Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çocuk psikolojisi, son derece hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Sanılanın aksine pek çok psikolojik rahatsızlığın temeli yetişkinlikte değil, çocuklukta atılmaktadır. Bu nedenle çocuğun psikolojisini yakından takip etmek önemlidir. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Agresiflik, öfke ve duygu kontrolünün zayıflığı,
 • Aşırı sakinlik ve sessizlik, içe kapanıklık,
 • İştahta artma veya azalma,
 • İnkar,
 • Aşırı stres, kaygı
 • Yorgunluk ya da hiperaktivite,
 • Özgüven eksikliği,
 • Abartılı giyim ve makyaj yapma isteği,
 • Künt duygulanım (duygusal dışavurumda zayıflık)

Bu belirtilerin yanı sıra çocuğun olağan davranışlarına ters hareketler gözlemlenmesi de psikoloji bozukluğunu desteklemektedir. her çocuğun duygusal anlamda kendini yansıtma biçimi farklı olacağından çocuğun olağan hallerini düşünerek bir tespitte bulunmak da mümkündür. 

Çocuk Psikolojisi Doktoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Çocuk psikoloğu yani pedagoglar, 0-12 yaş aralığındaki çocukların psikolojik sağlıkları ve gelişimleri ile ilgilenen kişilerdir. Çocukta gözlenen olası rahatsızlıklara karşı danışmanlık hizmetleri ile çözümler üretmekle yükümlüdür. 

Pedagog, çocuğun gelişimindeki gerilikleri veya psikolojisindeki anormallikleri tespit ederek çeşitli yöntemlerle tedaviler, terapiler uygulayabilmektedir. Bu tedavi süreci sayesinde çocuğun psikolojisi iyileştirilebilmektedir. 

Çocuk psikoloğu, psikolojik rahatsızlıkların erken teşhisi ve tedavisi açısından önemlidir. Sağlıklı bir yetişkinlik süreci için çocuklukta baş göstermiş rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Psikolojisi Bozuk Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Psikolojisi bozuk olan çocuğa davranış şekli de en az tedavi kadar önemlidir. Bu noktada öncelikli iş anne ve babaya yani çocuğun çevresindeki en yakın halkaya düşmektedir. Özellikle destekleyici bir tutumla yaklaşmak, çocuğu dinlemek ve üzerinde baskı kurmamak gibi tutumların benimsenmesi önemlidir. 

Anne ve baba çocuğa onu desteklediklerini, değer verdiklerini ve bir birey olarak ona saygı duyduklarını hissettirmelidir. Örneğin; çocuğun rahatsız olduğunu dile getirdiği bir şeyin tekrarlanmaması, çocuğun zihninde kendisine saygı duyulduğu izlenimini oluşturacaktır. 

Psikolojik iyileşme süresinde sevgi ve destek görmek çocuğun çok daha kolay bir şekilde kendisini toparlamasına yardımcı olmaktadır. 

Çocuklarda En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlıklar

Çocuklarda görülme sıklığı en çok olan psikolojik rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

Özellikle erken çağlarda gelişen bu rahatsızlıkların tedavisinin yapılması önemlidir. yetişkinlik dönemine taşınmaması ve rahatsızlıklardan kurtulunabilmesi açısından psikolojisi bozuk çocuğun belirtilerinin yakından takip edilmesi önemlidir. 

Sık Sorulan Sorular

 • Psikoloji bozukluğu kaç yaşında başlar?

Psikolojik bozukluklar bebeklikte dahi başlayıp ileriki yaşantılara taşınabilmektedir. Hastalığın kemikleşmemesi adına erken tedavi bu nedenle son derece önemlidir. 

 • En tehlikeli psikolojik hastalıklar nelerdir?

Her psikolojik rahatsızlık yaşam kalitesini düşürmesi açısından tehlikelidir. Ancak bipolar bozukluk, şizofreni, psikopati ve majör depresyon en tehlikeli rahatsızlıklar arasında sayılabilmektedir. 

 • Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri neden ve nasıl ortaya çıkar?

Psikolojisi bozuk çocuğun belirtilerinin temelinde aile içi travmalar, sevgisizlik, öz değer eksikliği yer alabilmektedir. Bu nedenlere bağlı gelişen rahatsızlıklara ait semptomlar da günlük yaşantı ve davranıştaki bozukluklar ile kendisini göstermektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya çıkan bir gebelik türüdür. Hamilelik

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki değişikliklerin kişinin yüz şekline göre

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣