Prostat Kanseri Hakkında Bilgiler

Prostat Kanseri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Prostat dokusunu oluşturan yapılar anormal derecede seyretmesi sonucunda prostat dokusunda çeşitli tümörler meydana gelir. Söz konusu tümörler gelişerek prostat kanseri oluşumuna yol açar. Erken teşhis ile prostat tümörü tedavisi sağlanır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda prostat kanseri tanı ve tedavi süreci hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Prostat Kanseri Nedir?

Erkeklerde en sık görülen erkek cinsel hastalıkları arasında yer alan prostat kanseri, tümör oluşumu sonucunda ortaya çıkar. Prostat dokusu asli olarak erkeklerde bulunan ve hacim açısından yaklaşık olarak ceviz boyutunda olan organdır. Bir salgı organı olarak görev yapan prostat dokusu mesanenin alt bölümünde yer alır ve meni oluşumuna etki eder.

Görevi açısından erkeklerin cinsel yaşamında oldukça etkili olan prostat dokusunda oluşan kanserli hücrelerin dokunun bir kısmında yer alabileceği gibi tümüne de yayılması muhtemeldir. 65 yaş üstü erkek hastalarda sıklıkla görülen bu durum erken tedavi ile kısa sürede son bulur. Prostat kanseri tedavi edilmemesi durumunda idrar kanalında baskı yaratır ve hastalarda idrara çıkamama, idrara çıkarken zorluk ve yanma gibi durumlara maruz kalma gibi birçok olumsuz sonuca yol açması muhtemel hale gelir.

Bununla beraber geç tanı koyulan prostat tümörünün yalnızca prostat dokusunda sınırlı kalmayıp farklı dokulara da yayılması da söz konusudur.

Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser tedavisi tümörlü dokunun ve kanserli hücrelerin evresine göre planlaması gerçekleşir. Bu planlama için öncelikle prostat biyopsisi yapılmalı ve kanserli hücreler saptanmalıdır. İşlem sonrasında derecelendirme sistemi olarak da bilinen Gleason Skorlama Sistemi karşımıza çıkar. Sistem değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkan bulgular ile tümörün büyüme hızı hakkında bilgi sahibi olunur.

Eğer söz konusu tümör düşük dereceli bir riske sahipse normal dokularla arasında fazla derece fark yoktur. Bu noktada tümörün yayılma hızı düşük seviyededir. Eğer tümör yüksek dereceli risk grubundaysa prostat dokusundaki diğer dokulardan oldukça farklı bir noktada bulunmaktadır. Bu durum söz konusu tümörün hızla yayılacağını hatta farklı dokulara sıçrayabileceğini gösterir.

Prostat Kanseri Evreleri ve Özellikleri

Tümörlü dokunun prostat çevresinde ne kadar yayıldığı prostat kanserinin evleri hakkında bilgi verir. Prostat tümörü evreleri saptanırken etkili olan faktörler şu şekildedir:

  • Kanserli hücrelerin prostat dokusunda ve faklı dokularda yayılması durumu,
  • Kanserli hücrelerin lenf nodlarına yayılması durumu,
  • Kanserli hücrelerin diğer organları yayılması durumu,
  • Tümörlü yapının hacmi

Bu faktörler doğrulusunda prostat tümörü evreleri ortaya çıkar. Prostat kanseri asli olarak 4 evreden oluşur. Bu evreler şu şekildedir:

  • 1. Evre: Hastalığın ilk evresi olan 1. evrede tümörlü doku yalnızca prostatın içerisindedir ve oldukça küçüktür. Risk derecesi düşüktür.
  • 2. Evre: Bu evrede tümör prostat dokusunun iç kısımlarına ilerlememiştir. Söz onuş doku hala yalnızca prostat dokusu içerisindedir. Tümör, görüntüleme yöntemleri (MR) ile incelenir.
  • 3. Evre: Bu evrede tümörlü doku yayılım göstermiştir. Fakat bu yayılma yalnızca sperm kesesi gibi dokularla sınırlıdır.
  • 4.Evre: Prostat tümörünün son evresi olarak kabul edilen bu evrede tümör farklı dokulara yayılmıştır. Bu dokular arasında lenf nodları, akciğer, karaciğer ve kemikler yer alır.

En verimli ve etkili tedavi sürecinin gerçekleşmesi için tümörünün dereceleri oldukça önemlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Prostat kanseri nedir?

Tümör oluşumu ile prostat yapısının kanserli hücreye dönüşmesine prostat kanseri denir.

Prostat tümörü kaç evreden oluşur?

Kanser 4 evreden meydana gelir.

Prostat kanseri evreleri neye göre belirlenir?

Kanserin evreleri tümörün yayılma durumuna göre belirlenir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣