Koroner BT Anjiyografi Avantajları Nelerdir?

Koroner bt anjiyografi avantajları hakkında bilgi veren doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kan damarı hastalıklarını ve durumlarını teşhis etmek için kullanılan koroner bt anjiyografi, koroner damarlar ile ilgili anatomik bozuklukların görüntülenmesini sağlar. Kontrast madde ile uygulanan bu yöntem, birçok farklı kalp hastalığına ait tedavilerin planlamasında da yol göstericidir. Peki koroner bt anjiyografi avantajları nelerdir? Zararları ve riskleri nelerdir? gibi soruların yanıtına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Avantajları

 • Ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırır ve eğer ameliyat gerekli olursa, daha doğru bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Tıkalı olan damarlarda kalsiyum miktarını ölçer, işlem sırasında kullanılacak tellerin geçişlerini planlar ve tedavi planını belirler.
 • Koroner bt anjiyo sonrası hastanın vücudunda radyasyon kalmaz.
 • Görüntü kalitesi çok yüksektir.
 • Yüksek çözünürlüklü görüntü imkanı tanıdığından dolayı çok sık kullanılır. Koroner arter hastalığı, komplike ve doğumsal kalp hastalıkları, anatomi ve damarsal bağlantılar hakkında ileri derecede bilgi verir.
 • Koroner anatomi ve darlık düzeyleri ile ilgili bilgi verir.
 • Çekimi oldukça kısa sürdüğü için herhangi bir gürültü sorunu yaşanmaz.
 • İşlem sırasında ya da sonrasında bir acı ya da ağrı hissedilmez.
 • Herhangi bir sedasyon ya da genel anesteziye ihtiyaç yoktur.
 • Stent takılmış ya da bypass ameliyatı olan hastalara kolay bir şekilde uygulanır.
 • Çok daha hızlı bir şekilde yapıldığı için diğer görüntüleme tekniklerine nazaran daha az komplikasyona sahiptir. Bu nedenle herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Diğer görüntüleme tekniklerine nazaran daha kesin anatomik ayrıntılar verir.
 • Bt taramasında uygulanan röntgenler, anında yan etki yapmaz.
 • Birçok hastanın kan damarı sorunlarını teşhis etmek için kullanılır.
 • Düzeltici tedavinin yapılmasını sağladığı için, kan damarlarının daralmasını ya da tıkanmasını tespit eder. Tıkanmış koroner arterleri saptamaya yardımcı olur.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner BT Anjiyografi Zararları

 • Nadir de olsa, radyasyona bağlı kalındığı için kanser olma riski bulunur.
 • Uygulamada kontrast madde verilir ve buna alerjiniz olabilir. Bir gün veya birkaç saat öncesinden koruyucu ilaç almanız gerekebilir ya da farklı alternatif yollar denenebilir.
 • Böbrek yetmezliği sorunu olan hastalara ise kontrast madde enjekte edilirse, kişinin böbrek fonksiyonları daha da zarara uğrar.
 • Damardan verilen kontrast maddenin sızma ihtimali bulunur. Ve bu cilt altına yayıldığından dolayı cildi, kan damarlarını ve sinirleri etkileyebilir. Aynı zamanda kontrast madde damardan enjekte edilirken, herhangi bir ağrı ya da karıncalanma hissedilirse, mutlaka doktora bu durum bildirilmeli.
 • Koroner bt anjiyo, hamile olanlar veya hamile olma ihtimali olan kişiler için risk taşır. Bu yüzden koroner bt anjiyografi öncesi bu konuyu doktorunuz ile konuşmalısınız.
 • Emziren anneler işlemden sonra 24 – 48 saat boyunca bebeklerini emzirmemesi gerekmektedir.

Sonuç;

Koroner bt anjiyografi avantajları hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda, risklerinden ve zararlarından da bahsettik. Ancak zararlarından daha çok avantaja sahip olduğunu öğrenmiş olduk. Kalp ile ilgili hastalıkların teşhis edilmesini sağlayan ve ona göre bir tedavi planı oluşturan bu yöntem, birçok hastaya yardımcı olmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi yan etkileri nelerdir?

Bu uygulamada risk ya da yan etki yok denecek kadar azdır. Ancak nadir de olsa bazı riskler bulunmaktadır. Kontrast madde kullanımı ve radyasyon, koroner bt anjiyografi yan etkileri arasındadır.

Koroner bt anjiyo ne kadar sürer?

Çok kısa süren bir işlem olsa da, toplam işlem süresi 10 dakika kadar sürebilir.

Koroner bt anjiyografi kimlere yapılır?

Kalp damarlarında tıkanma ve daralma olduğu düşünülen tüm hastalara koroner anjiyografi yapılabilir. Öte yandan göğüs ağrısı olanlar, efor testi pozitif çıkanlar veya kalp krizi geçirenlere de uygulanabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣