Traksiyonel Alopesi Nedir? Neden Olur?

Traksiyonel Alopesi Hastası Kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Traksiyonel alopesi traction alopecia, germeye, çekmeye ya da ısıya bağlı olarak oluşan saç dökülmeleri için kullanılan genel bir ifadedir. Genellikle saçlarını sık sık at kuyruğu, topuz ya da örgü halinde kullanan kadınlarda görülmektedir. Aynı zamanda çeşitli kimyasal etkilere ve ısıya bağlı dökülmeleri de kapsamaktadır. Traksiyonel alopesiye bağlı saç dökülmesinin erken keşfedilmesi halinde engellenmesi mümkündür. Ancak erken müdahalede bulunulamazsa ve saça aynı etki verilmeye devam edilirse, kalıcı saç dökülmesi meydana gelebilir. Traksiyonel alopesi ilk kez 1900’lü yıllarında başında Danimarkalı bilim insanları tarafından tanımlanmıştır. O dönemde sıkı at kuyruğu yapan kadınların ön saç çizgisinde kayıp yaşandığı keşfedilmiştir.

Detmatoloji İşlemler Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Traksiyonel Alopesi Belirtileri

Traksiyone alopesi, ilk evrelerinde kafa derisinde sivilce benzeri küçük şişlikler oluşmasına neden olabilir. Durum ilerledikçe saç kırılmaları en büyük belirtilerden birisidir. Ön saç çizgisi hattındaki tüyler, belirtilerden en çok etkilenen yerlerdir. Bunun beraberinde, kullanılan saç modeline bağlı olarak saç derisinin diğer bölgelerinde de saç dökülmesi oluşabilmektedir. Traksiyonel alopesinin saç dökülmesi dışındaki belirtileri ise şunlardır:

  • Kafa derisinde kızarma
  • Sivilce benzeri küçük şişlikler
  • Saç derisinde batma ve acı hissi
  • Kaşıntı
  • Saç kökü iltihabı
  • Saç derisinde kabarcıklar oluşması

Saç kökleri belli bir etkiye uzun süre maruz kaldıktan sonra, yeni saç üretemeyecek kadar zarar görebilir. Bu da saç kökünün ölmesine ve kalıcı saç kaybına neden olur. Traksiyon alopesinin belirtileri, diğer alopesi türlerinden farklıdır. Diğer saç dökülmesi türlerinde (nonskatrisyel alopesi), dökülmeler saç derisinin her yerinde görülebilirken, bu türde sadece etkilere maruz kalan saçlar dökülür. Yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçının görülmesi, traksiyonel alopesi tanısı koyabilmek için yeterlidir.

Traksiyonel Alopesi Nedenleri

Saçlarını devamlı çekme etkisine maruz bırakan insanlarda, bu durumun görülme sıklığı daha yüksektir. Örneğin, aşağıdaki durumların sık sık tekrar edilmesi, traksiyonel alopesiye neden olabilir:

  • Saçların sıkı bir at kuyruğu ya da topuz şeklinde toplanması
  • Saçların sıkıca örülmesi, saçları gerecek çeşitli toka ve süslerin kullanılması
  • Saçların uzatılması
  • Saçlara gece yatmadan önce bigudi yapılması

Yukarıdaki nedenler, tek başına ya da zaman zaman yapıldığında traksiyonel alopesiye neden olmaz. Yukarıdaki eylemlerin sık sık gerçekleştiriliyor olması gerekir. Uzun saçlı insanlarda, saçların ağırlığından dolayı çekme etkisi oluşabilmektedir. Sakallarıyla sık sık oynayan erkeklerde de, sakal bölgesinde ortaya çıkabilir. Balerinler ve jimnastikçiler gibi, saçlarını devamlı topuz yapmaya meyilli meslek gruplarında daha sık görülür.

Traksiyonel Alopesi Tanı Yöntemleri

Trikoskopik Muayene

Trikoskopik muayene, çok sayıda alopesinin tanısında faydalanılan bir tanı yöntemidir. Trikoskopi muayenelerinde videodermatoskop kullanımı yoğun olarak tercih edilir. Bunun nedeni, 20 ile 1000 kat arasındaki görüntülerin kolayca elde edilebilmesidir. Traksiyonel alopeside videodermoskop ile gerçekleştirilen trikoskopi incelemeler, hastalığın teşhisinde oldukça yararlı olmaktadır.

Dermoskopi

Dermoskopi, dermatolojik incelemelerin hemen hemen her alanında kullanılan bir tanı ve tedavi takibi yöntemidir. Özellikle saç ve saçlı deri hastalıkları teşhisinde yoğun olarak tercih edilen dermoskopi, traksiyone alopesi probleminin tanı sürecinde de kullanılmaktadır. Dermoskopi incelemesinde farklı seviyelerde ışıklar ve büyütme yöntemleri kullanılır. Böylece deri bütünlüğü hiçbir şekilde bozulmadan, dokuya ait bütün katmanlar rahatlıkla incelenebilir.

Traksiyonel Alopesi Tedavisi

Çekiş etkisine bağlı saç dökülmesinde ilk olarak bir dermatoloji uzmanına kontrole gitmek gerekir. Doktor, saç derisini inceler ve tanı yöntemlerinden faydalanır. Zaman zaman doku örneği almak gerekebilir. Eğer traksiyonel alopesiye rastlanırsa, ana tedavi yöntemi, kullanılan saç modelini değiştirmektedir. Geceleri yatmadan önce saçları bağlamaktan kaçınmak, tedavide atılabilecek ilk adımdır. Bunun yanında, sık sık kullanılan saç tokalarından ve süslerinden kurtulmak gerekir. En önemlisi de, at kuyruğu ve topuz gibi saç modellerini kullanmaktan vazgeçmek gerektiğidir. Bazı insanlarda saçların çok uzun olması, belli bir ağırlık oluşmasına ve çekme etkisi yaratmaya neden olabilir. Bu insanların saçlarını kısa kestirmesi gerekir. Saçlara uygulanan çeşitli kimyasallardan ve ısıdan da traksiyonel alopesi oluşabilmektedir. Saça düzenli uygulanan bir kimyasal varsa bu bırakılmalı, saça aşırı ısı veren düzleştirici gibi cihazların kullanımına ara verilmelidir.

Sonuç

Traksiyon alopesiye bağlı saç dökülmesi, erken önlem alınması halinde hızlıca tedavi edilebilir. Saça çekme ya da germe gibi etkiler yaratan durumlardan uzaklaşılması halinde dökülmeler durabilir. Ancak tedaviye geç kalınması halinde, saç kökleri geri dönüşü olmayacak şekilde ölmeye başlayabilir. Böyle durumlarda saç ekimi yaptırmak bir seçenek haline gelir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Traksiyonel alopesi nedir?

Çekmeye, germeye veya ısıya bağlı olarak meydana gelen saç dökülmeleri için kullanılan tıbbi terimdir.

Diffüz alopesi ne demek?

Kan sulandırıcılar, antidepresanlar, doğum kontrol ilaçları, yükse dozda A vitamini gibi ilaçların uzun süreli kullanımlarında saç folikülleri etkilenir ve saçlar dökülür. Bu tip dökülmeye diffüz alopesi denir.

Mevsimsel saç dökülmesi ne kadar sürer?

Mevsimsel saç dökülme evresi ortalama 2 – 3 ay kadar sürer.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣