Lomber MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Lomber MR çekimi öncesi muayene

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bel ağrısı nedeniyle hastaneye giden hastaların gerekli muayenelerinden bir sonuç alınamaması halinde istenilen tekniğe lomber MR denir. Bel ağrısı, bel fıtığı, bel kemiği ya da omurilikte yaşanan ağrılar sonucunda hastaların detaylı bir şekilde değerlendirilmesi adına bu yönteme başvurulur. Genellikle bel ağrısı şikayetlerinde istenen bir görüntüleme olsa da, aynı zamanda prostat ve meme kanseri metastazları gibi şikayetler için de kullanılır. Peki lomber MR denir? Lomber MR nasıl çekilir? Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyarak, lomber emar ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Lomber MR Nedir?

MR hastalıklı bölgede inceleme yaparak gerekli tanının konulmasına ve bir tedavi planı oluşturulmasına yardımcı olur. Bel şikayetleri ve ağrıların sebeplerini araştırmak için bilgisayarlı tomografi cihazından da yararlanılır ancak BT yalnızca bu bölgedeki kırıkları tespit etmeye yardımcı olur. Diğer rahatsızlıkları olan hastalarda her zaman kesin bir sonuç vermeyebilir. Gelişen son teknoloji ile birlikte nedeni belli olmayan hastalıklar üzerinde araştırma yapma imkanı bulunuyor. Lomber emar da bu gelişmelerden biridir ve tıpta sıklıkla tercih edilen görüntüleme yöntemlerindendir.

Lomber MR Neden Çekilir?

Kalıcı bel ağrısı, uyuşma ya da karıncalanma gibi semptomlarda, doktorunuz tarafından bir lomber omurga MR çekimi yaptırmanız istenir. Lomber emarı, omurilik ile ilgili problemler, disklerin ve omurların dejenerasyonu, omurga problemleri dahil olmak üzere alt omurgayı ve çevreleyen yapıları etkileyen farklı durumların tanı ve tedavisi için kullanılır. Bunların dışında;

 • Ateşten kaynaklı sırt ağrısı, omurgayı etkileyen doğum kusurları ve alt omurgada yaralanma için,
 • Kalıcı ya da şiddetli bel ağrısı, multipl skleroz, mesane ile ilgili problemler, beyin ya da omurilik tümörü belirtileri, bacakta zayıflık, uyuşukluk ve diğer sorunlar için,
 • Omurga cerrahisi için lomber MR çekimi yöntemine başvurulur.

Lomber MR İçin Nasıl Hazırlanılır?

 • İlk olarak doktorunuz tarafından size gerekli bilgiler aktarılacaktır. Sonrasında bir form ya da anket doldurmanız istenir.
 • İşlemden önce herhangi bir şeye alerjiniz olup olmadığını bildirmelisiniz.
 • Küçük ya da kapalı alanlara karşı fobiniz varsa, doktorunuz ile bu konuyu görüşmelisiniz. Bu durumu önlemek adına hafif bir sakinleştirici alabilirsiniz.
 • Yanınızda mutlaka bir refakatçi getirmelisiniz.
 • Doktorunuz bir talimat verdiği sürece normal beslenme düzeninize devam edebilirsiniz. Aksi bir durum olduğunda, en az 4 saat öncesine kadar herhangi bir şey yiyip içmemeniz gerekebilir.
 • Lomber MR görüntüleri çekilmeden önce eğer doluysa mesanenizi boşaltmanız gerekmektedir.
 • İşlemden önce gözlük, mücevher, kredi kartı, saat, işitme cihazı, saç tokası ve diş implantı gibi metal eşyaları çıkarmalısınız.
 • Beyin anevrizması, yapay kalp kapakçıkları, kalp pili, koklear implant, böbrek hastalığı, yapay eklemler ve damar stentleri gibi durumlarınız varsa, bunu önceden bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu şekilde MR çekilmesi önerilmez.

Lomber MR Çekimi Nasıl Yapılır?

 • MR cihazı makinesinin içerisine yerleştikten sonra tamamen güvende olacaksınız. İşlem yaklaşık 20 – 30 dakika arasında sürmektedir.
 • Eğer kontrast madde kullanılacaksa, damarlarınızdan birine yerleştirilen bir kanül aracılığı ile kontrast madde enjekte edilir. Bazen kontrast maddenin kan dolaşımına ve omurganıza ulaşması zaman alabilir.
 • Sırt üstü, yan ya da karnınızın üzerine doğru masaya yatmanız istenebilir. Masaya uzanmakta zorlanıyorsanız, yastık ve battaniye kullanabilirsiniz.
 • Teknisyen sizi başka bir odadan kontrol edecektir ve makinedeki hoparlör aracılığıyla sizinle iletişim kuracaktır.
 • Makine görüntü çekerken bazı yüksek sesler çıkarır. Bu durumdan rahatsız olanlar için kulak tıkacı verilebilir.
 • Son olarak görüntüler çekilirken nefesinizi birkaç saniye tutmanız istenebilir.

Lomber MR Çekiminden Sonra

MR lomber çekiminden sonra günlük normal eylemlere geri dönülebilir. Ancak işlemden önce sakinleştirici aldıysanız, araba kullanmamalısınız. Doktorunuzun görüntüleri incelemesi ve sonuçları değerlendirmesi biraz zaman alabilir.

Lomber MR Çekimi Riskleri

Röntgen ya da BT taramasından farklı olarak MR cihazında iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmaz. Bu durum hamile kadınlar ve küçük çocuklar için oldukça güvenli ve zararsız bir yoldur. Bunun dışında her ne kadar bazı yan etkileri olsa da, bunlar nadir görülen durumlardır. Metal içeren implantları olan kişiler için bir takım riskleri vardır. Emarda kullanılan mıknatıslar, kalp pilli takılı olan ya da vücudunda vidalar bulunan hastalar için tehlike arz eder.

Bir diğer komplikasyon ise, kontrast maddeye karşı oluşan alerjik reaksiyondur. Bazı MR çekimleri esnasında bölgedeki kan damarların daha net görüntülenmesi amacıyla hastaya damardan kontrast madde enjekte edilir. Ancak emarda kullanılan kontrast madde gadolinyum içerir ve bu bt anjiyografi gibi görüntüleme tekniklerinde kullanılan kontrast maddeden daha hafiftir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lomber MR kaç dakika sürer?

İşlem ortalama 20 – 30 dakika arasında sürmektedir.

Lomber MR neden istenir?

Lomber bel tomografisi, bel ve omurga bölgelerinde ortaya çıkan problemlerinin varlığını tespit etmeye yardımcı olan bir tekniktir. Bel fıtığı, bel ağrısı, alt omurga yaralanması, çoklu skleroz, kanser belirtisi, sıkışmış sinir ve omurgaya etki eden doğum kusurları sonucunda bu görüntüleme tekniğinden yararlanılır.

Normal lomber MR nedir?

Vücudun iç kısmının ayrıntılı durumunu görüntülemek adına radyo dalgaları ve manyetik bir alanın kullanılması ile normal bel MR görüntüsü elde edilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣