucunda çok kısa bir süre içerisinde istenilen hedeflere ulaşılır. Doğumun ardından göğüslerde meydana gelen sarkıklık, karın ve kalçada meydana gelen yağlar, vücudun belli bölgelerinde ortaya çıkan şişkinlik ve çatlaklar gibi belirtilerin hepsi annelik estetiği içerisinde yer alır.

Bu yöntemin kontrolü için ilk olarak doğum ve emzirmeden kaynaklı vücutta oluşan etkiler değerlendirilir ve tek seferde yapılacak cerrahi operasyon ile vücudun eski formuna geri dönmesi sağlanır. Bu cerrahi operasyonların arasında ise, göğüs dikleştirme ve karın germe, karındaki fazla yağları aldırma gibi işlemler bulunur. Yaygın olarak uygulanan standart cerrahi operasyonlar arasında yapılan tüm bu işlemler, kişilerin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda yapılır. Ancak bu süreç kişiden kişiye göre değişmektedir.

Annelik Estetiğinde Ne Amaçlanır?

Gebelik, kadınların vücudunda pek çok farklı değişikliğe yol açmaktadır. Göğüslerde, karında, vajinada, yüzde ve ciltte bir takım değişiklikler meydana gelir. Standart annelik estetiği yaptıranlar da göğüsler dikleştirilir, düz bir karın elde edilir ve vajina gençleştirilir. Tüm bu işlemleri tek bir çatı altında birleştiren bu yöntem, ayrı ayrı anestezi ve iyileşme süreci olmadan, tek bir pakette cerrahi operasyon geçirilmesini sağlar.

Gebelikten sonraki annelik sürecini daha da keyifli hale getirmeyi amaçlayan bu uygulama, kişinin dış görünüşünden hoşnut olmasını sağladığı gibi benlik saygısını da olumlu yönde etkiler. Hem ruhsal hem de fiziksel olarak oldukça olumlu bir etki yaratan annelik estetiği, aynı zamanda bireyin yaşam kalitesini de artırır. Uygulama ile gebelik döneminde vücutta meydana gelen değişimlerin geri kazandırılması, birçok kişinin beklentiye girmesine neden olur. Bu nedenle sadece herkes için standart bir prosedür oluşturulmaz, aynı zamanda kişiye özel yöntemlerle de gereken işlemler yapılır.

Sonuç olarak bu yöntem ile deformasyona uğrayan vücudun, birden fazla operasyona ihtiyaç duymadan tek bir seferde toparlanması ve mümkün olduğunca vücudun en iyi hale geri döndürülmesi hedeflenir. Annelik estetiği paketi, göğüslerin sarkması ve hacminin bozulması, ciltte çatlak ve sarkmaların oluşması ve vücuttaki fazla yağların meydana gelmesine yönelik hazırlanır. Bunun dışında kişinin isteğine göre de bu paket ayarlanabilir.

Kimlere ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bu yöntem için en uygun adaylar, doğumunun üstünden en az 6 ay geçmiş ve bebekleri sütten kesilmiş olan annelerdir. Doğumdan sonraki 6 aylık bu süreç, vücudun kendini yenilemesi ve iyileşmesi adına bir fırsattır. Meme büyütme gibi operasyonların, emzirme döneminden sonraki zamana ertelenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra annelik estetiği, sadece çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kişiler için değil, aynı zamanda işlem sonrası yeniden çocuk sahibi olmayı düşünen kişiler için de uygundur. Ancak yeniden oluşan hamilelik sürecinde, cilt ve karın kasları tekrar geriler ve onarıma ihtiyaç duyar. Bu yöntem uygulandıktan sonra kişilerin tekrar hamile kalmayı düşünmesi, bu gibi sonuçları kabul ettiği anlamına gelir.

Öte yandan kişilerin bu operasyonu geçirmesinde sağlık konusunda herhangi bir engelleri olmaması gerekmektedir. Anestezi almayı engelleyen durumlar veya düzenli olarak alınan ilaçlar varsa, bunlar operasyonun gerçekleşmesini etkileyebilir. Eğer sigara kullanıyorsanız, işlemden en az 3 hafta önce bu alışkanlığı da bırakmanız gerekmektedir. Sigara kullanımı işlem sonrasındaki iyileşme sürecini de olumsuz yönde etkileyeceği için, uzun bir süre ara verilmesi gerekir. Son olarak estetik işlemlerinin kimin için uygun olduğu ve hangi durumlarda uygulanması gerektiği, kişinin vücut yapısına, kişisel isteklerine ve vücut anatomisine göre değişmektedir. Üstelik iyileşme süreci de bunlarla orantılıdır ve kişiye göre farklı zaman aralıklarında gerçekleşir.

Annelik Estetiği Türleri ve Uygulama Teknikleri Nelerdir?

Meme Dikleştirme ve Büyütme

Emzirme döneminde büyüyen ve şişkin olan göğüsler, bu süreçten sonra küçülür ve sarkar. Bu operasyon göğüs içerisinde silikon protez yerleştirilerek, cilt yumuşak doku çıkarılması işlemlerinin kombinasyonları ile gerçekleşir. Dikleştirme işlemi sayesinde daha düzgün ve sağlıklı bir görünüm elde edilir.

Karın Germe

Karın bölgesindeki meydana gelen fazla yağların alınarak daha sıkı bir görünüm elde edilmesine karın germe işlemi denir. Karın germe işlemi neticesinde daha düz bir karına ve ince bir vücuda sahip olunur.

Liposuction

Bir tüp ve kanüller yardımı ile karın, basen, sırt ve kol gibi fazla yağ bulunan bölgelerdeki yağların alınması işlemidir. Yine bu liposuction işlemi sayesinde formda bir görüntü elde edilir ve düzgün vücut hatlarına sahip olunur.

Labioplasti

Doğum esnasında iç vajina dudakları gevşer ve birçok kadın bu durumdan rahatsızlık duyar. Günlük yaşamı da bir hayli olumsuz etkileyen bu durum, labioplasti uygulaması ile tedavi edilebilir. Gevşemiş iç dudakların küçültülmesi ve normal görüntüsüne kavuşma işlemine labioplasti  denir. Bu uygulamada labia minora kısmındaki fazlalık deri dikkatlice çıkarılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Bu operasyondan sonraki 2 haftalık süreçte ağrı ve şişkinlik meydana gelebilir. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenmeli, hareketler kısıtlanmalı.
  • Bebek de dahil olmak üzere en az 6 aylık süreçte ağır kaldırılmamalı.
  • Ağrıların azaltılması adına doktor tarafından bazı ağrı kesiler istenebilir.
  • Bu operasyonların kalıcı olması için operasyondan sonra egzersiz programı ve spor rutini oluşturmak gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı ve dengeli bir beslenme planına da uyulmalıdır.
  • Doğum sonrası görünümünde daha iyi olmak istiyorsanız, hamilelik süreci boyunca da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Vücut sağlığı ve fiziksel görünüm için hem egzersiz hem de yeme rutini mutlaka oluşturulmalı.

Ameliyat ve İyileşme Süreci

Bu operasyonu yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlarından biri, hem ameliyat öncesinde hem de sonrasındaki 2 haftalık süreçte sigara içilmemesi gerektiğidir. Operasyonun sonuçları nasıl kişiden kişiye göre değişkenlik gösteriyorsa, iyileşme süreci de göstermektedir. Genel olarak ameliyat sonrası tamamen iyileşme 3 ayı bulabilir. Öte yandan 4 – 6 haftalık bir süreçte, kişilerin yük kaldırmaması ve fiziksel olarak kendilerini çok yıpratmaması gerekmektedir. Masa başında yapılan işlerde herhangi bir sıkıntı yoktur. Aynı zamanda ağır sporlardan kaçınılması gerekmektedir.

Bunların dışında bir diyet programı ile sağlıklı bir yaşam belirlenmelidir. Protein, sebze ve tahıl ağırlıklı bir yeme alışkanlığı kazanılmalıdır. Bu süreçte dikkat edilen hususlar, iyileşme sürecini hızlandırdığı gibi ameliyatın ardından yeni vücudun imajını korumasını sağlar. Haftalık 7 – 10 saat arası orta seviyede egzersiz programı yapılmalı ve operasyon sonrası vücudun ihtiyaç duyduğu ve yaşam kalitesini artırdığı hususlara da dikkat edilmesi gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Annelik estetiği fiyatları ne kadardır?

Her estetik operasyonlarında olduğu gibi bunda da yapılan işlemlere göre fiyatlar değişmektedir.

Annelik estetiği kaç saat sürer?

Pek çok farklı operasyon bir arada uygulandığı için bu operasyonların sayısına ve süresine göre de annelik estetiğinin süresi değişmektedir. Ancak genellikle 3 – 5 saat arasında sürer.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣