Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Psikoloji ile ilgili en merak edilen kavramlardan biri de psikoterapi. Peki, psikoterapi nedir?

Klinik psikologlar tarafından psikolojik sorunları çözmeye yönelik uygulanan terapi yöntemlerine psikoterapi adı verilmektedir. Bu alanda eğitim almış bir psikiyatrist veya bir klinik psikolog tarafından uygulanan yöntem, hastaların hızlı bir şekilde yaşama geri kazandırılmasını hedeflemektedir. 

Psikoterapiler, kişinin zorluklarla nasıl başa çıkacağını ve yaşantısını nasıl olağan akışına döndüreceğini çözümlemeyi sağlamaktadır. Bu yöntem, hastaya güç durumlarla nasıl başa çıkılması gerektiğini öğretmektedir. 

Psikoterapi Ne İşe Yarar?

Psikoterapi, hastaların psikolojik rahatsızlıklarını atlatmalarında yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Ruhsal hastalıklara dayalı sorunların çözümünde psikoterapiden sıklıkla faydalanılmaktadır. 

Uygulanan tedavi sayesinde pek çok psikolojik sorunda hafifleme, iyileşme görülebilmektedir. Özellikle depresyon, anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu gibi rahatsızlıkların duygusal kökenine terapi sayesinde inilmektedir. Hastaların iyileşme süreçlerini tetiklemek, tedaviyi hızlandırmak için psikoterapi son derece avantajlı bir yöntemdir. 

Klinik psikologların en sık kullandığı yöntem olan psikoterapi, bireyin hayat kontrolünü ele almasına yardımcı olmaktadır. Farklı yaklaşımlarla ortaya atılmış olan türleri bulunmaktadır. Her birinin uygulanışı hastalıklar özelinde şekillense de temelde psikoterapi, kişinin ruhsal bozukluklarını iyileştirmeyi hedeflemektedir. 

Psikoterapi Kimlere Uygulanır?

Psikolojik, ruhsal olarak hasta olan, kendisini iyi hissetmeyen kişilerin psikoterapiden faydalanması mümkündür. Bu yöntem, farklı pek çok psikolojik rahatsızlık için kullanılmaktadır. Psikoterapi uygulanan kişiler:

 • Hayattan zevk almayan, mutsuzluk ve depresyon ile baş edenler,
 • Kaygılı ve öfkeli hissedenler,
 • Bağımlılar,
 • Mizaç bozuklukları yaşayanlar,
 • Kimlik karmaşası yaşayanlar,
 • Dönemsel (ergenlik, orta yaş vb) bunalımlar yaşayanlar,
 • Yeme bozukluklarına sahip olanlar başta olmak üzere ruhsal hastalıklardan mustarip herkese uygulanabilmektedir. Psikiyatr desteği gerektiren sinirsel hastalıklar için dahi ayrıca psikolog desteği alındığı görülebilmektedir.

Psikoterapi Avantajları Nelerdir?

Uygulamanın kişilere sağlamış olduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Duygularınızı etkili bir şekilde ifade etmenize yardımcı olur,
 • Sorunların tespitini ve duygusal çözümlemeleri çok daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz,
 • Hedef ve hayalleriniz için kendinizi teşvik ve motive etme yetisini kazanırsınız,
 • Psikolojik zorlanma anlarında kendinizi nasıl sakinleştirebileceğinizi öğrenirsiniz,
 • Kişisel farkındalık yaşayarak kendinizi tanırsınız,
 • Empati becerileri geliştirmeyi öğrenir ve kişisel zorbalıktan uzaklaşırsınız,
 • Dinlemeyi ve anlatmayı öğrenerek iletişim becerilerinizi geliştirirsiniz,
 • Kendinizi çok daha net ifade imkanı edinirsiniz,
 • İkili ilişkilerinizi ve kendinizle olan iletişiminizi geliştirirsiniz.

Tüm bu avantajlara terapi sayesinde ulaşmak mümkündür. Avicenna Ataşehir Hastanesi de Psikoloji bölümünde psikoterapi üzerine hizmetler sunmaktadır.

Psikoterapide Ne Yapılır?

Bu tedavi yöntemi tek bir türde yapılmamaktadır. Bu nedenle terapi türüne göre yapılacak olanlar değişiklik gösterir. Örneğin; EMDR tedavisinde bir uyaran ile travmatik anıların canlandırılması, olumsuz anıların sağlıklı bir ortamda yeniden canlandırılması ile tedavi uygulanmaktadır. Sanatçı dışavurum terapisi sırasında ise kişiden duygularını, düşüncelerini görsel zeka ile yansıtması beklenmektedir. Her bir yöntem farklı rahatsızlık ve kişilik tipleri için uygulanmaktadır. 

Uygulanan tedavi yöntem yaş aralığına bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir. Masal ve oyun terapisi çocuklar için, psikodinamik terapi ise yetişkinler için çok daha uygun olabilmektedir. 

Tüm psikoterapi türlerinde hedeflenen kişinin ruhsal sorunlarının kökenine inmek ve iyileşme sürecini başlatmaktır. 

Sık Sorulan Sorular

 • Psikoterapi türleri nelerdir?

Psikoterapinin farklı pek çok türü bulunmaktadır. Psikodinamik, bilişsel davranışçı, diyalektik, varoluşçu, destekleyici gibi farklı pek çok türüne rastlamak mümkündür. 

 • Psikoterapist psikolog mudur?

Psikoterapist kavramı, klinik psikolog ve psikoterapi eğitimi almış psikiyatristler için kullanılmaktadır. Klinik psikolog olmayan veya bu alanda eğitim görmüş psikiyatrist olmayan hiç kimse bu yöntemi uygulayamaz.

 • Terapide ne konuşulur?

Hastanın kendini rahatsız hissettiği, çözmek istediği konular terapinin ana akışını oluşturmaktadır. Bu terapiler sırasında; hastanın gündemindeki güncel konular ve psikolojik rahatsızlığın temelindeki geçmiş travmalar konuşularak çözümlenmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣