Sülük Tedavisi: Nedir? Nasıl Yapılır?

sırtına sülük tedavisi uygulanan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sülük tedavisi, eski çağlardan günümüze uzanan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Sağlık sorunlarının tedavisindeki etkili çözümleri nedeniyle günümüzde hala kullanılan Hirudoterapi hakkında tüm merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Sülük Tedavisi Nedir?

Hirudoterapi; sülüklerin belirli noktalara yerleştirilerek toksinlerin vücuttan atılmasına yarayan eski bir tekniktir. Sülüklerin salgıladığı enzimlerin insan vücudunda emilmesiyle birlikte vücutta kan sulandırıcı ve ağrı kesici etki oluşturduğu görülmüştür. Sağlık problemleri nedeniyle ağrılar yaşayan birçok insan, alternatif tedavi yöntemi olarak sülüklerden yardım almaktadır. Doğada kolayca bulunabilen sülüklerin tedavide kullanılan iki türü bulunmaktadır. Bu sülük türleri arasında;

 • Hirudo Verbana
 • Hirudo Medicinalis

isimli iki sülük cinsi dünya genelinde tedavi için kullanılmaktadır. günümüzde sadece ağrı ve sağlık sorunları tedavisinde değil estetik amaçlı kullanım da yaygınlaşmıştır. Yüzde sülük tedavisi uygulamaları sayesinde cildin esnekliğini geri kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bunun dışında sülük tedavisinin kullanıldığı diğer hastalıkları bir sonraki başlığımızdan inceleyebilirsiniz.

Sülük Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Sülük tedavisinde, vücuda konulan sülükler tutundukları noktadan enzimlerini bırakır. Hedef bölgeden bırakılan enzimler, kanı incelten ve pıhtılaşmanın önüne geçilebilen proteinler salgılarlar. Bu proteinler dolaşıma karışarak kan pıhtılarını parçalamada etkili oldukları için, damar ve pıhtılaşma sorunu yaşayan kişiler sıklıkla sülük tedavisini tercih ediyorlar. Hirudoterapi kullanılan hastalıklar arasında;

 • Varisli damarlar
 • Hemoroid
 • Cilt problemleri
 • Kalp hastalıkları
 • Artrit
 • Hipertansiyon
 • Eklem ağrıları
 • Behçet hastalığı
 • Migren ağrısı
 • Huzursuz bacak sendromu

sülük tedavisinin etki sağladığı uygulamalar arasında yer almaktadır. Sülüklerin tükürükleriyle yayınları enzimler, analjezik özelliğe sahip olduğu için ekle ağrılarının görüldüğü yerlerde de iyileştirici sonuçlar göstermektedir.

Kozmetik Amaçlı Sülük Tedavisi

Hirudoterapi, yüzdeki dokunun yumuşaklığını koruması ve iyileştirmesi desteklemesi amacıyla tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalarda cilt üzerinde olumlu etkileri gözlemlenebilen hirudoterapi;

 • kafa derisi
 • yanak
 • burun
 • alın bölgesi
 • parmaklar
 • göğüs

gibi bölgelerde aktif şekilde kullanılmaktadır. Bu bölgelerde yapılan ameliyatlar sonrasında kah pıhtılaşmasını engelleme veya iyileşme süresinin kısaltılmasında rol alırlar. Aynı zamanda kafa derisinde yaşanan kellik ve saç dökülmelerine iyi geldiği düşüncesiyle birçok işi kafa derisi üzerinde sülük tedavisini uygulamaktadır.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hirudoterapi, sağlık problemleri yaşayan kişiye uygun noktalara sülükler yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Sterilize edilen sülükler cilt yüzeyine yerleştirilerek tedavi edilecek bölgede 20 – 45 dakika aralığında dururlar.

Bu esnada bölgeden kan emen sülükler aynı anda rahatsızlığı hafifletecek enzimleri kan yoluyla vücuda aktarır. Her sülük sadece bir bölgenin tedavisinde kullanılmaktadır. Farklı bölgelerin tedavisi istenirse, başka sülükler o bölgeye yerleştirilir ve vücut üzerinde birden fazla sülük olur. Hirudoterapi, özellikle varisli damarların ve kan pıhtılaşmasının tedavisinde gözle görülür iyileştirici sonuçlar sunuyor.

Sülük Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Geleneksel bir tedavi yöntemi olarak görülürken modern tıp içerisinde de kullanılan sülük tedavisinin faydaları merak edilmekte. Bu faydalar arasında;

 • Kan sulandırıcı özelliği bulunur
 • Kan pıhtısı ve damar tıkanıklığı sorunlarına yardımcı
 • Doğal detoks etkisi sunar
 • Kronik rahatsızlıkları hafifletir
 • Kandaki atık maddeleri temizler
 • Cildi parlaklaştırır
 • Cilde taze görünüm katar
 • Analjezik etkisi bulunur

Sülük tedavisi faydaları arasında birçok cilt ve kronik hastalıklara iyi geldiğini görebilirsiniz. Antik çağlardan günümüze gelerek daha birçok hastalıkta tedavi edici özelliği keşfedilmiş olan Hirudoterapi, uygulanması kolay ve pratik yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmakta.

SONUÇ

Günümüzde birçok gelişmiş ülkede kullanılmaya devam edilen sülük tedavisi, modern tıbbın önemli bir parçasıdır. Sülük tükürüklerindeki araştırmalar sayesinde hastalıkların semptomlarında azalma ve iyileştirme etkisi göstermesiyle, tedavilerde kullanılmaya devam edilmektedir.

İşlemin uygulanmasında her sülük kullanılamadığı gibi sterilize edilmiş tıbbi sülüklerden faydalanılır. Rahatsızlıklarının teşhisi ve Hirudoterapi hakkında detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sülük tedavisi hangi bölgelere uygulanmaz?

Hirudoterapi; avuç içi, göz kapağı, ayak tabanı, kasık bölgesine uygulanmamaktadır.

Yüze sülük tedavisi nasıl uygulanır?

Sterilize edilen tıbbi sülükler, yüz bölgesinde iyileşme istene bölgeye bırakılır. Sorunlu bölge üzerinde 20 – 45 dakika duran sülükler daha sonra bir aparat yardımıyla yüzden alınır.

Sülük tedavisi sonrası bayılma olur mu ?

Kan kaybı nedeniyle bayılma olması için kan yoğunluğunu en az %20’sini kaybetmek gerekmektedir. Ancak sülüklerin emdiği kan bu orana yaklaşmamaktadır. Bu nedenle sülük tedavisi sırasında veya sonrasında bayılma durumu beklenmez.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣