Koroner Kalsiyum Skorlaması Riskleri Nelerdir?

koroner kalsiyum skorlaması riskleri hakkında görüşen doktor ve hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner kalsiyum skorlaması riskleri, kalp hastalıklarının tanısında kullanılan uygulama hakkında merak edilenlerden biridr. Kalsiyum skorlaması testi neden yapılır? riskleri nelerdir? ve daha fazlası hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Koroner Kalsiyum Skorlaması Nedir?

Kalsiyum skorlama, koroner arterlerin plak oluşumu nedeniyle tıkanması sonucunda meydana gelmektedir. Plaklarda oluşan iltihaplanma nedeniyle olabilen kalsiyum skorlama, bilgisayarlı tomografi uygulaması sayesinde tespit edilebilir. Kalp damarlarında plaklar nedeniyle oluşan daralmalar, kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarının öncüsü olduğu için dikkate alınmalıdır.

Kardiyoloji uzmanı ile yapılan muayenede kalp hastalığı semptomlarına rastlanırsa, koroner kalsiyum skorlaması yapılabilmektedir. Bazen aile geçmişinde kalp hastalığı öyküsü olması veya yaş, kilo gibi etkenlerin varlığı ile erken tanı için uygulama yapılabilir. Koroner kalsiyum skorlaması kardiyak bt sayesinde erken teşhis edilebilir ve kalp damarlarındaki daralmalar görüntülenebilir. Kalp taraması sonuçlarına göre tanı konulabilir ve tedavi için yönlendirebilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Kalsiyum Skorlaması Testi Kullanım Alanları

Kalsiyum skorlaması için kardiyak bt uygulaması, atik semptomların tanısında ve hastalıkların tanısında kullanılmaktadır.  Kalp ve damar hastalıklarının klinik semptomları olmasa da erken tanı konulabilmesi adına taramalar yapılabilir. Koroner kalsiyum skorlaması testi yapılabilecek semptomlar arasında;

Yukarıda bahsedilen durumların varlığı, kardiyoloji doktorunuzun uygun görmesi durumunda kardiyak bt uygulaması yapılması için yeterli sebeptir. Koroner bt anjiyografi uygulaması yapılarak kalp damarlarının tümünde görüntüleme sağlanabilir. Koroner kalsiyum skorlaması değerleri ölçümünde kan damarlarının ne kadar daraldığının net görüntülenmesi adına klasik anjiyo işlemi de tercih edilebilir.

Koroner Kalsiyum Skorlaması Riskleri Nelerdir?

Vücuttaki damarların görüntülemesinde x-ışını kullanılan görüntüleme sistemlerinin hepsinde, belirli oranda radyasyona maruz kalınmaktadır. Radyasyon alımıyla birlikte oluşan riskler hakkında önceden bilgi sahibi  olmanız, testi yaptırma tercihimizi değiştirebilir. Her uygulamada olduğu gibi koroner kalsiyum skorlaması riskleri de belirli bir oranda bulunmaktadır Bunlar arasında;

  • baş ağrısı
  • baş dönmesi
  • radyasyon alımı nedeniyle kanser oluşma riski (61’den az)
  • kapalı alanda kalma nedeniyle tetiklenen fobi
  • kalp ritmini değiştirebilecek hap veya enjeksiyon nedeniyle halsizlik

Koroner kalsiyum skorlaması kardiyak bt sonrasında, olası durumlara karşı yanınızda refakatçi bulundurabilirsiniz. Operasyon sonrası dinlenme süreniz göz önüne alınarak bir süre gözlem altında beklemeniz muhtemeldir. Bu sürede kalsiyum skorlaması yan etkileri görülürse, anında müdahale sağlanacaktır. Ancak, uygulamayla ilgili en çok tedirgin eden konulardan biri bt anjiyografi radyasyon oranıdır. Her uygulamada değişebilen radyasyon oranı, x-ışını kullanılan görüntüleme cihazlarında bulunmaktadır. Son teknolojinin kullanıldığı cihazlarda eski görüntüleme sistemlerine oranla daha az radyasyon yayıldığını da bilmekte fayda var. Aynı zamanda avantajları yanında, zararları oldukça az kalan kalsiyum skorlaması uygulaması kalp hastalıkları riskinin erken tespitinde önemlidir.

Sonuç

Koroner kalsiyum skorlaması kontrolünde uygulanan kardiyak bilgisayarlı tomografi uygulaması, kalp hastalıklarının tespitinde sıklıkla kullanılmaktadır. X-ışını kullanılarak görüntüleme sağlanan uygulamanın faydaları gibi bazı yan etkileri de bulunmaktadır. yukarıda bahsettiğimiz yan etkileri herkeste görünmemek ile beraber, olası ihtimaller arasında bulunmaktadır. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarından randevu alarak uygulama hakkında daha fazla detaya ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner kalsiyum skorlama kardiyak bt nasıl yapılır?

Kalsiyum skorlaması uygulaması, bilgisayarlı tomograf cihazı kullanılarak yapılan bir testtir. Testr öncesinde en az 4 saat kadar açık olması ve kalp ritmini değiştirecek sıvı alımı kesilmelidir. Bilgisayarlı tomografi cihazı içerisinde kalp damarlarının birden fazla görüntüsü elde edildikten sonra, kalp damarlarındaki daralmalar tespit edilecektir.

Koroner kalsiyum skorlama testi kaç dakika sürer?

Kalsiyum skorlama testi uygulaması, hazırlık süreciyle beraber yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir.

Kalpte kalsiyum birikmesi, damarlarda tıkanıklık yapar mı?

Evet, tıkanıklık yapmaktadır. Plakların oluşturduğu birikimler sonucunda kan damarlarında daralmalar ve tıkanıklıklar meydana gelmektedir. Bu durum kalbe yeterince kan ve oksijen gitmemesine, sonucunda kalp krizi gibi hayati durumların oluşmasına zemin oluşturmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣