Sakal Ekimi Öncesi ve Sonrası Süreçler

Sakal ekimi öncesi sonrası bakımı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekim operasyonlarında olduğu gibi sakal ekimi öncesi ve sonrası süreçler de bir hayli merak ediliyor. Sakal ekimi öncesi sonrası süreç doğru yönetildiği takdirde operasyonun verimini artırarak, kıl köklerinin sağlıklı bir biçimde gelişmesini sağlar. Bu anlamda sakal ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar kesinlikle bilinmeli ve doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Peki sakal ekimi sonrası iyileşme süreci nedir? Sakal ekimi sonrası iz kalır mı? Sakal ekimi sonrası kızarıklık neden olur? gibi soruların yanıtına Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sakal Ekimi Operasyonları

Oldukça hassas kıl kökleri olan sakal ve bıyıklar, bir kişinin özgüveni ile doğrudan etkilidir. Sakal eksikliğinde ya da yokluğunda kişiler tarafından bir memnuniyetsizlik yaşanır ve bu memnuniyetsizliğin giderilmesi adına farklı tekniklere başvurulur. Bu tekniklerden biri de sakal ekimidir. Günümüzde gelişen tıp teknolojisinde aktif olarak kullanılan sakal ekimi, farklı sebeplerden dolayı sakal ve bıyıkların çıkmaması, seyrek çıkması ya da dökülmesi gibi durumlarda başvurulan yöntemlerdendir.

Sakal ekiminde dikkat edilmesi gereken nokta, ekim bölgesinin belirlenmesi ve ekim yoğunludur. Tedavi görecek hastanın taleplerinden sonra uzman hekim gerekli kontrolleri sağlar ve ekim çizgisini çizer. Bu aşamada ekimin kılların çıkış yönünde yapılması gerekmektedir. Yapılan doğru uygulamalar ile kıl köklerinin normalleşme seviyesini yakalaması için 6 – 9 ay aralığında bir zaman gerekir. Bu sürenin uzaması ya da kısılması, kişinin fizyolojik özellikleri, operasyon ve sonraki süreçler etkin rol oynar. Öte yandan sakal ekimi sonrası kızarıklık ve kabuklanma, iyileşme süreci, sakal ekimi sonrası ilk tıraş ve yıkama, bakım süreci olmak üzere dört aşamadan oluşur.

Sakal Ekimi Sonrası Kızarıklık ve Kabuklanma

Sakal ekimi sonrası meydana gelen kızarıklık ve kabuklanma vakaları, basit yan etkiler olup zamanla ortadan kaybolacak durumlardır. Ekilen kıl köklerinde sivilce tarzı bir kızarıklıkların görülmesi FUE tekniğinin uygulanmasından dolayı meydana gelir ve herhangi bir operasyon gerektiren bir durum değildir. Kıl köklerinin delikler şeklinde ekilmesi ile birlikte kabuklanma meydana gelir ve kızarıklık ile aynı özelliklere sahip bir yan etkidir. Kızarıklık ve kabuklanmanın normal bir süreçte devam etmesi adına, sakal ekilen alana hiçbir şekilde fiziki bir temas yapılmamalıdır. Temas yapılmadığı takdirde, operasyon sonrası bakteri oluşumu engellenmiş ve köküne tutunmaya çalışan kılların yapısına zarar verilmemiş olur.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

  • Sakal ekimi sonrası iyileşme kısmında, operasyondan sonraki ilk 1 hafta tüm süreci belirler ve bu süreç basit yöntemlerle kolay bir şekilde atlatılır.
  • Operasyon sonra ilk 3 gün boyunca istirahat oldukça önemlidir.
  • Sakal ekimi operasyon sonrası ilk 3 gün alkol ve sigara tüketilmemelidir.
  • Spor gibi terlemeye yol açacak aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir.
  • Kıl köklerine herhangi bir temas olmaması için, boğazlı kıyafetler ve atkı gibi eşyalar tercih edilmemelidir.
  • İyileşme sürecini hızlandırmak için beslenme programı uygulanabilir. Beslenme programında özellikle A, E, C, D ve B7 ve B12 gibi vitaminlerin tüketilmesine özen gösterilmeli.
  • Uyku düzeni ve belli bir uyku şekli oluşturulmalıdır. Sırt üstü bir şekilde yatılması ve ekim yapılan bölgenin yastıkla çok az temas etmesi gerekmektedir.
  • Hekim ile koordineli bir biçimde bu sürecin yürütülmesi ve sürecin tümünden hekimin haberdar edilmesi gerekmektedir.
  • Sakal ekimi sonrası şok dökülme, normal bir süreçte olması gereken bir durumdur ve çeşitli faktörlere göre zamanı değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak operasyondan sonraki 2.haftada meydana gelme olasılığı yüksektir. Panik yapılmaması gerekir çünkü kıl kökleri ilerleyen süreçte tekrar çıkar.

Sakal Ekimi Sonrası İlk Tıraş ve Yıkama

İlk yıkama ve tıraş önemli aşamalardır ve bu kısımlarda yanlış uygulama yapmak kıl köklerini olumsuz yönde etkiler. Normalde sakal ekimi sonrası ilk yıkama, operasyonun yapıldığı klinikte gerçekleşir ancak bazen hastaların ilk yıkamayı evde yapmasını gerektiren durumlar olabilir. Ev ortamında yapılan yıkamada oldukça hassas davranılması gerekmektedir. Yıkama sonrası kızarıklık ve kabuklanmalar düzelir ancak kabuklar döküldüğünde kıl köklerinin de bu kabuklar ile birlikte dökülmemesine özen gösterilmelidir. Operasyonun ardından 2 – 4 gün içerisinde ilk yıkama gerçekleştirilir ve bu işlem losyonlama, köpükleme ve yıkama şeklinde 3 aşamadan oluşur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sakal ekimi sonrası kızarıklık ne zaman geçer?

Çoğunlukla operasyonun 3.gününden sonra kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.

Ekilen sakal ne zaman çıkar?

Genellikle 4.aydan itibaren sakallar çıkmaya başlar ve 8 – 9 ay içerisinde bir sonuç alınır.

Sakal ekimi ne kadar sürer?

Bu süre greft sayısına göre değişmektedir. 2000 greftlik bir sakal ekimi, 6 – 7 saat kadar sürebilir. Eğer 4000 greftlik bir sakal ekimi olacaksa, 2 güne bölmek gerekebilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣