Torasik Çıkış Sendromu (TOS): Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Torasik Sendromu Ortopedik Muayene

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Torasik Çıkış Sendromu yada halk arasında bilinen adıyla omuz kapanı; belirtileri, tanısı ve tedavisi hakkında tüm merak edilenler Özel Ataşehir Hastanesi Ortopedi uzmanlarımız tarafından cevaplandı. Detaylar içeriğimizde;

Torasik Çıkış Sendromu Nedir?

Torasik Outlet Sendromu (TOS): köprücük kemiği ve üst kaburgaların arasında bulunan boşluk olarak tanımlanır. Bu boşluğun büyümesi, daralması veya genetik bozukluklar sonucu damarlara baskı yapmasıyla hastalık belirtileri kendini göstermeye başlar. Omuzdan başlayıp kol ve ele doğru uzanan ağrılar, hastalığın en belirgin özelliğidir.

Torasik Outlet Sendromu Türleri Nelerdir?

Sıkışmanın olduğu sinirlere göre hastalığın tipleri değişmektedir. En sık rastlanan tipleri aşağıdaki gibidir;

Nörojenik TOS: Boyundan kola giden sinirlerin sıkıştırılmasıyla oluşur. Omuz kapanı sendromuna kapılanların yüzde %90’ı nörojenik türe girmektedir.

Venöz TOS: Arterlerin ve toplardamarların sıkışmasıyla meydana gelmektedir. Vakarlın %5’ini oluşturur.

Arteriyel TOS: Arter sıkışmasıyla meydana gelir, hastaların yaklaşık %1’ini oluşturur.

Torasik Çıkış Sendromu Belirtileri;

Omuz kapanı hastalığı belirtileri damarlara yapılan baskıya göre az veya çok olabilir ancak genelinde görülen semptomlar;

  • Baş parmağınızın etli tabanında kas kaybı
  • Kolunuzda veya parmaklarda uyuşma
  • Ellerde karıncalanma
  • çabuk yorulan kol
  • Boynunuzda, omzunuzda veya elinizde ağrı
  • El- kol gücünde zayıflama

Hastalığın en belirgin semptomları arasında karşımıza çıkıyor. Belirtiler sendrom türlerine göre değişiklik gösterebilir ancak başlıca sıkıntı yaşanan belirtiler maddelerdeki gibidir.

Torasik Çıkış Sendromu Neden Olur?

Damar ve sinir sıkışmasının birçok nedeni olabilir. Torasik outlet sendromunun bilinen nedenleri arasında;

Anatomik kusurlar: Doğuştan gelen kalıtsal kusurlar sebebiyle anormal derecede sıkı lifli bir bant olabilir.

Kötü Duruş: Omuzların sıklıkla düşük olması ve başın öne eğik durması zamanla göğüs çıkış bölgesinde soruna neden olabilir.

Travma: Ağır yaralanmalara sebep olan travmatik olaylar sonrasında sinirlerde sıkışma görülebilir.

Tekrarlayan Aktiviteler: Sürekli aynı pozisyonda durmak, aynı işi aynı pozisyonda uzun süre yapmak bu sendromu geliştirebilir. Bilgisayarda yazı yazmak, montaj hattında çalışmak, yüzücüler gibi sürekli tekrarlayan hareketleri yapmak sebepler arasında sayılabilir.

Gebelik: Hamilelik döneminde eklemlerin gevşemesi ile birlikte, daha önce belirti olmasa da torasik çıkış sendromu hamilelik esnasında kendini belli edebilir.

Kilo Alımı: İdeal kilo aşımı sebebiyle boyunda ekstra yağ birikmesi sonucunda, sinirler ve damarlar sıkıştırabilir.

Torasik Çıkış Sendromu Tanısı

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri tam olarak yaşamıyorsanız bazen tanının konması zorlanabilir. Ancak ağrı noktasının belirlenmesi, belirtilerin gözükmesi ve gerekli görüntüleme işlemlerinden sonra diğer hastalıklardan kolayca ayrılabilir. Torasik çıkış sendromu yaşıyorsanız fiziki muayene ile kol hareket sınırlılığı kontrol edilir. Sonrasında karpal tünel sendromu, kubital tünel veya servikal omurga hastalığı gibi aynı belirtileri veren sinir hastalıklarıyla karşılaştırılır. en yararlı işlem MR çekimi ve tanıya yardımcı olarak damar darlığı testi yapılmasıdır. Servikal kaburga veya anormal kaburga olup olmadığını anlamak için göğüs röntgeni de istenebilir. Ayrıca nörojenik torasik outlet türünden şüphelenirse, boyundaki skalen kasların anestezik enjekte edilerek, bu alandaki uyuşukluk esnasında diğer semptomların olup olmadığına bakılır. Bu şekilde hastalığın türü konusunda da teşhis sağlanmış olur.

Omuz kapanı Nasıl Tedavi Edilir?

Omuz kapanı analiz sonuçlarına göre hastalığın tanısı konduktan sonra tedavi yöntemine karar verilmesi gerekmektedir. Tedavi etmek için konservatif veya cerrahi olarak iki yol bulunuyor. Çoğu ortopedik ağrılarda olduğu gibi ilk adım fizik tedavi uygulanmakla beraber sonrasında iyileşme olmazsa ameliyatla tedavi düşünülebilir.

1. Torasik Çıkış Sendromu Fizik Tedavisi

Omuz kapanı hastalığının ilk tedavi yöntemi fizik tedavidir. Bu yöntemde torasik outlet sendromu için fizyoterapistle görüşerek ısı uygulamaları, boyun, omuz ve kol egzersizlerine başlayabilirsiniz. Genellikle hastalıkların çoğu fizik tedaviyle gerilemekte, semptomlarda azalma gözükmektedir. Hastalığınızın sebebi duruşla alakalı ise buna özel kıyafetler almanız gerekebilir, dik durma alışkanlığı kazandıracak egzersizler yapılabilir. Torasik kaçış sendromu fizik tedavisi sırasında iyileşme sağlanamazsa diğer bir yöntem olan cerrahi operasyonu araştırabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

2. Torasik Çıkış Sendromu Ameliyatı

Omuz kapanı cerrahi işlemi iki türlü yapılabilir. İlk olarak boyundaki skalen kasları çıkararak, skalen kaslarını ayırmayı gerektiren üst kaburgayı çıkararak yapılabilir. İkinci olarak hem skalen kası hem de üst kaburga çıkarma işlemini yaparak sinirlerden kola gelen baskıyı kaldırmayı içermektedir. Bu ameliyatların her biri yaklaşık olarak aynı başarı oranına sahip olduğundan, ameliyat seçimi cerrahın deneyimine bağlı olarak değişir. İki seçenek arasında bir fark olmayacaktır. Torasik çıkış ameliyatı işlem sonra torasik çıkış sendromu sebebiyle kısıtlanan eklem hareketi açıklığının eski haline gelmesi amaçlanır.

Torasik Çıkış Sendromu Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavisi

Sendromun iyileşmesi için cerrahi işlem yaptırdıysanız, sonrasında omuz ve kol kaslarını yavaş yavaş güçlendirmek önemlidir. Fizyoterapistle yapılan egzersizler sayesinde uzuvların eski işlevine kavuşması amaçlanır. Yavaş ancak güzel sonuçlar veren fizik tedavi işlemindeki plana uymak, ameliyat sonrası günlük hayata hızlı dönüş için önemlidir.

 

Torasik Çıkış Sendromu İle İlgili Sık Sorulan Sorular:

Torasik Çıkış Sendromu hangi yaş aralıklarında görülür?

Torasik outlet sendromu, 20 ila 40 yaş arasındaki genç erişkinlerde daha sık görülür.

Torasik çıkış sendromu türleri bulunuyor mu?

Evet, birden fazla türü olmakla beraber en çok karşılaşılan türü Nörojenik çıkış sendromudur.

Torasik çıkış sendromunda ameliyat gerekli mi?

Ameliyat son çözüm olmakla birlikte, öncesinde fizik tedaviyle iyileşme oranı %90 civarındadır.

Torasik Çıkış Sendrom FTR açılımı nedir?

Torasik Çıkış Sendrom FTR açılımı fizik tedavi ve rehabilitasyonun kısaltılmış halidir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣