Rezum Cihazı – Zararları

Rezum Cihazı /Zararları- prostat hastası

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Rezum cihazı, ürolojide güncel teknoloji bir tedavi cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte, prostat tedavisinde kullanılan bu cihaz radyofrekans enerjisi ile oluşturulmuş su buharının enerjisini kullanır. Genel olarak etkili bir prostat tedavisi sunan rezum cihazının bir takım zararları bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda rezum cihazı zararları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Rezum Cihazı

Ürolojideki güncel ve başarılı teknolojik atılım olarak bilinmektedir.  Hatta, 2015’te Amerika’da FDA belgesi almıştır. Çoğunlukla başarılı sonuçlar veren bu cihaz, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan prostat sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu cihaz, radyofrekans enerji ile oluşmuş su buharının enerjisini kullanarak büyümüş prostat dokusunu su vaporizasyonu ile yok etmektedir.

Rezum Cihazı Zararları

İyi huylu prostat büyümesinde kullanılan bu tedavi yöntemi bazı zararlar barındırmaktadır. Diğer yandan prostat büyümesi erken evrelerde tedavi edilirse riskler daha da azalır. Çoğunlukla olumlu sonuçlar veren bu cihazın elbette olası zararları da mevcuttur. Bu zararlar:

 • Hemen sonuç vermez. 2-12 hafta arası zaman gerekmektedir.
 • Başlangıçta prostatta şişlik oluşmaktadır. Bu durum ise hasta için zorlayıcı bir durum teşkil etmektedir.
 • Özellikle semptomlar iyileşme gerçekleşmeden önce kısa bir süre daha kötü bir hal almaktadır. (Genellikle iki haftada semptomlar stabilize olmaya başlar. Ancak 6. haftada hastalar ilacı bırakmaya başlarlar.)
 • Prostat hacmi 80-100 gr. üstü ise rezum cihazı minimum fayda sağlar. Bu durumlarda başka tedavi yöntemleri ile (örn:HOLEP) tekrar tedavi gerekir.
 • İdrar veya meni ile beraber kanamalar görülebilmektedir. (Geçici)
 • Sık sık idrara çıkma isteği doğabilir. (Geçici)
 • Sperm sayılarında azalma olmaktadır.( Rezum cihazı ile olan tedavideki sperm azalması diğer tedavi yöntemlerine oranla daha düşüktür.)
 • Prostat bezi iltihap olabilir.
 • Üretra skarlaşabilir.
 • Yüksek maaliyetlere sahiptir.
 • Diğer yandan işlemden 5 yıl sonra prostatta tekrar büyüme olabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Rezum tedavisi?

Radyofrekans enerjisi ile oluşturulmuş su buharının enerjisini kullanarak iyi huylu prostatın tedavi edilmesidir.

Rezum yan etkileri?

Bu tedaviden sonra geçici bir süre sık sık idrara çıkma, idrarda yanma, menide yanma gibi etkiler gözlemlenmektedir.

Rezum prostat tedavisi?

İyi huylu prostat büyümesinde tercih edilen bu tedavi su buharı kullanarak prostatın küçültülmesi işlemini ifade etmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣