Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çocuk psikolojisi, son derece hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Sanılanın aksine pek çok psikolojik rahatsızlığın temeli yetişkinlikte değil, çocuklukta atılmaktadır. Bu nedenle çocuğun psikolojisini yakından takip etmek önemlidir. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Agresiflik, öfke ve duygu kontrolünün zayıflığı,
 • Aşırı sakinlik ve sessizlik, içe kapanıklık,
 • İştahta artma veya azalma,
 • İnkar,
 • Aşırı stres, kaygı
 • Yorgunluk ya da hiperaktivite,
 • Özgüven eksikliği,
 • Abartılı giyim ve makyaj yapma isteği,
 • Künt duygulanım (duygusal dışavurumda zayıflık)

Bu belirtilerin yanı sıra çocuğun olağan davranışlarına ters hareketler gözlemlenmesi de psikoloji bozukluğunu desteklemektedir. her çocuğun duygusal anlamda kendini yansıtma biçimi farklı olacağından çocuğun olağan hallerini düşünerek bir tespitte bulunmak da mümkündür. 

Çocuk Psikolojisi Doktoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Çocuk psikoloğu yani pedagoglar, 0-12 yaş aralığındaki çocukların psikolojik sağlıkları ve gelişimleri ile ilgilenen kişilerdir. Çocukta gözlenen olası rahatsızlıklara karşı danışmanlık hizmetleri ile çözümler üretmekle yükümlüdür. 

Pedagog, çocuğun gelişimindeki gerilikleri veya psikolojisindeki anormallikleri tespit ederek çeşitli yöntemlerle tedaviler, terapiler uygulayabilmektedir. Bu tedavi süreci sayesinde çocuğun psikolojisi iyileştirilebilmektedir. 

Çocuk psikoloğu, psikolojik rahatsızlıkların erken teşhisi ve tedavisi açısından önemlidir. Sağlıklı bir yetişkinlik süreci için çocuklukta baş göstermiş rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Psikolojisi Bozuk Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Psikolojisi bozuk olan çocuğa davranış şekli de en az tedavi kadar önemlidir. Bu noktada öncelikli iş anne ve babaya yani çocuğun çevresindeki en yakın halkaya düşmektedir. Özellikle destekleyici bir tutumla yaklaşmak, çocuğu dinlemek ve üzerinde baskı kurmamak gibi tutumların benimsenmesi önemlidir. 

Anne ve baba çocuğa onu desteklediklerini, değer verdiklerini ve bir birey olarak ona saygı duyduklarını hissettirmelidir. Örneğin; çocuğun rahatsız olduğunu dile getirdiği bir şeyin tekrarlanmaması, çocuğun zihninde kendisine saygı duyulduğu izlenimini oluşturacaktır. 

Psikolojik iyileşme süresinde sevgi ve destek görmek çocuğun çok daha kolay bir şekilde kendisini toparlamasına yardımcı olmaktadır. 

Çocuklarda En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlıklar

Çocuklarda görülme sıklığı en çok olan psikolojik rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

Özellikle erken çağlarda gelişen bu rahatsızlıkların tedavisinin yapılması önemlidir. yetişkinlik dönemine taşınmaması ve rahatsızlıklardan kurtulunabilmesi açısından psikolojisi bozuk çocuğun belirtilerinin yakından takip edilmesi önemlidir. 

Sık Sorulan Sorular

 • Psikoloji bozukluğu kaç yaşında başlar?

Psikolojik bozukluklar bebeklikte dahi başlayıp ileriki yaşantılara taşınabilmektedir. Hastalığın kemikleşmemesi adına erken tedavi bu nedenle son derece önemlidir. 

 • En tehlikeli psikolojik hastalıklar nelerdir?

Her psikolojik rahatsızlık yaşam kalitesini düşürmesi açısından tehlikelidir. Ancak bipolar bozukluk, şizofreni, psikopati ve majör depresyon en tehlikeli rahatsızlıklar arasında sayılabilmektedir. 

 • Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri neden ve nasıl ortaya çıkar?

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtilerinin temelinde aile içi travmalar, sevgisizlik, öz değer eksikliği yer alabilmektedir. Bu nedenlere bağlı gelişen rahatsızlıklara ait semptomlar da günlük yaşantı ve davranıştaki bozukluklar ile kendisini göstermektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣