PRP Uygulamaları – Doktor Ceyda Mumcuoğlu

PRP Uygulamaları – Doktor Ceyda Mumcuoğlu

Ataşehir Avicenna Hastanesi Dermatoloji Uzman Doktoru Ceyda Mumcuoğlu, platelet rich plasma yani PRP uygulamaları hakkında bilgiler veriyor.

Platelet Rich Plasma

PRP uygulaması, bireyin kendi kanı sayesinde bedenindeki
hastalıkları ve bozuklukları tedavi etmesi işlemidir. Kişinin
kendi kanı sayesinde cildini yenilemesi ve gençleştirmesi platelet
rich plasma uygulamasıyla sağlanabilir. İlaçlara başvurmak
yerine kişinin kendi kanına başvurulan bu yöntem sayesinde,
hastaların çevresel ve genetik etkilerle birlikte azalan hücre
yenilenme hızının yeniden hızlandırılması sağlanabilir.

PRP Nedir?

PRP nedir diye merak eden ve araştıran hastalar için kısa bir tanım ile, kişinin vücudundan az miktarda kan alınması ve bu kanın plazmasının ayrıştırılarak kişiye yeniden enjekte edilmesine PRP denir. Kandan ayrıştırılan plazmanın içerisinde çok sayıda platelet bulunur. Platelet, vücudumuzdaki yaraların iyileşmesinde oldukça büyük önemi olan bir maddedir. Platelet rich plasma, cilt yenilenmesi, yara izi yok edilmesi, çatlak giderilmesi, saç azalması ve ortopedi gibi tedavilerde kullanılan başarılı bir yöntemdir.

Nasıl Uygulanır?

Ataşehir Avicenna Hastanesi Dermatoloji Uzman Doktoru Ceyda Mumcuoğlu, PRP tedavisi için detayları da paylaştı. Platelet rich plasma uygulaması, bireyden alınan kanın steril ortamda özel tüplere yerleştirilmesiyle başlar. Daha sonra bu kan, içerisinde jel olan tüplere aktarılır. Santrifüje aktarılan tüpteki kan, 5 ile 10 dakika arasında ayrıştırılır. Kanın büyüme ve yenilenme açısından zengin olan plazma kısmı kandan ayrıştırılmış olur. Ayrıştırılan bu kısım daha sonra enjeksiyon yöntemi ile tedavi edilecek olan bölgeye uygulanır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.