Seksomnia (Uykuda Seks Hastalığı) Nedir?

Seksomnia (Uykuda Seks Hastalığı)

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Seksomnia, yani uykuda seks hastalığı, hastaların uyku sırasında cinsel birliktelik yaşaması olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda hastalarda uyurken mastürbasyon yapma eğilimi de görülmektedir. Seksominia diğer tüm uyku bozuklukları gibi bir parasomniadır. Bu rahatsızlığın, alkol kullanımına bağlı olarak artış gösterdiği belirlenmiştir. Peki, uyurken cinsel ilişkiye girilir mi? Uyurken cinsel ilişkiye girdiğini hissetmek bir hastalık mıdır?

Seksomnia Nedir?

Uyurgezerlik, uykuda konuşma ya da araba sürerken uyuyakalma gibi parasomniaları herkes daha önceden duymuştur. Hatta herkes bunlardan birini en az bir kere deneyimlemiştir. Ancak gece uyanıp ilişkiye girmek ya da mastürbasyon yapmak, pek de aşina olunmayan bir uyku bozukluğudur. Eşiniz uyurken böyle bir atağa geçmek, eşiniz tarafından uyandığınızın düşünülmesine neden olabilir. Ancak hasta için uykuda cinsel istek duymak, kontrol edilemeyen bir problemdir. Seksomnia hastalığı utanılmaktan ziyade, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Seksomnia Belirtileri

Seksomnia ile daha çok ergenlik döneminde görülen cinsel içerikli rüyalar birbiriyle karıştırılmamalıdır. Cinsel içerikli rüyalar herkes tarafından görülen doğal bir durumdur. Gece uyanıp sevişmek, bir rahatsızlık olarak değerlendirilmelidir. İnternet üzerinde sık sık “Eşim gece uyandırıyor, ne yapmalıyım?” tarzı sorular sorulmaktadır. Eşlerin bu noktada yapabilecekleri tek şey, eşlerini tedavi olmak için harekete geçirmeleridir. Çünkü hastalar genellikle kendileri bu durumun farkında olmazlar. Sexomnia hastalarında ortaya çıkan belirtiler genel olarak şunlardır:

 • Gece uyurken eşi cinsel birleşmeye teşvik etmeye çalışmak
 • Pelvik itmeler
 • Bir cinsel birleşmeyi taklit eden davranışlar
 • Mastürbasyon
 • Kendi kendine orgazm olma
 • Gözlerde boş bakış
 • Gece yaşanan cinsel birleşmeyi hatırlamama

Seksomnia Nedenleri

Doktorlar bu hastalığa neden olabilecek faktörleri şu şekilde sıralamaktadır:

 • Uyku eksikliği
 • Stres
 • Kaygı
 • Yorgunluk
 • Rutin kullanılan ilaçlar
 • Alkol tüketimi
 • Düzensiz uyku

Risk Faktörleri

Aşağıda yer alan tıbbi durumlar, tüm uyku problemlerinin tetikleyicileridir:

 • Huzursuz bacak sendromu
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Epilepsi
 • Reflü
 • Kafa travmaları
 • Migren

Seksomnia Tedavisi

Uykuda seks hastalığı olarak tanımlanabilen bu rahatsızlığın çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Çoğu zaman bu tedavi yöntemlerinin birkaçı bir arada uygulanmalıdır.

Seksomnia genellikle uyku apnesi ya da huzursuz bacak sendromu gibi farklı uyku bozukluklarının sonucu olabilmektedir. Bu yüzden bu tarz altta yatan rahatsızlıkların tedavi edilmesiyle beraber, uykuda seks hastalığı da tedavi edilebilmektedir.

Eğer hasta, uykuda seks hastalığı başlangıcından önce yeni bir ilaç kullanmaya başladıysa, bu ilaç bu rahatsızlığı tetikliyor olabilir. Dolayısıyla yeni başlanan ilacı doktor kontrolünde değiştirmek, rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Depresyon, anksiyete ve stres gibi durumlar, sexomniaya ve uyku düzensizliğine neden olabilmektedir. Bu tarz rahatsızlıklara karşı ilaçlar almak ya da psikiyatrik terapi görmek, uykuda seks hastalığının ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Hastalara Tavsiyeler

Altta yatan nedenlerin ortadan kaldırılması, çoğu zaman uykuda seks hastalığının tedavisini sağlamaktadır. Ancak uyku düzenini bozmak ya da yeni uyku bozuklukları geliştirmek, yeniden seksomnia atakları geçirmeye neden olabilir.

Tedavi sürecini doğru ilerletebilmek için aileyle ve partnerle konuşmak oldukça önemlidir. Çünkü bu rahatsızlık, insanın hayatındaki insanları risk altına almaktadır. Hastanın diğer insanlarla kişisel ilişkilerine zarar verebileceği için, tedavi süreci hakkında bilgi vermesi önemlidir. Bu süreçte dürüst olmak, yapılabilecek en doğru harekettir.

Tedavi süreci tamamlanana kadar koruyucu bir ortam yaratmak oldukça önemlidir. Ayrı yatak odalarında uyumak, kapıyı kilitlemek ve gece evde dolaşabilecek insanlar için uyarılar ya da alarmlar hazırlamak alınabilecek koruyucu önlemlerden bazılarıdır. Öte yandan alkol ve uyuşturucu gibi tetikleyicilerden uzak durmak, hem hastanın hem de ailesinin güvenliği için faydalı olacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Seksomnia nasıl geçer?

İlk olarak uyku hijyeni ele alınması gerekmektedir. Uyku hijyeni ile ilgili bilgilendirilmesinin yanı sıra davranış tedavisini içeren psikoterapi görüşmeleri ile birlikte ilaç tedavileri bu hastalığı ortadan kaldırabilir.

Seksomnia hastalığı ne demek?

Uyku sırasında cinsel birliktelikte bulunma rahatsızlığına denir.

Parasomnia hastalığı nedir?

Uyku esnasında istenmeyen bir davranış ya da deneyimde bulunma durumuna denir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣