Psikolog ve Psikiyatri Farkı Nedir?

Psikolojik Sorunlar / Psikolog ve Psikiyatri Farkı Nedir

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İnsanların duygu ve davranış durumlarını takip eden, üzerine çalışmalar gerçekleştiren bilim dalına psikoloji yani ruh bilimi denmektedir. Üniversitelerin Fen Edebiyat Fakülteleri içerisinde yer alan 4 yıllık Psikoloji bölümü mezunları ise psikolog olarak anılmaktadır. Psikolog ve psikiyatri sıklıkla karıştırılan terimlerdir. Aynı sanılsalar da psikolog ve psikiyatri farkı; psikiyatristin ilaç yazabiliyor olmasıdır.

Psikolog ve psikiyatri psikolojinin iki iş kolu olarak öne çıksa da her iki mesleğin de kendine özgü gereklilikleri ve yetkileri bulunmaktadır. En belirgin psikolog ve psikiyatri farkı; psikiyatristlerin doktor kategorisinde ele alınmasıdır. 

Psikologlar, psikoterapi yöntemleri ve bilişsel davranışçı terapiler ile hastanın tedavi sürecine katkı sağlamaktadır. Psikiyatrist ise net tanı ile hastaya ilaç tedavisi uygulayan, tedavinin sinirsel kısmını kontrol eden kişidir. 

Psikolog Ne İş Yapar?

Psikologlar; terapi yöntemleri ve davranışsal yöntemlerle, hastalara tedavi imkanı sunan ruh bilimcilerdir. Temel işleri, hastalıkların ve sık görülen bunalımların, dönemsel zorlanmaların üstesinden gelmek için hastaya terapi uygulamaktır. 

Psikiyatristler tarafından yönlendirilen hastalara bakabildikleri gibi yas, ayrılık, boşanma sonrası bunalım, ergenlik sorunları, yaşlılık kayıpları gibi farklı dönemsel zorlanmalar ve bunalımlar için de tedavi uygulayabilirler. Psikolog olmak için üniversitelerin Psikoloji bölümlerinde 4 sene okumuş olmak gerekmektedir. 

Mezuniyet sonrası yüksek lisans ile uzman psikolog olma imkanı bulunmaktadır. Yüksek lisansı klinik, adli gibi farklı bölümler üzerine yaparak alan psikoloğu ünvanları edinmek de mümkündür. Ruh sağlığı ile ilgili tedaviler için psikolog desteği almak gerekmektedir.

Psikiyatri Ne İş Yapar?

Üniversitelerin 6 yıllık Tıp bölümünü başarı ile tamamladıktan sonra TUS’a girerek psikiyatrist olma yolunda ilerlenebilmektedir. Bu meslek için 6 yıllık lisans eğitimi sonrası TUS’ta yüksek bir puan alınmalıdır. Daha sonra ise asistanlık hizmeti veren bir hastanede 4 yıllık psikiyatrist uzmanlık eğitimini tamamlamak gerekmektedir. 

Zorlu ve uzun bir eğitim süreci sonrasında psikiyatri doktoru olarak meslek hayatına giriş yapılabilmektedir. Psikiyatristler, hastalarda görülen psikolojik rahatsızlıkların kimyasal yansımaları ve net tanıları üzerine çalışma sergilemektedir. Hastanın hareketleri, hormonları ve amigdala gibi sinirsel organları inceleyip hastalığa net teşhisi koyan kişilerdir. 

Net teşhisin yanı sıra hastalık ve semptomlarla ilgili ilaç tedavisini de psikiyatrist belirlemektedir. Psikolojik ilaçlar, psikiyatrist gözetiminde ve kesin teşhis sonrası kullanılmaktadır. Sinirsel rahatsızlıklar psikiyatristler tarafından tedavi edilmektedir. 

İlk Önce Psikoloğa mı Psikiyatriste mi Gitmek Gerekir?

Psikolojik sorunları olan herkesin aklına önce psikoloğa mı yoksa psikiyatriste mi gitmeliyim, sorusu gelmektedir. Yaşanabilir bir hayata kavuşma amacıyla uzman yardımı isteyen kişiler için bu soru kafa karıştırıcı olabilmektedir. 

Ruh sağlığı ile ilgili problemlerde, psikoloğa, sinirsel problemlerde ise psikiyatriste gitmek gerekmektedir. Peki, rahatsızlığın sinirsel mi yoksa ruhsal mı olduğu nasıl anlaşılmaktadır? Bunu anlayabilmek için öncelikle hastanın hareketlerini gözlemlemek gerekmektedir. Hastada künt duygulanım, tepkisizlik, obsesif düşünce ve davranışlar, yersiz çarpıntı, titreme, çene sıkma gibi semptomlar izlenmesi halinde ilk olarak psikiyatri bölümünden randevu almak gerekmektedir. Bu tip semptomlar; beyindeki bir işlev bozukluğuna, hormon eksikliğine işaret edebileceği için net teşhis konulması çok daha doğru olacaktır.

Hastanın hayattan keyif almaması, mutsuz, bunalmış ve kaygılı hissetmesi, yaşanan bir travma sonrası hayatındaki olağan akışı sürdürmekte güçlük çekmesi gibi durumlarda psikolog randevusu alınabilir. Yaşam kalitesini etkilemeyen ancak kişiye rahatsızlık veren duygu ve düşüncelerde psikoterapi ile tedaviden sonuç alınması mümkün olmaktadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi her iki bölümü de bünyesinde bulundurmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

  • Psikolog mu daha iyi psikiyatri mi?

Her iki meslek grubu da psikolojinin farklı noktalarına eğildiği için biri diğerinden daha önemlidir denemez.

  • Anksiyete için psikolog mu psikiyatri mi ziyaret edilmelidir?

Anksiyetenin seviyesine göre ilaç kullanımı gerekli görülebilmektedir. Ancak bu hastalığın tedavisinde terapi de olmazsa olmazdır. Bu nedenle anksiyete tedavisinde hem psikiyatri hem de psikolog ile eş zamanlı ilerlenebilmektedir. 

  • Psikiyatrist hangi hastalıklara bakar?

Psikiyatristler bipolar bozukluk, şizofreni, tourette sendromu, künt duygulanım gibi sinirsel kökenli hastalıklar ile ilgilenmektedir. Majör depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklar da da psikiyatristlere başvurulmalıdır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣