MR Anjiyografi: Nedir & Nasıl Yapılır?

MR anjiyografi işlem odası

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Vücudun ve bütün organların radyo frekansları aracılığıyla incelenerek bilgisayar ortamına aktarılması işlemine MR anjiyografi denir. Vücudun damarlarını ve damarların kan akışını görüntüleyen MR anjiyo, özellikle koroner arter hastalığının tanı ve tedavisine yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır. Peki MR anjiyografi nedir? MR anjiyografi nasıl çekilir? MR anjiografi ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

MR Anjiyografi Nedir?

Kan damarlarının değerlendirilmesine yardımcı olan MR anjio, beyin, boyun ve kalp damarları ile göğüs kafesi ve karın içindeki büyük damarların, kol ve bacak damarlarının görüntülenmesini sağlar. MRG anjiyografi sayesinde damar daralması, tıkanıklığı ve balonlaşması gibi pek çok damar hastalığının tanısı ve tedavisi yapılabilir.

MR Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Emar anjiyo, normal klasik MR çekiminden çokta farklı değildir. MR masasına yerleştirilen hasta, makinenin tünel biçimindeki yerine yerleştirilir. Çekim sırasında bu özel masa hareket eder. Ortalama 15 – 20 dakika gibi bir sürede hastanın çekim görüntüleri alınır ve işlem sona erer. Bu işlem doktorun isteğine bağlı olarak ilaçlı ya da ilaçsız yapılabilir. Eğer ilaçlı MR anjiyografi yapılması gerekiyorsa, diğer görüntüleme tekniklerinde kullanılan kontrast madde yerine gadolinyum içeren kontrast madde kullanılır.

MR Anjiyografi Öncesi

Çekimden önce hastanın özel olarak bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Ancak çekim karın bölgesinden gerçekleştirilecek ise, hastanın aç olarak gelmesi gerekmektedir. Zaten işlemden önce hastalara aç ya da tok gelmesi gerektiği konusunda bilgi verilir. Üstelik karın bölgesi dışındaki bölgelere yapılan çekimler için bazı durumlarda aç olmaya gerek yoktur.

Normal şartlarda hastanın normal beslenme düzenini yaparak ve kullandığı ilaçları alarak çekime gelmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Hastaya daha önce radyolojik olarak bir çekim yapılmışsa, başka tetkikler yapılmışsa ve geçirdiği ameliyatlar varsa, bunlar işlemden önce doktora bildirilmelidir. Bu sayede yapılacak incelemeler daha doğru bir şekilde değerlendirilir.

Bunun dışında hastaların üzerinde metal herhangi bir şey bulundurmaması gerekmektedir. Öte yandan kalp pili, metal protez gibi aletlere sahip olan hastalar genelde MR çektiremezler. Böyle bir durumdaysanız doktorunuza bu durumu bildirmeli ve sizin için başka alternatif yol denemesini isteyebilirsiniz. Herhangi bir şeye alerjiniz ya da kronik bir rahatsızlığınız varsa bu durumu da işlemden önce doktora bildirmelisiniz. Kapalı alan korkunuz varsa, hafif bir sakinleştirici verilmesini isteyebilirsiniz. Bunun dışında makineden fazla ses çıktığı için bu durum bazılarını rahatsız eder ve bu nedenle kulak tıkacı verilebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

MR anjiyo kaç dakika sürer?

Hasta tedavi için ortalama 35 – 40 dakikasını harcamaktadır.

MR anjiyografi zararlı mı?

MR anjiyografi de herhangi bir x-ışını kullanılmadığı için hasta bakımından herhangi bir risk yoktur. Bunun dışında bazı kişiler kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Ancak burada kullanılan madde, diğer çekimlerde kullanılan maddeden daha hafiftir. Aynı zamanda bu işlem, hamile ve küçük çocuklarda da uygulanabilir. Sadece hamile kadınların ilk 3 ayından sonra çekim yaptırması tavsiye edilir.

MR anjiyografi beyin neden istenir?

Damarsal hastalıklardan endişe edildiğinde kesin tanı konulması için beyin anjiyosuna ihtiyaç duyulur.

Beyin MR anjiyografi ne kadar sürer?

Yapılan incelemenin türüne bağlı olarak işlem 10 – 60 dakika arasında sürer.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣