Mini Face Lift: Nedir & Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini Face Lift Ameliyatı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Vücutta ilk olarak kırışmaya ve sarkmaya başlayan bölge yüzümüzdür. Mimik yapmak, gülmek ve ağlamak gibi aktiviteler zaman geçtikçe deri altındaki kasların deforme olmasına neden olur ve bu nedenle ciltte kırışıklığa yol açar. Özellikle yağlı cilde sahip olan bireylerde yüz sarkması daha hızlı bir şekilde meydana gelir. Bu gibi durumlarda mini face lift ameliyatına başvurulur. Peki mini face lift ameliyatı nedir? Mini yüz germe nedir? Daha detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Mini Face Lift Nedir?

Yüzün ortaya yakın kısmını, çene kenarlarını ve boyun bölgelerini hedef alan yüz germe ameliyatına mini face lift denir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kırışıklar ve sarkmalar, kişiyi olduğundan daha yaşlı ve solgun gösterebilir. Mini yüz germe ameliyatı ise, bu anlamda kişilerin başvurduğu estetik operasyonlarından biridir. Mini yüz germe ameliyatında; minimal kesiler kullanılır ve ameliyat izleri yüzün doğal kıvrımlarının arasına gizlenir. Dışarıdan bakıldığı zaman herhangi bir ameliyat izini rastlanmaz. Aksine yüzde doğal bir gençlik etkisi ortaya çıkar. Öte yandan boyun kısmında ve yüzün alt bölgesindeki sarkmalar toparlanır. Mini face lift yaptıranlar, operasyondan 3 ay sonra aynada kendilerini 10 yaş daha genç görebilirler.

Mini Face Lift Kimlere Uygundur?

Çoğunlukla 30 yaşının üzerindeki kişiler tarafından tercih edilen bu ameliyat, hem kadınlar hem de erkekler için uygundur. Çene bölgesinde, boynunda ve yanaklarında hem sarkma hem de deforme yaşayan kişiler için mini lift yüz germe ameliyatı oldukça pratik olacaktır.

Mini Face Lift Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat lokal anestezi altında yapılır ve orta dereceli sarkmalar genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan giderilir. Yüzün alt orta ve boyun kısmındaki sarkma ve kırışıklara, miktarına göre kulak önünden kesi yapılır. Ardından fazla deri çıkarılır ve alt bölgeler toplanır. Böylelikle yüz yukarıya doğru taşınır ve cilt daha genç ve kırışıksız bir görünüm kazanır. Aynı zamanda cilt alt dokuları, eski doğal yerlerini alır ve yüzdeki sarkmalar ortadan kalkar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ameliyat izleri kulak önüne ve arkasına gizlendiği için görülmezler. Mini face lift ameliyatı yaklaşık olarak 1 – 2 saat arasında sürer.

Mini Face Lift ve Klasik Yüz Kaldırma Estetiği Arasındaki Farklar

Mini face lift, klasik yüz germe ya da bir diğer adıyla da bilinen yüz kaldırma ameliyatından farklıdır. Mini face lift ameliyatında daha minimal kesiler kullanılır ve doğal bir görünüm kazandırılır. Alt yüz germe işlemi için, 30 yaş ve üstü kişilerde sadece boyun ve alt yüz bölgesinde sarkma ve gevşeme varsa, jawline önerilir. Bu sayede çok fazla yaş almadan ciltteki sarkmaları kontrol altına alınır. Mini face lift ile yaşlılığın etkileri durdurulduğu için, yüz gerdirme ameliyatlarını mümkün olduğu süre boyunca erteleyebilirsiniz. Eğer kişinin göz çevresinde ve kaşlarında deformasyonlar bulunuyor ve yanaklarındaki sarkmalar aşırı yoğunsa, mini yüz germe yerine tam yüz gerdirme yaptırması tavsiye edilir.

Mini Face Lift Sonrası iyileşme Süreci

Operasyonun ardından yüzde hem şişlik hem de morluklar meydana gelebilir ancak bunlar normaldir. Ve bu belirtiler ilk haftadan sonra zaman içerisinde ortadan kalkar. Kişiler operasyondan 3 gün sonra günlük işlerine geri dönebilirler. Bu süreçten sonra yavaş yavaş makyaj yapmaya ve mimikleri kullanmaya başlayabilirler. Ameliyattan sonra doğal ve etkili bir sonuç ile karşılaşmak için ödemlerden de kurtulmak gerekir. Bu süreç 2 hafta sürebilir.

İşlem Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz germe işlemleri genel olarak ileri yaşlarda yapıldığı için, kişilerin kan dolaşımlarında, cilt elastikiyetlerinde ve iyileşme dönemlerinde sorunlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden işlem öncesi gerekli rutinler eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Gerektiği takdirde farklı branştaki hekimler kişileri muayene edebilir. Bunların dışında sigara kullanımı, hem ameliyat öncesini hem de sonrasındaki iyileşme sürecini etkilediği için bırakılması önerilir.

Mini Yüz Germe Avantajları

  • Ciltteki var olan sarkmalar, daha kısa ve az iz bırakan bir tedavi yöntemi ile giderilir.
  • Operasyon sonrasında oluşan morluk ve şişlikler, total yüz germeye göre çok daha az olur. Ve aynı zamanda iyileşme süreci daha kolay ve daha çabuk geçer.
  • Erken yaşlarda yapıldığı için cilt elastikiyetini ve kalitesini kaybetmemiş olur. Bu yüzden de yaralar daha rahat bir şekilde iyileşir.
  • Operasyonun ardından yüz görünümü fark edilir ve hem genç hem de yüz ifadesi kaybolmaz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatı olan kişiler, tekrar ameliyat olabilir mi?

Bir kez bu operasyonu geçirmiş bir kişinin, ikinci kez yüz germe ameliyatı olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yüz germe ameliyatında cildin altındaki kas ve bağ dokuları kaldırıldığı için, operasyondan sonra bu dokularda yapışıklıklar görülür. Bu durum ameliyatın zorluğunu ve süresini artırır. Öte yandan yüz germe işlemi yaptıran kişiler, ileri yaşlarda tekrar sarkma sorunları yaşadıkları için bu ameliyatı yeniden olabilirler.

Mini yüz germe riskleri nelerdir?

Diğer yüz germe ameliyatlarına göre daha erken yaşlarda yapıldığı için riskleri yok denecek kadar azdır. Bunun dışında her cerrahi operasyonda olduğu gibi anesteziden kaynaklı oluşan bir takım riskleri vardır.

Ağrılı bir operasyon mudur?

Diğer yüz germe ameliyatına göre daha basit bir işlem olduğu için, doktorun reçete verdiği ağrı kesiciler ile ilk günkü ağrılar kontrol altına alınır.

Ameliyat sonrası kaç gün hastanede kalınır?

Anestezi alınmasından dolayı 1 gece hastanede kalınabilir.

Operasyon ne kadar sürer?

Yapılacak işleme bağlı olarak 1 – 3 saat arasında sürmektedir.

Yüz estetiği kaç günde iyileşir?

Operasyondan sonra oluşan morluklar ortalama 1 hafta içerisinde iyileşir. Ancak şişliklerin tamamen iyileşmesi 1 ayı bulabilir.

Ameliyatın etkisi ne kadar sürer?

Yüz görünümünün gençleşmesi, ameliyat öncesi yüzün ve yapılacak ameliyatın tekniğine göre değişmektedir. Ancak yaklaşık olarak 5 – 10 yıl arasında bir gençleşmenin görülmesi beklenir.

Mini face lift fiyatları ne kadardır?

Cerrahi operasyonların ücretleri sabit değildir ve hizmet alınan merkeze göre fiyatlar değişmektedir. Mini yüz germe fiyatı için, operasyonu gerçekleştirecek cerrahın başarısı, hastane yatış ücreti, kullanılan ameliyat tekniği ve hastanenin yer aldığı konum önemlidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣