saç ekimi sonrası saç beyazlaması yaşayan erkek

Saç Ekimi Sonrası Saç Beyazlaması: Ekilen Saçlar Beyazlar mı?

Saç ekimi sonrası saç beyazlaması veya ekilen saçların griye dönüp dönmeyeceği operasyonun merak edilenleri arasındadır. Peki, ekilen saçlar doğal saçlarınız gibi mi davranacak yoksa beyaz saçlarınız arasında sırıtacak mı?  Merak edilen soruların cevapları içeriğimizde sizlerle birlikte.

Saçlar Neden Beyazlar?

Saç rengini melanin adıyla bilinen pigment türü tarafından belirlenmektedir. Saç köklerindeki melanin miktarı ve genetiğimiz saç rengimizi belirlemektedir. Ancak zaman içerisinde pigmentlerin ölmeye başlamasıyla birlikte saçlarda beyazlama, gri saç görülebilir. Yaşla birlikte azalan melanin üretimi nedeniyle olabilen saç beyazlaması aynı zamanda genetik faktörler nedeniyle erken yaşlarda da görülebilmektedir.

Saç her yaşta beyazlayabilir. Günümüzde 20’li yaşlara düşen saç beyazlama yaşı, kırklı yaşlarda da görülebilir. Saç beyazlamasında genetik faktörler kadar yaşam tarzının da çok büyük önemi vardır. Stres ve üzüntünün, pigmentlerin azalmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Ekilen Saçlar Beyazlar mı?

Saç ekiminde kullanılan FUT saç ekimi tekniği ve FUE saç ekimi tekniği, döner bölgelerden alınan saçların alıcı bölgeye ekildiği iki tekniktir. Her iki yöntemde de sağlıklı saç köklerin genellikle hastaların kafa derilerini arkalarından alınmaktadır. Alınan saç greftleri sağlıklı ve henüz beyazlamamış olabilir. Saç köklerinin alındığı bölgedeki genetik yapıyı taşıyan greftler ilk ekildiği anda alındığı bölgedeki renkle aynı şekilde uzayacaktır. Ancak zamanla melanin üretimi bozulursa, saçlarınız zamanla ağırır ve ekilen saçlar da zamanla var olan rengini kaybedebilir. Bu durum yaşlanma sürecine ve genetik duruma göre değişmektedir. Saçların beyazlamasının önüne geçilemeyeceği gibi saç kendiliğinden hiç beyazlamaya da bilir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Gri Saç Ekimi Yapılır mı?

Saç ekiminde gri saç ekimi yapılması, çoğu kişi tarafından istenen bir durumdur. Griye veya beyaza dönen saçlar sağlıksız değildir. Sadece renk pigmentinde azalma olan saçlar eskisi gibi güçlü olabilirler. Bu nedenle istendiği takdirde beyaz saç greftleri alınarak, alıcı bölgeye beyaz saçlar ekilebilir. Başarı oranını etkilemeyen bu durum, siyah saçlarla aynı şekilde gelişim gösterecektir.

Ekilen Saçlar Grileşince Doğallık Kaybolur mu?

Saç ekimi yaptıran kişilerin en önem verdiği durumların başında doğallık gelmektedir. Saç ekimi sonrası saç beyazlaması olduğunda, ekilen saçları nasıl etkileyeceği merak konusu. Saçlar, alındığı bölgedeki genetiği taşımaya devam ederler. Bu nedenle pigment eksikliği olduğu durumlarda ekilen saçlarınız, doğal saçlarınız gibi beyazlayacaktır. Yani saçınızın bir kısmında beyaz saçlar, bir kısmında siyah saçların olduğu bir durum yaşanması mümkün değildir.

 

Sonuç

Saç ekimi, genetiği önceden belirlenmiş saçların donör bölgeden alınıp, alıcı bölgeye yerleştirilmesi işlemidir. Çoğu kişi beyazlamış saçların görünümü bozulmaması için beyaz saç ekimi isteyebilir. Gri saç ekimi yapılabileceği gibi siyah saçlar ekildikten sonra doğal süreç içerisinde grileşme de yaşanabilir.

Bazen saçların siyah görünümünün bozulmaması veya ilerleyen dönemde renklerde nasıl değişiklik olacağı merak edilir. Yaş aldıkça pigmentlerde meydana gelen beyazlama, ekilen saçlar ve doğal saçları etkileyecektir. Bu durumda doğal saçlar ve ekilen saçlar uyum göstererek, zaman içerisinde beyazlama gösterecektir. Uyumsuz, sonradan ekildiği belli edecek bir görüntü oluşturmayacağı için doğallık yok olmayacaktır. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Saç Ekim Merkezi uzmanlarımızdan randevu alarak, yüz yüze görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekiminden sonra saç beyazlaması normal mi?

Saç ekiminde kullanılan greftlerin mevcut genetiği aynı kalmaktadır. Zaman aldıkça, pigmentlerin azalmasıyla meydana gelen grileşme yaş alma süreci içerisinde oldukça doğal bir durumdur.

Saç ekimi sonrası saç grileşmesi uygulanan teknikle alakalı mıdır?

Saç ekiminde kullanılan FUT ve FUE teknikleri, saçın genetiğini değiştirmemektedir. Donör bölgeden alınıp alıcı bölgeye nakledilen her iki teknik de saç rengini değiştirecek bir etkiye sahip değildir.

Ekilen saçlar beyazlar mı?

Evet. Yaş ilerledikçe, azalan melanin üretimi nedeniyle saç ekimi yapılan saçlar beyazlayabilir. Bu durum saç ekiminden kaynaklı olmadığı gibi; genetik, sosyal hayat ve yaş durumu beyazlamayı etkileyen durumlar arasındadır.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekim Merkezi Uzmanlarımız

Saç Ekim Merkezi bölümü uzman listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.