Koroner BT Anjiyografi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koroner bt anjiyografi öncesi hazırlık

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Röntgen ışınları sayesinde kalp damarlarının görüntülendiği tanı yöntemine koroner bt anjiyografi denir. Peki koroner bt anjiyografi öncesi nasıl hazırlanmak gerekir? Koroner bt anjiyografi öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Koroner bt anjiyografi hazırlığı nasıl yapılır? Detaylar için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Öncesi

 • Hamileyseniz ya da hamile olma ihtimaliniz varsa, bu işlemden önce ilk olarak bu durumu doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
 • Koroner bt anjiyografi öncesi nasıl hazırlanmanız gerektiği sizlere aktarılacaktır.
 • İşlemden 5 saat önce su dışında herhangi bir şey yiyip içilmemesi gerekmektedir.
 • İşlemden 12 saat önce çay, kahve ve enerji içeceği gibi kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Bu tür içecekler kalp atış hızını artırır ve kalbin net görüntülenmesini zorlaştırır.
 • Düzenli olarak kullandığınız ilaçların listesini doktorunuza vermelisiniz. Çünkü işlem uygulanmadan önce bir takım ilaçları bırakmanız gerekebilir.
 • Alerjik bir bünyeye sahipseniz, mutlaka işlemden önce bunu doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Koroner bt anjiyografi hazırlığı öncesinde hastaneye bol ve rahat giysiler ile gelmeniz istenir. Hastanede işlemden önce hasta önlüğü giydirilir ve diğer eşyalarınız güvenli bir yerde kilit altında tutulur. Bu nedenle takı ve değerli eşyalarınızı işlemden önce çıkarabileceğiniz gibi evde de  bırakarak gelebilirsiniz.
 • Sanal anjiyo öncesi takının yanı sıra mücevher, saç tokası, gözlük, telefon, takma diş, diş implantları ve işitme cihazı gibi metal eşyaları çıkarmak gerekir.
 • Bt taramasında enjekte edilen kontrast madde bazı hastalarda alerji reaksiyona neden olabilir. Özellikle alerjik bir bünyeye sahipseniz ve böbrek yetmezliği gibi bir problem yaşıyorsanız, bu durumları doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz. Böylelikle bt taraması kontrast madde olmadan yapılabilir ya da başka alternatif bir görüntüleme tekniğine başvurulabilir.
 • Bu gibi durumlar dışında şeker hastalığı probleminiz varsa, işlemden 3 saat önce hafif bir kahvaltı yapabilir veya hafif bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Bu hastalık için kullandığınız ilaçları, uygulamadan sonraki 48 saat boyunca almamanız gerekebilir.
 • Bahsettiğimiz hastalıkların yanı sıra kronik veya ciddi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa, uygulamadan önce doktorunuz ile kesinlikle bu konuyu konuşmalısınız.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner BT Anjiyografi Sonrası

 • Koroner bt anjiyografi çekimi sonrası kişiler normal günlük eylemlerine geri dönebilirler.
 • Çok ağır işlerde çalışılmamalı veya ağır kaldırılmamalı.
 • Kontrast madde enjekte edildiği için işlemden sonra bol bol su tüketilmesi gerekmektedir.
 • Koroner bt anjiyografi sonuçlarına göre yaşam tarzınızda değişikliğe gitmeniz gerekmektedir.
 • Düzenli egzersiz yapmalı, sağlıklı beslenmeli ve ağır, zararlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.
 • Kullanıyorsanız sigarayı bırakmalısınız.
 • Kronik hastalıklara sahipseniz, ilaçlarınız ile ilgili doktorunuzla konuşmalısınız.
 • Koroner bt anjiyografi kalp taraması sonrasında mümkün olduğunca stresten uzak durmalısınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi aç karnına mı yapılır?

İşlem öncesi 5 saat kadar herhangi bir şey yiyip içilmemelidir.

Koroner bt anjiyo ne kadar sürer?

Oldukça kısa süren bu işlem, tüm süreciyle ortalama 10 dakika sürer.

Anjiyo yapılmadan önce yemek yenir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi işlemden önce belli bir süre bir şey yiyip içilmemelidir.

Bt anjiyo öncesi su içilir mi?

Belli bir süreye kadar bir şey yenip içilmese de su içilebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣