Diz protezinin ömrü hakkında konuşan doktor

Diz Protezinin Ömrü Kaç Yıldır?

Dizlerinde ağrısı olan, bacağında şekil bozukluğu meydana gelen ve yürüme güçlüğü çeken kişiler için diz protezi ameliyatı uygulanır. Öte yandan yıllarca geçmeyen şikayetler nedeniyle ağrı kesiciler, fizik tedavi, eklem debridmanı, menisküs ameliyatı geçirmiş ve tedavilerden bir sonuç alamamış kişiler, diz protezinin bir numaralı adayları arasındadır. Peki bu diz protezinin ömrü kaç yıldır? Diz protez ameliyatı ömrü ve daha fazlası ile ilgili tüm merak ettiklerinize, Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Diz Protez Ameliyatı Aşamaları

Günümüzde çok sık kullanılan protez cerrahisi, erişkin yaştaki herkese uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviyi uygulamak için diğer bütün seçeneklerin denenmiş olması gerekmektedir. Hasarlı kıkırdağa sahip olan kişilerin neredeyse hepsi diz protezi olma adayıdır. Protez hasar gören kıkırdağın görevini üstlendiği için, diz eklemine yerleştirilir. Alanında uzman ortopedi uzman cerrahları tarafından yapılan bu ameliyat, yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

Ameliyat öncesinde her iki dizde de bir sorun olduğu anlaşılırsa, aynı gün her iki dizde ameliyat uygulanabilir. Ameliyat sonrasında yürütülmeye başlanan hasta 4 gün sonra taburcu edilebilir. Diz protezi ameliyat sonrası iyileşme süreci ise 3 – 4 haftadır. Bu hafta içerisinde egzersizler uygulanır ve normal diz fonksiyonları ve kas güçleri hastaya geri kazandırılır.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da belirli oranlarda riskler vardır. Bu riskler, hastanın durumuna, doktorun deneyimine ve hastanenin şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Diz protezi ameliyatı riskleri arasında ise, enfeksiyon, erken gevşeme, tromboemboli ve teknik bazı problemler yer alır. Doktorun tüm bu risklere karşı gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Ameliyat sonrası süreç hem doktor hem de fizyoterapist gözetiminde ve kontrolünde devam etmektedir. Hasta taburcu olduğunda, hekimin verdiği reçeteye mutlaka uymalı ve kontrollerini asla aksatmamalıdır.

Diz Protezinin Ömrü Ne Kadardır?

Protez cerrahisinde yaşanan gelişmelerden dolayı diz protezinin ömrü, 20 – 25 yıl sürmektedir. Bu protezlerin ömrünü belirleyen farklı etkenler vardır. Örneğin ameliyatın yapılış tekniği, protezin kalitesi ve hastanın kullanımı gibi… Bu etkenlerin arasında en önemlisi de ameliyatın yapılış tekniğidir. Eğer ameliyat yapılması gerektiği gibi yapılmamışsa, ne kadar kaliteli protez takılırsa takılsın, bu protezin ömrü ne yazık ki kısa olmaktadır. Bunun dışında protez seçimi de bir hayli önemlidir.

Dizlerdeki bozukluğun bağları etkileyip etkilemediği, çarpıkların derecesi ve deformitenin boyutları bu seçimde oldukça önemlidir. Söylediğimiz tüm bu özelliklere göre uygun bir protez seçilirse, çok uzun yıllar sağlıklı bir şekilde protez kullanılabilir. Kilolu hastaların ve aşırı hareketli ve zorlayıcı spor yapan kişilerin protezi kötü kullanma olasılıkları vardır ve bundan dolayı protezin ömrünü kısaltabilirler. Nitekim genç hastalara protez ameliyatı yapıldıktan sonra sert sporlardan kaçınmaları gerektiği özellikle vurgulanır.

Diz Protezinin Ömrünü Etkileyen Faktörler

Diz protezini oluşturan metal ve plastik yapılar, hastanın hareketine göre zamanla aşınabilir. Kemiğe yerleştirilen ve aşınan protezde, aynı zamanda gevşeme de meydana gelebilir. Protezin ömrünün dolduğu yeniden başlayan ağrılardan çok rahat bir şekilde anlaşılır. Diz protezin aşınması ve gevşemesi ise bu ağrılara yol açmaktadır. Peki diz protezinin ömrünü etkileyen faktörler nelerdir?

  • Diz protezi ameliyatı yapan hekimin deneyimi
  • Hastada kullanılan protezin kalitesi ve dayanıklılığı
  • Hastanın protezi kullanım şekli

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz protezinin ömrü kaç yıldır?

Kısacası diz protezinin ömrü yaklaşık 25 yıldır.

Diz protezinden ne beklenmelidir?

Diz protezi uygulamasına karar vermeden önce cerrahi işlemin nelere yarayıp yaramayacağı iyice öğrenmelidir. Diz protezi yapay bir diz olacağı için normal diz gibi olması beklenmemelidir.

Ameliyat sonrası hastalar kilolarına neden dikkat etmelidir?

Hastanın kilosu fazla olduğunda, dizinde taşıdığı yük de fazla olur. Dizlere binen yükü arttırmamak adına kilo alımından kaçınılması gerekmektedir. Kilo aldıkça dizlerin görevi de artar ve diz protezinin ömrü azalır.

Diz protezi ne kadar zamanda iyileşir?

Hastalar genellikle 6 hafta içinde iyileşme sürecini tamamlar.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi ve travmatoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.