Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum avantajları araştıran kadın ve doktor

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Avantajları

Sezaryen sonrası vajinal doğum avantajları içeriğimizden, ikinci doğumunu normal doğum yapmak isteyenler için bilinmesi gerekenlere yer verdik. Uygulamanın avantajlı yönleri ve daha fazlası hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Nedir?

Sezaryen sonrası normal doğum, sağlık şartlarının elverişli olması durumunda tercih edilebilecek yöntemlerden biridir. Anne ve bebeğin sağlık durumunun elverişli olması durumunda ikinci doğum normal doğum olarak gerçekleştirilebilir. Anne adayı daha hızlı iyileşme süreci ve doğum anını görmek adına normal doğuma daha sıcak bakabilir. Bazen ileride daha fazla çocuk sahibi olmak isteyenler için de normal doğum bir tercih olmaktadır. Ancak sezaryen sonrası vajinal doğum uygunluğu için öncelikle kadın hastalıkları doktoruna muayene olmalısınız. İlk doğumunuzdan kalan hasar, yırtıklar veya farklı durumlar olması durumunda doğum, anne adayının sağlığını riske sokabilir. Bu nedenle doktorunuz ile görüşerek sezaryen sonrası vajinal doğum avantajlarını araştırabilir, onay verilmesi durumunda normal doğuma hazırlanabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Avantajları Nelerdir?

SSVD bazı riskler barındırmasına da anne adayları için birçok avantajı da bulunuyor. Uygulamanın avantajlarına aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Avantajları;

  • Sezaryende olabilecek kanama veya iç organlarda yaralanma durumu, normal doğumda daha az risklidir.
  • Anne ve bebek arasında daha sağlıklı bir bağlanma yaşanır. Çünkü, normal doğum sonrası annenin bebeği emzirmesi daha erken olacaktır.
  • Anne adayı tekrar bir cerrahi işleme girmek durumunda kalmaz. Normal doğum esnasında cerrahi bir işlem görmeyeceksiniz.
  • Kan kaybı sezaryen doğuma göre daha az olur.
  • Normal doğumda enfeksiyon ve anestezi riskleri gibi sezaryen riskleri görülmemektedir.
  • Anne için iyileşme süreci, sezaryene göre daha kısa olur. Anne yürüyerek odasından çıkabilir ve aynı gün içerisinde bebeği ile birlikte eve gidebilir.

Sezaryen sonrası vajinal doğum avantajları veya vajinal doğum avantajları anne adayları için önemlidir. Daha fazla çocuk sahibi olmak isteyen kişiler, normal doğumlarını devam ettirerek tekrardan hamile kalmayı düşünebilirler. Ayrıca SSVD ile anne adayları normal doğum sürecini de deneyimleyebiliyor. Bebeğin doğum anını görerek bu mucizevi ana şahit olabilmekte. Sezaryen sonrası vajinal doğum avantajları olsa da bazı riskleri de barındırıyor.

 

Sonuç

Hamilelik süreci güzel olduğu kadar stresli ve yorucu bir süreçten geçmiştir. Hamilelik döneminde hem kendi hem de bebeğinizin sağlığını düşünerek her şeye dikkat ettiğinizi biliyoruz. Bunlardan biri olan hamilelikte doğum seçenekler, sezaryen ve normal doğum olarak öne çıkmakta. İlk doğumun sezaryen olması ile zor bir toparlanma geçirmiş olabilir veya ameliyat olma fikri sizi korkutuyor olabilir. Bu durumu tekrar yaşamamak adına ikinci hamilelikte normal doğum tercih edilebilir. Ancak bunun için anne sağlığı ve bebeğin pozisyonu da önemlidir. Dilerseniz, Avicenna International Hospital Kadın hastalıkları ve Doğum bölümüne randevu alabilir, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sezaryen doğum ne zaman iyileşir?

Sezaryen doğum sonrası iyileşme, normal doğuma göre daha uzun sürmektedir. Sezaryen doğumda dikişlerin iyileşme süresi 4 ila 6 hafta kadar sürmektedir.

Sezaryen sonrası hamilelik, normal doğum ile yapılabilir mi?

Sezaryen sonrası normal doğum yapılması, sağlık durumunun el vermesi durumunda mümkündür. Plasenta veya sezaryen kaynaklı yırtıklar olmaması durumunda sezaryen sonrası normal doğum yapılabilir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Kadın Hastalıkları ve Doğum  bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.