obezite cerrahisi kilolu erkek hasta

Diyet ve egzersizlerin yetersiz kaldığı, fazla kiloların ciddi sorunlar yarattığı durumlarda obezite cerrahisi tercih edilmektedir. Bariatrik cerrahi olarak da adlandırdığımız bu işlem hakkında tüm merak edilenler ve daha fazlasına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi; vücut kitle indeksi normalin çok üstünde kişilerde tüm kilo verme girişimlerinin başarısız olması durumunda başvurulan işlemdir. Bariatrik cerrahi olarak da adlandırılan uygulamada, Marbid obezite (sağlıksız kilo) olarak bilinen durumda, iştahın azaltılması ve mide hacminin küçültülmesi adına birçok farklı işlem uygulanabiliyor. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatında riskleri ve ameliyat sonrası avantajları bulunmaktadır. Ancak kendiliğinden kilo verme işlemlerinin yetersiz geldiği durumlarda obezite cerrahisinden faydalanılarak oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Bariatrik Cerrahi Adayları Kimlerdir?

Fazla kilolu herkes, ne yazık ki kilolarından cerrahi yöntemle kurtulamıyor. Obezite cerrahisi yapılabilmesi için aranan kriterler arasında;

 • 18-65 yaş aralığında ameliyat olabilecek sağlık durumuna sahip olması,
 • Vücut kitle indeksinin 35’in üzerinde olması,
 • Obeziteye bağlı gelişen, tedavisi sağlanamayan hastalıkları olması,
 • Tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi obeziteye bağlı sorunları olması,
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı bulunmayan,
 • Ameliyat olmaya istekli, kilo verme sürecine ayak uydurabilecek olmak.

bariatrik ameliyatı için aranan koşullar arasında yer alıyor. Ayrıca metabolizma bozukluları yaşayan bireylerde ameliyat için vücut kitle indeksi 30’a kadar inebiliyor. Tüm durumların göz önüne alınıp ameliyat olup olamayacağınızı öğrenmek için uzman doktorlara muayene olmanız gerekiyor.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Normalden biraz kilolu olmak veya ideal kilonuzdan uzakta olmak obezite ameliyatı olmak için yeterli değildir. Bu ameliyatın yapılabilmesi için aranan şartlar, aşılmış bazı kilo sınırları olması gerekiyor. Öncelikle ideal kilonuzu öğrenmek için vücut kitle indeksi hesaplaması yapmanız gerekiyor. Kilonuzu boyunuza bölerek bulduğunuz işlemde sonuç 40 veya daha fazla çıkarsa, obezite adayı olmanız muhtemeldir. Vücut kitle indeksi hesaplama;

Sonuçlar;

 • 20’den az – zayıf
 • 20 ila 25 – normal ağırlık aralığı
 • 25 ila 30 – fazla kilolu (obez sınırında)
 • 30 ila 40 – obez
 • 40 ila 50 – morbid obez
 • 50’den fazla – süper obezite

Örneğin, 120 kg ağırlığında ve boyunuz 1,60 metre ise, vücut kitle indeksinizi şu şekilde hesaplamalısınız:

 • boyunuzu metrekare olarak hesaplayın (1,60 m x 1,60 m = 2,5 m)
 • kilonuzu boyunuzun metre karesine bölerek (120 kg / 2,5 m = 48)

vücut kitle indeksiniz %48 olacaktır. Bu oranda yukarıdaki tabloya göre morbid obez yani sağlıksız kilo sınıfına girdiğiniz bir göstergesi olmaktadır. Bu durumlarda obezite cerrahisi uzman doktorları ile görüşüp, ameliyat türlerini ve ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonları öğrenerek detaylı bilgi almalısınız. Sağlık açısından rahatsız edici boyuta ulaşan kilo durumlarının altında, diğer hastalıklar da araştırılarak uygun tedaviye karar verilecektir.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Obezite Cerrahisi Türleri

En sık tercih edilen bariatrik cerrahi tipleri arasında;

 • Gastrik Bypass
 • Tüp Mide Ameliyatı (Slevee Gastrektomi)
 • Mide Balonu
 • Mide Botoksu
 • Süper Obezite Ameliyatı (Duodenal Switch)

Bariatrik Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Obezite hastalıklarının tedavisinde farklı cerrahi yöntemler kullanılabilir. Hastanın yaşı, kilo durumu, diğer sağlık sorunları cerrahi yöntemin seçiminde etkin rol oynamaktadır. Diğer faktörler göz önüne alınarak yukarıda belirttiğimiz bariatrik cerrahi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Cerrahi tedaviler hakkında detaylar;

 • Gastrik Bypass ( Bağırsak Bypass)

Sık tercih edilen bariatrik tedavi yöntemlerinden biri gastrik bypass ameliyatı olmaktadır. Bu işlemde; yiyeceklerin ince bağırsakta emilmesine izin verilmeyerek, yiyeceklerin sindirilememesi ve kalori alımının engellenmesi sağlanır. İnce bağırsağın yaklaşık olarak dörtte üçlük kısmı çıkarılır ve yenilen gıdalar direkt kalın bağırsağa geçer. Ameliyat sonrasında hızlı kilo kaybı beklenirken, ince bağırsağın emilimi azalttığı için mineral eksiklikleri de ortaya çıkmaktadır. Obezite ameliyatı sonrası beslenme durumunda değişiklik yapmanız gerekecektir çünkü yediğiniz yiyecekler ishal, karın krampları gibi sorunlara yol açabilir.

 • Tüp Mide Ameliyatı (Slevee Gastrektomi)

Tüp mide ameliyatı, midenizin yarısından fazlasının çıkarıldığı ameliyat türüdür. Mide boyutu küçüldüğü için az yediğinizde doyma, doyduktan sonra şişkinlik ve tokluk hissi artacaktır.  Açlık hissine sebep olan Ghrelin Hormonu midenin üst kısmından salgılanır ancak bu ameliyatta üst kısım büyük oranda çıkarıldığı için açlık hissi salgılayan hormonun da etkisi azalacaktır. Aynı zamanda mide hacmi sebebiyle küçük porsiyonlarla doyduğunuz için daha az kalori alarak, hızlı bir şekilde kilo vermeye başlıyorsunuz.

 • Mide Balonu

Mide balonu işlemi, morbid obezler yerine obezite sınırında olanlara uygulanan 25-30 kilo kadar vermek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Anestezi altında mide içerisine yerleştirilen balon, midede tokluk hissi yaratarak, şişkinlik ve doygunluk yaratıyor. Daha az yemek tüketilmesini sağlayan işlemde balon 6 ay ila 12 ay arasında midede kalabiliyor. Basit operasyonlardan biri olan mide balonu işlemi aynı zamanda hastaneye yatmaya gerek kalmadan aynı gün içerisinde halledilip, taburcu olmanıza olanak sağlamakta.

 • Mide Botoksu

Zayıflama işlemlerinde kullanılan en yeni tekniklerden biri mide botoksudur. Asıl amaç mide kaslarının çalışmasını sınırlandırarak, yenilen gıdaların daha geç hazmedilmesini sağlamaktadır. Bu da hastanın daha geç acıkmasına ve daha uzun süre tokluk hissetmesine sebep olmaktadır. Genellikle henüz obezite sınırlamasına girmeyen ancak fazla kilolarından kurtulmak isteyen hastalar için tercih edilebilir.

 • Süper Obezite Ameliyatı

Obezitenin en yüksek seviyesi olan süper obezite hastalarında, en etkili yöntem olarak Duodenal Switch yöntemi tercih edilmektedir. Mide çıkışından başlanarak bağırsağın üst kısmı ayrılır, son kısmına tekrar bağlanır. Duodenal adı buradan gelen işlemde ince bağırsak kısaltılarak, besinlerin emilimi azaltılır. Bu ameliyatta hastanın kilolarını geri alma oranı oldukça düşük olduğu için süper obezite hastalarının tedavisinde genellikle bu ameliyat yöntemi tercih edilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz operasyonlardan hangisinin sizin için uygun olduğuna obezite cerrahisi uzman doktorunuz sizinle görüşüp, karar verecektir. Obezitenin önlenmesi veya sağlıklı kilonuza geri dönme işlemleri için uzun vadede en faydalı işlemi seçebilmek, başarılı bir tedavi yöntemi uygulanması önemlidir.

Obezite Cerrahisi Riskleri

Her cerrahi operasyonun taşıdığı riskler gibi obezite cerrahisi için de bazı dikkate alınması gereken zararlar bulunuyor. Bunlar arasında;

 • Ameliyat sonrası oluşan karın fıtıkları,
 • Kan pıhtılaşması,
 • İnce bağırsak ülseri
 • Tekrarlayan kusma
 • Devam eden karın ağrısı
 • Safra kesesi iltihabı
 • Safra kesesinde taş oluşması

görülen en yaygın cerrahi komplikasyonlar arasında yer almaktadır. Hızlı kilo kaybının getirisi olarak farklı rahatsızlıklar ve deri sarkmaları görülebilir. Yaşanan tüm aksi durumları doktorunuza bildirmeniz oldukça önemlidir.

Obezite Cerrahisi Faydaları

Fazla kilolardan kurtulduktan sonra hayatınızda birçok olumlu değişiklik sizi bekliyor olacak. Obezite cerrahisi yararları arasında;

 • Sağlıklı kilo kaybı,
 • Hareket kısıtlamasının kalkması,
 • Sağlıklı fiziksel görünüme kavuşma,
 • Dengesiz hormonal değişikliklerde düzelme,
 • Ömrün uzaması
 • Obeziteye bağlı hastalıkların iyileşmesi
 • Psikolojik düzelme

gibi pozitif yanlardan söz etmemiz mümkün. Bu olumlu gelişmelerin hepsi yaşanan ameliyat sürecinin pozitif yanı olarak obezite hastalarını günden güne motive edecektir. Sağlıklı ve hızlı kilo verme sürecine ek olarak aynaya bakıldığında istenilen görüntüye yaklaşmanın mutluluğu bireylerde psikolojik olarak olumlu etkileri büyüktür.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yaşam

Obezite cerrahisi sonrasında yaşam kalitesinin artması için uyulması, dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Eski yeme alışkanlıklarını bir kenara bırakarak, geçirmiş olduğunuz ameliyata göre yeni bir düzen oluşturmanız gerekmektedir. Obezite ameliyatı sonrası beslenme ve diyet, hedefinize ulaşmak için çaba sarf etmeniz gereken konulardan biridir. Bariatrik cerrahi sonrası beslenme, uzman diyetisyenler tarafından uygun görülen yeme-içme programına göre yapılmalıdır. Ani kilo kaybının etkilerinin en aza indirilebilmesi için mineral ve protein ağırlıklı beslenmek yapılabilecekler arasındadır. Obezite ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken kurallara uyarak, sağlıklı bir şekilde yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Bariatrik ameliyat sonrası yaşam kalitesinin artması için ufak egzersizler de doktorunuz tarafından önerilen şekilde yapılmalıdır. Kendinizi fazla yormadan yapacağınız ufak egzersizler kilo verme sürecinde büyük katkı sağlayacaktır. Bariatrik cerrahi uygulamaları için Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi uzman doktorlarımızı aşağıdan inceleyebilir, hemen randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Obezite ameliyatı olmak için kaç kilo olmalıyım? 

Bariatrik ameliyatı olmak için vücut kütle indeksinizin 40 ve 40’ın üzerinde olması gerekmektedir.

Obezite hastalarına mide balonu takılır mı ?

Mide balonu, fazla kilolarını vermek isteyen tüm hastalara uygulanabilir. VKİ’si 40 üzerinde olan hastalar için genellikle cerrahi yöntemler tercih edilir ancak dilerseniz mide balonu kullanılarak kilo verme süreci denenebilir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme nasıl olmalı?

İşlem sonrası diyetisyen tarafından oluşturulan listeye uyulmalı, genel olarak fazla karbonhidrat, şeker ve yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.

Abdominal obezite nedir?

Karın içi yağlanma olarak bilinen Abdominal obezite, elma tipi şişmanlığın sebeplerindendir.

 

Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi Uzman Doktorları

Leave a Reply

Your email address will not be published.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣