Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı bir görünüm kazanabilmesi için uygulanan tedavi yöntemidir.

Kron Köprü Protezi Nedir?

Halk arasındaki adıyla bilinen protez, diş kaybı sonrasında oluşan boşlukları belirli protezleri kullanılarak doldurabilmeyi amaçlayan tıbbi bir işlemdir. Alt yapısı metal ve zirkonyumdan oluşan iki farklı malzeme kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kron köprü tedavisi, ciddi durumda çürük şikayeti olan buna bağlı olarak renk değişimlerinin başladığı dişlerde sağlıklı ve estetik bir görünüm sağlamak için tercih edilmektedir. Köprü protezi çürümüş ve ya hasar görmüş dişlerin üzerine takılan bir protez uygulamasıdır.

Kron Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Protez türleri herkesin kendi diş yapısına göre değişiklik gösterebileceği farklık materyallerden oluşmaktadır. Her dişin kron malzemesi farklı özelliklere ve avantajlara sahiptir. Kron köprü protez için kullanılan malzemelerin yapıları farklı olsa da ortalama ömürleri 7-8 yıl arasında değişim göstermektedir. Ancak protezleri daha uzun süre sorun yaşamadan kullanabilmek için düzenli bakımlarının yapılması gerekmektedir.

 • Metal destekli porselen kron
 • Zirkonyum destekli porselen kron
 • Empress porselen kron
 • Porselen laminate kron

Protez Çeşitleri Nelerdir?

Protetik diş tedavisinde birden fazla protez çeşidi kullanılmaktadır. Hastanın yaşadığı diş kaybına bağlı olarak hangi protezin kullanılacağı belirlenmektedir. Protez çeşitleri şu şekildedir.

 • Hareketli protezler
 • Tam protezler
 • Sabit protezler

Hareketli protezler birden fazla yani çok sayıda diş kaybının yaşandığı durumlarda uygulanmaktadır. Tam protezler ise ağızda hiç kalmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Damak olarak da bilinmektedirler. Sabit protezler ise diğer protez çeşitlerinden farklıdır. Sabit protezler çıkartılıp takılması mümkün değildir.

Kron Köprü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kron köprü tedavisi, anadan doğma dişlerden yardım alınarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. İlk aşama olarak boşluğun yanındaki dişlerin küçültülmesi gerekmektedir. Hasar görmüş dişlerin uygun ve eşit oranda küçültülmesi tedavinin ilerleyişi açısından oldukça önemlidir. Sonrasında ise küçültülen dişlerin üzeri porselen bir yapı ile kaplanarak işlem tamamlanmaktadır. Genellikle bir kaç seans süren bir işlemdir. Ölçüsü alınan protez takıldıktan sonra, hastanın proteze alışma süreci boyunca diş hekimleri tarafında rutin kontrolleri gerçekleştirilmektedir.

Kron Köprü Tedavisi İşleminin Uygulandığı Durumlar

 • Zayıf kanal tedavisi işlemi görmüş olan dişler.
 • İmplant üzeri dişler.
 • çürük olan dişler.
 • Aşırı madde kaybı olan dişler .
 • Eski rengini kaybetmiş dişler, renk değişimi görülen dişler.
 • Şekil bozukluğu olan dişler.
 • Estetik açıdan dişlerin daha güzel ve sağlıklı görünmesini isteyen kişiler.
 • Dişlerdeki kırılmaları önlemek için kullanılmaktadır.
 • Rengi beyazlatma ile açılmayan dişlerde kullanılmaktadır.
 • Eski porselen kaplamaların değiştirilmesi gerektiğinde kullanılır.

Köprü mü Daha İyi İmplant mı?

Diş eksiklikleri, hem estetik bir görünüm açısından hem de sağlık açısından sorunlara yol açabilmektedir. Diş eksikliklerini tedavi edebilmek için iki yaygın yöntem bulunmaktadır. Bunlar köprü ve implantlardır. Köprü ve implant tedavisi arasındaki avantaj ve dezavantajlar şu şekildedir.

 • Köprüler, diş eksikliklerini kapatmak için kullanılan diş restorasyon yöntemidir.
 • Köprü uygulaması, implant uygulamasına göre daha az cerrahi işlem gerektirir.
 • Köprüler implantlara göre daha sınırlı bir ömre sahip olabilmektedirler. İmplantlar daha uzun vadeli bir çözümdür.
 • Köprüler, implantlara göre daha uygun fiyatlı bir seçenek olabilmektedirler.
 • Köprüler, implantlara kıyasla daha hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.
 • İmplant uygulaması cerrahi işlem gerektirdiği için iyileşme süreci daha uzundur.

Kron Kaplama ve Köprü İşlemlerinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kron köprü tedavisi sonrasında, hastanın ağız bakım teknikleri hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Eğer kron köprü tedavisi işlemi tamamlandıktan sonra çeşitli rahatsızlıklar duyuyorsanız. Diş hekiminize muayene olmanız gerekmektedir. İşlem gören dişlerin çok iyi fırçalanması gerekmektedir. Dişler günde en az iki kere fırçalanmalıdır. Ayrıca diş ipi kullanımının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Diş temizliği iyi bir şekilde yapıldığı zaman diş bölgesinde bulunan bakteriler ortadan kalkmış olur. Kronların kırılmasını önlemek gerekmektedir. Çok sert yiyecekler tüketilmemelidir. Diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir ve rutin kontroller yapılmalıdır.

Kron Köprü Tedavi Fiyatları 2024

Kron köprü tedavisi hakkında kesin bir fiyat söylemek mümkün değildir. Bu durum kişinin ağız ve diş yapısına, yapılacak işlem ve yöntemlere göre değişiklik göstermektedir. Kron köprü tedavisi için yapılacak olan işlem sayısının artışına göre de fiyatta değişiklik olmaktadır. Daha sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olmak istiyorsanız detaylı bilgi ve fiyat için sayfamızdaki iletişim bilgileri kısmından bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular:

Protetik Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kron tedavisi süresi genellikle porselen kaplamasıyla beraber en az dört seanstan oluşmaktadır.

Köprü Diş Kaç Günde İyileşir?

İyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Köprü diş tedavisi sonrasında dişlerde hassasiyet, şişlik ve ya ağrı görülmesi çok normaldir. Bu belirtiler bir kaç gün içerisinde kaybolmaktadır.

Kron Kaplama Tedavisi Acıtır mı?

Kron tedavisi uygulama sırasında, diş hekimi tedavi edilecek bölgeye genel anestezi uygulamaktadır. Bu sayede hastalar işlem sırasında herhangi bir acı ve ya ağrı hissetmezler.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣