koroner kalsiyum skorlama değerleri

Koroner Kalsiyum Skorlama Değerleri

Koroner kalsiyum skorlama değerleri, Agatston puanı olarak adlandırılan bir sistemle değerlendirilmektedir. Bu nedenle kalsiyum sonuçlarının ne anlama geldiği ilk bakışta anlaşılamayabilir. Değerlendirme sonuçları hakkında detaylı bilgi için makalemizi inceleme devam edebilirsiniz.

Koroner Kalsiyum Skorlaması Nedir?

Koroner kalsiyum taraması, atardamarlardan kalsiyum içeren plakların oluşumunun tanısında kullanılan görüntüleme testidir. Kalp taraması olarak da bilinen uygulama, X-ışını kullanılarak yapılan üç boyutlu görüntüleme sayesinde gerçekleşmektedir. Koroner arterlerde meydana gelen herhangi bir sorunun varlığı durumunda, kalp taraması sayesinde erken tespit sağlanabilmektedir. Kardiyoloji uzmanı ile yapacağınız görüşmelerde, kalp krizi riski bulunması veya diğer kalp sorunlarının semptomlarının varlığı nedeniyle kalsiyum skorlama testi yapılması uygun görülmektedir. Koroner kalsiyum skorlama testi sayesinde yaşam tarzı değişiklikleri sağlanabilir ve kalp hastalığı riskinin erken tespiti yapılabilir. Bu sayesinde hayati risk oluşturmadan, tedavi planlaması sağlanabilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Kalsiyum Skorlaması Nasıl Yapılır?

Koroner kalsiyum taraması kardiyak bt uygulaması, işlem öncesinde dikkat edilmesi gerekenlerin olduğu bir prosedüre sahiptir. Çekim protokollerinin uygulanabilmesi için sağlık ekipleri tarafından öncesinde size bazı durumlar bildirilecektir. Koroner kalsiyum testi öncesinde en az 4 saatlik açlık olmalı ve  işlem günü kafeinli içecekler tüketimine ara vermeniz önerilir. Kalp ritminizi ve görüntülemeyi etkileyecek koyu renkli içecekler de içilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

Kalp taraması yapılacağı gün rahat kıyafetler giymeye ve üstünüzde metal takı, aksesuar olmamasına dikkat etmelisiniz. Operasyon saati geldiğinde sağlık görevlileri sizi görüntüleme odasına alacak ve işleme hazırlayacaktır. Görüntüleme odasının içerisinde yarım aya benzeyen bir bilgisayarlı tomografi cihazı olacak ve içerisinde de hareket eden bir masa bulunacaktır. Bu masaya uzandıktan sonra, hemşireler tarafından el bileğinden kanül takılabilir. Bu kanülden, kalp ritmini yavaşlatan bir enjeksiyon yapılabilir.

Yapılan enjeksiyon sayesinde kalp ritminde yavaşlama ve daha net görüntüler elde edilmesi sağlanabilmektedir. Enjeksiyonun ardından damarların görüntülenmesine yardımcı olacak kontrastlı madde enjeksiyonu sağlanır. İşlem hazırlıkları tamamlandığında işlem başlayacak ve çekimler yaklaşık 20 dakika içerisinde tamamlanacaktır. Koroner Kalsiyum Skorlaması Kardiyak Bt içeriğimizden, uygulamanın işleyişini, tüm detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

Koroner Kalsiyum Skorlama Değerleri

Koroner kalsiyum skorlaması test sonuçları,  Agatston puanı verilen bir sistemle değerlendirilmektedir. Test sonucunda skor, kalsiyum birikintilerinin yoğunluğunu ve kapladığı alana göre verilmektedir. Koroner kalsiyum skorlama değerleri;

  • 0 skor: Test esnasında kalpte kalsiyum birikintisine rastlanmadığı anlamına gelir. Kişinin kalp krizi geçirme riskinin düşük olduğu anlamına gelir.
  • 100 – 300 arası skor: Damarlarda orta düzeyde plak biriktiği anlamına gelmektedir. Hastanın, ilerleyen dönemlerde kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğu veya kalp hastası olabileceği değerlendirilebilir.
  • 300 ve üstü skor: Skor değerlendirmesi 300’den büyük olduğu takdirde, hastanın kalp krizi geçirme riskinin çok yüksek olduğu ve şiddetli kalp hastalığının varlığından bahsedilebilir.

Kalsiyum skor puanı ne kadar yüksek olursa, kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme riskiniz o kadar artmaktadır. Koroner kalsiyum skorlama sonuçları, doktorunuz tarafından aynı yaş ve cinsiyet grubundaki hastalara göre de değerlendirilecektir. Kalp taraması sonucunda kalp krizi riskiniz ve kalp sağlığınızla ilgili detaylı bilgiye sahip olunabilir ve gerekli durumlarda tedavi seçenekleri değerlendirilir. Kalp ve damar sağlığı kontrolleriniz için dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz. Kardiyoloji ve Radyoloji uzmanlarımızın ortak takibi sayesinde kalp hastalıklarının görüntülenmesi ve erken tanı koyması sağlanabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kalsiyum skorlaması fiyat nedir?

Kalsiyum skorlaması fiyatı, uygulamanın yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişmektedir. Ancak kardiyak bt uygulaması diğer görüntüleme testlerine göre daha hesaplıdır. Aynı zamanda bt anjiyografi işlemi için SGK anlaşması olan kurumlarda indirim sağlanabilmektedir.

Kalsiyum skorlama testi kaç dakika sürer?

Kalsiyum skorlama testi, hazırlık süreci dahil olmak üzere yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir.

Kalsiyum skorlaması riskleri nelerdir?

Kalsiyum skorlaması riski, avantajlarının yanında minimum seviyede bulunmaktadır. Kardiyak bt operasyonunun en dikkat çeken riski radyasyon alımıdır. Ancak alınan radyasyon miktarı oldukça az ve kanser oluşturma etkisi %1’den küçük bir değere sahiptir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Avicenna Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Doktorlarımız

Kardiyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.