Rezum Cihazı – Zararları

Rezum Cihazı /Zararları- prostat hastası

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Rezum cihazı, ürolojide güncel teknoloji bir tedavi cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte, prostat tedavisinde kullanılan bu cihaz radyofrekans enerjisi ile oluşturulmuş su buharının enerjisini kullanır. Genel olarak etkili bir prostat tedavisi sunan rezum cihazının bir takım zararları bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda rezum cihazı zararları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Rezum Cihazı

Ürolojideki güncel ve başarılı teknolojik atılım olarak bilinmektedir.  Hatta, 2015’te Amerika’da FDA belgesi almıştır. Çoğunlukla başarılı sonuçlar veren bu cihaz, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan prostat sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu cihaz, radyofrekans enerji ile oluşmuş su buharının enerjisini kullanarak büyümüş prostat dokusunu su vaporizasyonu ile yok etmektedir.

Rezum Cihazı Zararları

İyi huylu prostat büyümesinde kullanılan bu tedavi yöntemi bazı zararlar barındırmaktadır. Diğer yandan prostat büyümesi erken evrelerde tedavi edilirse riskler daha da azalır. Çoğunlukla olumlu sonuçlar veren bu cihazın elbette olası zararları da mevcuttur. Bu zararlar:

 • Hemen sonuç vermez. 2-12 hafta arası zaman gerekmektedir.
 • Başlangıçta prostatta şişlik oluşmaktadır. Bu durum ise hasta için zorlayıcı bir durum teşkil etmektedir.
 • Özellikle semptomlar iyileşme gerçekleşmeden önce kısa bir süre daha kötü bir hal almaktadır. (Genellikle iki haftada semptomlar stabilize olmaya başlar. Ancak 6. haftada hastalar ilacı bırakmaya başlarlar.)
 • Prostat hacmi 80-100 gr. üstü ise rezum cihazı minimum fayda sağlar. Bu durumlarda başka tedavi yöntemleri ile (örn:HOLEP) tekrar tedavi gerekir.
 • İdrar veya meni ile beraber kanamalar görülebilmektedir. (Geçici)
 • Sık sık idrara çıkma isteği doğabilir. (Geçici)
 • Sperm sayılarında azalma olmaktadır.( Rezum cihazı ile olan tedavideki sperm azalması diğer tedavi yöntemlerine oranla daha düşüktür.)
 • Prostat bezi iltihap olabilir.
 • Üretra skarlaşabilir.
 • Yüksek maaliyetlere sahiptir.
 • Diğer yandan işlemden 5 yıl sonra prostatta tekrar büyüme olabilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Rezum tedavisi?

Radyofrekans enerjisi ile oluşturulmuş su buharının enerjisini kullanarak iyi huylu prostatın tedavi edilmesidir.

Rezum yan etkileri?

Bu tedaviden sonra geçici bir süre sık sık idrara çıkma, idrarda yanma, menide yanma gibi etkiler gözlemlenmektedir.

Rezum prostat tedavisi?

İyi huylu prostat büyümesinde tercih edilen bu tedavi su buharı kullanarak prostatın küçültülmesi işlemini ifade etmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣