Refraktif cerrahi ameliyatı

Refraktif Cerrahi: Nedir, Yöntemleri ve Ameliyatı

Refraktif Cerrahi Nedir?

Kornea hastalıklarındaki tanı ve tedavi yöntemleri refraktif cerrahi olarak adlandırılır. Astigmat, miyop ve hipermetrop gibi göz hastalıkları, refraktif cerrahisi tarafından tanımlanır ve tedavi edilir. Bu göz hastalıklarının tedavisinde yapılan en iyi yöntem lazerdir. Ancak bazı kişilerde bulunan kırma kusurlarının aşırı düzeyde ilerlemesi durumunda, lazer tedavisi yerine başka alternatif yöntemlere başvurulur. Peki refraktif cerrahi nedir? Refraktif cerrahi yöntemleri nelerdir? gibi sorular ve daha fazlasına yanıt bulmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu konuyu inceleyebilirsiniz.

Kırma Kusuru Ne Anlama Gelir?

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz hastalıkları sonucunda, görme duyusundaki kırma kusurları meydana gelir. Korneaya giren ışıkların retinaya düzgün bir şekilde gönderilmemesi, cisimlerin algılanmasında sorun oluşturur. Böylece astigmat, miyop ve hipermetrop gibi görme bozuklukları oluşur.

Miyop Nedir?

Miyop olan kişiler, yakındaki cisimleri çok iyi görebiliyorken, uzakta yer alan cisimleri net göremezler. Göz kornea tabakasının aşırı dik ya da gözün ön arka çapının normalden daha çok olması sebebiyle miyop hastalığı ortaya çıkar. Genetik bir rahatsızlık olan miyop, 8 – 12 yaş aralığında fark edilir. 6. seviyedeki bireylere basit miyopi tanısı konulurken, daha büyük derecelere ise yüksek miyopi tanısı konulur. Yüksek derecede miyopi görme bozukluğu olan bireylerde bu rahatsızlık, 20 yaşından sonra büyümeye devam eder ve bireylerin görüş kalitesi zarar görür.

Hipermetropi Nedir?

Hipermetropi için miyopinin tersidir diyebiliriz. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, yakındaki cisimleri görmede zorlanır ancak uzaktaki cisimleri görme konusunda bir sıkıntı yaşamazlar. Cisimlerden yansıyan ışıkların retina tabakasının arka kısmına odaklanmasından dolayı bu sorun meydana gelir. Hipermetropi görme bozukluğunun ileri seviyelerinde ise, uzağı görme konusu da bir sorun haline gelir. Çünkü bir kişi, uzaktaki nesneleri seçmede de bir takım zorluklar yaşayabilir. Göz arka çapının az olması ya da kornea tabakasının düz olması bu hastalığa neden olur. Ayrıca kalıtımsal bir rahatsızlıktır diyebiliriz.

Astigmat Nedir?

Hem yakını hem de uzağı görme sorununa astigmat denir. Genetiksel bir rahatsızlık olan astigmat, aile bireyleri ile benzerlik göstermeyebilir.

Presbiyopi Nedir?

İlerleyen yaşlarda, lens tabakasının sertleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Gençlik zamanlarında elastik bir yapıya sahip olan göz lensi, hem yakınındaki hem de uzağındaki nesnelere kolaylıkla odaklanır. Ancak 40 yaşından sonra bu lens elastik özelliğini kaybeder ve sertleşir. Bunun neticesinde ise, yakın ya da uzaktaki nesneler seçilemez hale gelir.

Refraktif Cerrahi Yöntemleri

 • Lasik
 • Fotorefraktif keratektomi (PRK)
 • Radyal keratotomi (RK)
 • Astigmatik keratotomi (AK)
 • Otomatik lameller keratoplasti (ALK)
 • Lazer termal keratoplasti (LTK)
 • İletken keratoplasti (CK)
 • Kornea içi halka (Intacs) gibi ameliyat türleri uygulanır.

Lasik

Miyopi, hipermetropi ya da astigmatı düzeltmek için yapılan ameliyat türüdür. Bu ameliyat bilgisayar kontrolü ile excimer soğuk lazer kullanılarak yapılır. İyileşme sırasında kuru gözler ve ameliyat sonrasındaki ilk 24 saatte göz rahatsızlığı gibi problemler için hafif ağrı kesici ilaçlar ve göz damlaları kullanılabilir. Yan etkileri arasında ise, düzensiz astigmatizma, aşırı düzeltilmiş ya da eksik düzeltilmiş görme, ışığa duyarlılık, korneal bulanıklık ya da parlama, kontakt lens kullanamama, yara izi, enfeksiyon, bulanık görme ya da görme kaybı, kornea flebinin kaybı ve kornea grefti ihtiyacıdır.

Fotorefraktif keratektomi (PRK)

Bu ameliyat yine lasik için kullanılan excimer lazerin aynısı ile uygulanır. Hafif ve orta miyopi düzeltmek ve korneayı yeniden şekillendirmek için bu cerrahi işlem yapılır. Genellikle bir iki dakika süren bu ameliyatın iyileşme süresi de birkaç haftadır. Olası yan etkileri ise, göz ağrısı, hafif kornea bulanıklığı ve ışıkların etrafında parlamadır.

Radyal keratotomi (RK)

Hafif miyopi düzeltmek için uygulanan bir işlemdir. Korneada minik kesiler yapıldığı için iyileşme süresi birkaç hafta sürebilir. Olası yan etkileri arasında ise, enfeksiyon, rahatsızlık, görme kaybı, ilk birkaç ayda değişen görüş, zayıflamış ve yırtılabilen bir kornea, kontakt lens takımında sorun, ışıkların etrafında patlama ve lensin bulanıklaşması yer alıyor.

Astigmatik keratotomi (AK)

Astigmatı düzeltmek için kullanılan bu yöntemde, korneada kavisli kesiler uygulanır. Aynı zamanda radyal keratotomi yöntemine benzer.

Otomatik lameller keratoplasti (ALK)

Hipermetrop ve şiddetli miyopi için kullanılır. Olası yan etkileri, astigmat, aşırı düzeltilmiş ya da eksik düzeltilmiş görme, kontakt lens kullanamama, yara izi, enfeksiyon, görme kaybı, parlama, kornea flebinin kaybı ve kornea grefti ihtiyacıdır.

Lazer termal keratoplasti (LTK)

Lazer yöntemi ile korneanın kenarlarına ısı uygulanır ve bu sayede kolajen lifleri küçülerek korneayı yeniden şekillendirir. Bu ameliyat için 40 yaşında ya da daha büyük olunması gerekir.

İletken keratoplasti (CK)

Hafif ve orta derecedeki hipermetropi düzeltmek için bu ameliyat yöntemine başvurulur. Yine bu ameliyat için 40 yaşında ya da daha büyük olunması şarttır.

Kornea içi halkalar (Intacs)

Hafif miyopiyi tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Korneaya yerleştirilen bu ince halkalar, korneanın eğrisini değiştirir ve görüşü iyileştirir.

Refraktif Cerrahi Ameliyatı İçin Hazırlık

Refraktif cerrahi ameliyatı genel olarak ayakta tedavi edilir. Aynı gün içerisinde eve gidebilir ve bir gece hastanede kalmanıza gerek olmayabilir. Ameliyatların çoğu 1 saatten az sürer. Ameliyata girmeden önce, ameliyat sonrasında sizi bırakacak ve alacak birini mutlaka ayarlamanız gerekmektedir. Ameliyattan önce eğer lens takıyorsanız çıkarmanız gerekir. Aynı zamanda ameliyattan 2 gün önce göz makyajı yapmamalısınız.

Refraktif Cerrahi Sonrası

Refraktif göz cerrahisi minimal hastalıkları bünyesinde barındırır. Ameliyattan önce göze damlalar sıkılarak uyuşturulur. Ameliyat esnasında uyanık olabilirsiniz. Göz spekulumu yardımı (göz kapaklarının arasına yerleştirilen yay benzeri cihaz) ile gözünüz açık tutulur. 

Refraktif cerrahi işlemler sonrasında ağrı kesiciler alınabilir ve rahatsızlığı önlemek adına göz damlası kullanılabilir. Bu konu hakkında doktorunuz size gereken bilgiyi verecektir. Ameliyatın olası yan etkileri arasında, ışığa duyarlılık, bulanık görüş, küçük rahatsızlıklar ve kuru gözler yer alıyor. Refraktif ameliyatı iyileşme süresi ameliyata bağlıdır ve günler, haftalar ya da aylar sürebilir.

Kimler Lazer Tedavisi Olabilir?

 • Numarası son 1 yıl içinde değişmemiş,
 • 20 yaşını doldurmuş,
 • Kornea kalınlığı yeterli olanlar,
 • Romatizma ve diyabet gibi hastalıkları olmayanlar,
 • 6 numaraya kadar hipermetrop,
 • 10 numaraya kadar miyop,
 • 6 numaraya kadar astigmat ve göz yapısı uygun olan kişiler lazer yaptırabilir.

Kimler Lazer Tedavisi Olamaz?

 • Hamileler
 • Bebek emziren kadınlar
 • Romatizma hastalığı olanlar
 • Keratokonus hastaları
 • Göz tansiyonu ve katarakt gibi hastalıklara sahip kişilerin, lazer tedavisi uygulaması mümkün değildir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Refraktif cerrahi ne demek?

Birçok farklı nedenden dolayı lens ve gözlük kullanan kişilerin net görmesini sağlamak amacıyla uygulanan tedavi şekline denir.

Lazer olduktan sonra sorunlar tekrarlar mı?

Hipermetroplar tekrarlar ancak miyop ve astigmatlar doğru zamanda yapıldığı sürece yeniden oluşmaz.

Lazer sonrası ilerde katarakt meydana gelirse ameliyat olunur mu?

Evet, rahatlıkla olunabilir.

Refraktif cerrahi kimlere uygulanır?

En sık hipermetrop, miyop ve astigmatizmanın düzeltmesinde kullanılır.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.