Koroner bt anjiyografi avantajları hakkında bilgi veren doktor

Koroner BT Anjiyografi Avantajları Nelerdir?

Kan damarı hastalıklarını ve durumlarını teşhis etmek için kullanılan koroner bt anjiyografi, koroner damarlar ile ilgili anatomik bozuklukların görüntülenmesini sağlar. Kontrast madde ile uygulanan bu yöntem, birçok farklı kalp hastalığına ait tedavilerin planlamasında da yol göstericidir. Peki koroner bt anjiyografi avantajları nelerdir? Zararları ve riskleri nelerdir? gibi soruların yanıtına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Avantajları

 • Ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırır ve eğer ameliyat gerekli olursa, daha doğru bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Tıkalı olan damarlarda kalsiyum miktarını ölçer, işlem sırasında kullanılacak tellerin geçişlerini planlar ve tedavi planını belirler.
 • Koroner bt anjiyo sonrası hastanın vücudunda radyasyon kalmaz.
 • Görüntü kalitesi çok yüksektir.
 • Yüksek çözünürlüklü görüntü imkanı tanıdığından dolayı çok sık kullanılır. Koroner arter hastalığı, komplike ve doğumsal kalp hastalıkları, anatomi ve damarsal bağlantılar hakkında ileri derecede bilgi verir.
 • Koroner anatomi ve darlık düzeyleri ile ilgili bilgi verir.
 • Çekimi oldukça kısa sürdüğü için herhangi bir gürültü sorunu yaşanmaz.
 • İşlem sırasında ya da sonrasında bir acı ya da ağrı hissedilmez.
 • Herhangi bir sedasyon ya da genel anesteziye ihtiyaç yoktur.
 • Stent takılmış ya da bypass ameliyatı olan hastalara kolay bir şekilde uygulanır.
 • Çok daha hızlı bir şekilde yapıldığı için diğer görüntüleme tekniklerine nazaran daha az komplikasyona sahiptir. Bu nedenle herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Diğer görüntüleme tekniklerine nazaran daha kesin anatomik ayrıntılar verir.
 • Bt taramasında uygulanan röntgenler, anında yan etki yapmaz.
 • Birçok hastanın kan damarı sorunlarını teşhis etmek için kullanılır.
 • Düzeltici tedavinin yapılmasını sağladığı için, kan damarlarının daralmasını ya da tıkanmasını tespit eder. Tıkanmış koroner arterleri saptamaya yardımcı olur.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner BT Anjiyografi Zararları

 • Nadir de olsa, radyasyona bağlı kalındığı için kanser olma riski bulunur.
 • Uygulamada kontrast madde verilir ve buna alerjiniz olabilir. Bir gün veya birkaç saat öncesinden koruyucu ilaç almanız gerekebilir ya da farklı alternatif yollar denenebilir.
 • Böbrek yetmezliği sorunu olan hastalara ise kontrast madde enjekte edilirse, kişinin böbrek fonksiyonları daha da zarara uğrar.
 • Damardan verilen kontrast maddenin sızma ihtimali bulunur. Ve bu cilt altına yayıldığından dolayı cildi, kan damarlarını ve sinirleri etkileyebilir. Aynı zamanda kontrast madde damardan enjekte edilirken, herhangi bir ağrı ya da karıncalanma hissedilirse, mutlaka doktora bu durum bildirilmeli.
 • Koroner bt anjiyo, hamile olanlar veya hamile olma ihtimali olan kişiler için risk taşır. Bu yüzden koroner bt anjiyografi öncesi bu konuyu doktorunuz ile konuşmalısınız.
 • Emziren anneler işlemden sonra 24 – 48 saat boyunca bebeklerini emzirmemesi gerekmektedir.

Sonuç;

Koroner bt anjiyografi avantajları hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda, risklerinden ve zararlarından da bahsettik. Ancak zararlarından daha çok avantaja sahip olduğunu öğrenmiş olduk. Kalp ile ilgili hastalıkların teşhis edilmesini sağlayan ve ona göre bir tedavi planı oluşturan bu yöntem, birçok hastaya yardımcı olmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi yan etkileri nelerdir?

Bu uygulamada risk ya da yan etki yok denecek kadar azdır. Ancak nadir de olsa bazı riskler bulunmaktadır. Kontrast madde kullanımı ve radyasyon, koroner bt anjiyografi yan etkileri arasındadır.

Koroner bt anjiyo ne kadar sürer?

Çok kısa süren bir işlem olsa da, toplam işlem süresi 10 dakika kadar sürebilir.

Koroner bt anjiyografi kimlere yapılır?

Kalp damarlarında tıkanma ve daralma olduğu düşünülen tüm hastalara koroner anjiyografi yapılabilir. Öte yandan göğüs ağrısı olanlar, efor testi pozitif çıkanlar veya kalp krizi geçirenlere de uygulanabilir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.