Munchausen by Proxy Sendromu: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Munchaysen By Proxy Sendromu çocuğun saçını inceleyen anne

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler;

 • Munchausen Sendromu Nedir?
 • Munchausen Sendromu Sebepleri Nelerdir?
 • Munchausen Sendromu Olan Kişilerin Ortak Özellikleri
 • Munchausen Sendromu Belirtileri Nelerdir?
 • Munchausen Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?
 • Yakınınızda Munchausen Sendromlu Biri Varsa Ne Yapmalısınız?

Aile bireylerinden birinin veya bakım görevini üstlenen kişinin maskeli istismarı olan Munchausen by Proxy Sendromu, oldukça dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Fark edilmesi zor olan maskeli istismarı önlemek için yazımızda yer alan belirtileri ve davranış biçimlerini inceleyebilirsiniz.

Munchausen Sendromu Nedir?

Munchausen by Proxy Sendromu, çocuğun bakımını üstlenen kişinin, çocukta mevcut olmayan hastalıkları varmış gibi göstermesinden gelmektedir. Akıl hastalığı kategorisinde yer alan Munchausen Sendromu oldukça tehlikeli ve geç fark edilebilen bir istismar türüdür.

Kendisinde olan zihinsel bozukluğun etkilerini bir başka bireye yansıtan kişiler, bakıma muhtaç olan kişinin tıbbi hikayesiyle ilgili yalanlar söyleyerek, ilgi çekmeye çalışırlar. Yetişkin, yaşlı, engelli, çocuk veya bazen ise bebekler üzerinden gerçekleştirilen maskeli istismarı engellemek için oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Munchausen Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Munchausen Sendromu olan kişilerin davranışları altında yatan birçok sebep olabilir. Maskeli istismar sebepleri arasında;

 • Tıbbi durumlar öne sürülerek finansal kazanç sağlama
 • Hasta olan kişi üzerinden gelen ilgiyi, sevgiyi isteme
 • Yardıma muhtaç, yaralı gözükmekten hoşlanmak
 • Evlilik içerisindeki mutsuzluk
 • Yoğun stres bozukluğu

Munchausen by Proxy Sendromu sebepleri olabilir. Bu sendromun altında genellikle içten gelen ilgi ve sevgi isteği, herkesin odağında olmak ve özel ilgi görmek için bakıma muhtaç olan kişi üzerinden almak yatar. Somut kazançtan çok soyut ihtiyaçlar için yapılabilir.

Munchausen Sendromu Olan Kişilerin Ortak Özellikleri

Munchausen Sendromu, genellikle anne ve babalarda görülmekle beraber bazen tıbbi bakım yardımı yapan kişilerde de görülmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişilerin sergilediği bazı ortak davranış biçimleri bulunuyor.

Munchausen Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Munchausen by Proxy Sendromu’na sahip olan kişilerde görülebilecek bazı belirgin hareketler vardır. Şüphelendiğiniz durumlarda bu hareketlerin varlığını kontrol edebilirsiniz;

 • Sendroma sahip kişi baktığı kişinin başında bekler, genellikle yanından hiç ayrılmaz.
 • Kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiyi (hasta veya çocuk) sürekli hastaneye götürmesi, hastalık semptomları gördüğünü iddia etmesi.
 • Hastalık semptomları sadece bakıcı tarafından fark edilir, doktor veya hastane personeli bir sorun tespit edemez.
 • Bakıma muhtaç kişi için bahsedilen hastalıklar genellikle sözlere dayalıdır, hastane raporlarıyla desteklenemez.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler, bu sendromu yaşayan kişilerde görülmesi beklenen hareketlerdir. Bunlara ek olarak, kendi ailesinin ve çevresindeki kişilerin başına geldiği iddia edilen olağanüstü hastalıklardan bahsedilmesi, maskeli istismarcıların sıklıkla yaptığı hareketlerden biridir.

Munchausen Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Munchausen by Proxy Sendromu’na sahip kişilerde tedavi edilmek için öncelikle kişinin bu rahatsızlığı kabul ediyor olması gerekmektedir.

Psikolojik Yardım

Rahatsızlığı kişiye kabul ettirmek öncelikli adım olmalıdır. Konuşulduğunda var olan problemlerin farkında ve tedavi olmaya gönüllüyse psikiyatrik yardım alması sağlanarak sağlığına kavuşması amaçlanır. Tedavi olmadan önce kişi kendini, başkalarına ve kendine attığı yalanlarla yüzleşmeye zorlamalı, söylediği hastalık semptomlarının gerçekte var olmadığını kabul edip, tedavi olmak istemeli.

Eğer ki bu konuda olumlu adımlar atılabilirse, bilişsel ve davranışçı terapi yöntemleri için Psikiyatri kliniğine yönlendirilebilir.  Uzun süreli danışmanlık sonucunda tedavisi sağlanabilir ancak hastalığın tekrarlaması durumuna karşı çocuğun yanına etkileşim kuracak kadar yaklaştırılmamalıdır. Çocuğun bakımı için başka birinden yardım alınmalı ve maskeli istismara son verilmelidir.

Maskeli istismar sonrası çocuğun ruh ve beden sağlığıyla ilgili kontroller uzmanlar tarafından sağlanmalıdır. Var olduğu söylenen hastalık semptomları, çocuk sendromlu kişiden uzaklaştığında sona erecektir. Bakıma muhtaç kişinin yaşadığı güven sorunu ve duygusal boşluk içinden psikiyatri kliniğinden yardım alınabilir.

Yakınınızda Munchausen Sendromlu Biri Varsa Ne Yapmalısınız?

MBPS, bakıma muhtaç kişiyi ruhsal ve fiziksel sömüren, örtülü bir istismar şeklidir. Asla sessiz kalınmaması ve kendiliğinden düzelmesi beklenmemesi gereken bir durumdur. Önüne geçilmediği takdirde, bu hastalığa sahip olan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ölümüne kadar yol açabilirler. Munchausen sendromu nedeniyle bakıma muhtaç kişilerin ölüm oranı %10 olarak belirlenmiştir. Bu sendroma sahip bir bireye karşı;

 • Bakıma muhtaç bireyin veya çocuğun doktoruyla hastalıklarıyla ilgili iletişime geçin,

 • Var olduğu söylenen hastalıklarla ilgili not tutun ve semptomları gözlemleyin.

 • Çocuğun güvenliğini sağlamak için sık sık kontrol edin veya çocuk esirgeme kurumundan yardım isteyin.

İsim belirtmeden çağrı yapabileceğiniz sosyal hizmetler sayesinde bir zorluk yaşamadan çocuğun güvenliğini sağlayabilirsiniz. Munchausen by Proxy Sendromu olduğunu düşündüğünüz tanıdığınız veya istismara uğrayan çocuk birey için geç kalmadan psikiyatrik yardım almanızı öneriyoruz. Uzman yardımı için Avicenna Hastanesi Psikiyatri Bölümü doktorlarından randevu alabilir, detaylı bilgi ve destek alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bir başkasına dayatılan Munchausen Sendromu’nun önüne geçilebilir mi?

Sendrom başlangıcı görülen kişi, psikolojik rahatsızlık ilerlemeden tedaviye ikna edilebilir. Bakımını yaptığı çocuk veya bakıma muhtaç kişiden uzaklaştırılıp, etkileşimleri en aza indirilmelidir.

Munchausen by Proxy Sendromu vaka örneği var mıdır?

Munchausen Sendromu’nun vaka örneği, Dee Dee Blanchard ve Gypsy Rose olarak gösterilebilir. Aynı durumu yaşayan anne ve kızın hikayesi The Act dizisinde işlenmiştir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣