Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme ve Kilo Verme

Tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme ve kilo verme

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Obezite cerrahisi sürecinde en çok tercih edilen operasyon olan tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme ve kilo verme ile ilgili merak edilenleri uzman doktorlarımız anlattı.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, obezite hastalığı yaşayan insanların midelerinin oldukça büyük bir bölümünün alınması ve buna bağlı olarak zayıflamanın sağlanması için uygulanan bir operasyon tekniğidir. Kalan mide tüp biçiminde olduğu için tüp mide adını alır. İlk Sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatı duodenal switch ameliyatının parçası olarak 1988 senesinde açık yöntemle uygulandı. 1999 Yılında ise ilk kez kapalı olarak uygulandı. 2001 senesinden sonra ise yüksek kilo problemi yaşayan hastalarda gastrik bypass ameliyatından önce ilk basamak cerrahi olarak uygulanmaya başlandı. 2009 senesinden sonra ise popülerliği giderek artmaya başladı ve tek başına bir cerrahi yöntem olarak uygulanmaya başlandı. Daha da önemlisi, kapalı cerrahi yöntemi ile yapılmaya başlaması ile birlikte, ameliyat izi kalmaması, iyileşme sürecinin çok daha hızlı hale gelmesi, hastanede geçirilen günlerin sayısının azalması ve ameliyat bölgesinde fıtık oluşma ihtimalinin azalması ile beraber giderek çok daha popüler bir hal almıştır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı

Bu ameliyat tekniğinin en büyük artısı, laparoskopik yapılmasıdır. Kapalı yöntem ile yapılan bu ameliyatta kesiler milimetrelerle ölçülür. Bu da mide ameliyatı sonrası ağrılar ile baş başa kalmanın oldukça az olması anlamına gelir. Buna rağmen ameliyat olan kişilerin ağrı çekmesinin normal olduğuna yönelik algılar halen var olmaktadır. Günümüz tıp dünyasında artık, hastaların ağrı çekmemesi gerekmektedir. Her hastaya ameliyat sonrası ağrı kesici uygulanarak ağrı çekmesi bütünüyle önlenir. Burada önemli nokta şudur. Herkesin ağrı eşiği farklıdır. Yine ilaç toleransı ve ilaçtan yararlanması farklıdır. Dolayısıyla tedavi hastadan hastaya farklılık gösterebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İz

Kesiler çok küçük olduğu için estetik sonuçlar da oldukça iyidir. Birkaç ay sonra bu çizgiler de neredeyse görülemez hale gelecektir. Ameliyat yaraları geçtikten sonra iz kalmaması adına krem kullanmak gerekebilmektedir. Üç ay boyunca kullanmanız halinde çok daha iyi estetik sonuçlar elde edersiniz. Ameliyatın 2. Günü kaçak testi yapıldıktan sonra sıvı gıda almaya başlanabilmektedir. İlk iki haftalık sıvı beslenme ardından iki hafta da yumuşak (püre tarzı) gıda ile beslenmeye devam edilir. Avicenna Ataşehir Hastanesi, bu süreçte uzman diyetisyenleri ile birlikte beslenme hizmeti sunmaktadır.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

İlk 15 gün boyunca hastalara protein takviyesi yapılmaktadır. Özellikle ilk bir yıl hastalara çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri yapılmaktadır. Bunlar her hasta için standart olmayıp rutin kontrollerde yapılan tetkikler sonrası hastanın durumuna göre, neye ne kadar ihtiyacı olduğuna göre karar verilir. Ameliyat laparoskopik yöntemle gerçekleştirildiğinden, birkaç saat içerisinde ayağa kalkmak mümkündür. Hastanede yatılan süreçte bile bakıma muhtaç bir hasta olunmamaktadır. Masa başı çalışan veya ağır efor gerektirmeyen işlerde çalışan hastalar 1 hafta içinde işe geri başlayabilirler. Yoğun güç istenen işlerde çalışan insanlar ise 1 ay izin almalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası hastalar gereken sürelerde rapor alabilirler.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri

  • Karın ağrısı
  • Ateşlenme
  • Nefes problemleri
  • Yorgunluk
  • Çarpıntı

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bakım

Sıklıkla kendi kendine emilen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya ihtiyaç yoktur. Farklı bir sebeple emilmeyen dikiş kullanılmış ise onuncu gün kontrolünde dikiş kontrol edilip uygunsa alınır. Hastane çıkışı sonrası banyo yapmak mümkündür. Dikiş yerlerinin açık kalıp ıslanmasında sorun yoktur. Duş sonrası temiz bir havlu ile kurulanması ve üzerlerine baticon sürülmesi yeterli olacaktır. Onuncu günden sonra artık baticon kullanmaya ihtiyaç yoktur. 1 ay boyunca doktorun önerisi dışında ilaç kullanılmamalıdır. Başka doktorların ilaç vermesi durumunda ise mutlaka tüp mide ameliyatı yapılan hastanenin ve ameliyatı gerçekleştiren hekimlerin bilgisine danışılmalıdır. Birinci ay sonunda abartmamak şartıyla bütün ilaçlar kullanılabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

Obezite ameliyatı sonrası yeniden kilogram alım riski bir hayli düşüktür. Tüp mide ameliyatı tedavisi sürecinden en yüksek yararın alınması adına, hastaların sadece öğünlerde yemek yemesi gerekmektedir. Bir diğer deyişle ara öğünlere veda edilmelidir. Obezite cerrahisi sonrası, uzun zaman boyunca edinilen yeme alışkanlıklarının değiştirilmesini gerektirmektedir. Ameliyatın geç zamanlarında tekrar kilogram alma görülen vakaların neredeyse bütününde, öğün kapasitesinde artma olmamıştır. Tekrar kilogram almanın sebebi, öğünler arasında, özellikle de yüksek kalorili atıştırmalıklar tüketmektir. Böyle bir beslenme sistemi alışkanlığına bağlı doğacak yan etkilerin tedavisi henüz bulunmamaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp mide ameliyatı sonrası iç dikişler ne zaman iyileşir?

Genelde midedeki iç dikişler 15 gün içerisinde iyileşir. Ancak tam iyileşme süreci bir ay sürer.

Tüp mide ameliyatından sonra 3 ayda kaç kilo verilir?

Ameliyattan sonra direkt olarak kilo verilmeye başlanmaz. 1 ay sonunda 15 kilo, 3 ay sonunda 40 kilo ve 6 ay sonunda ise 50 kilo verilebilir.

Mide ameliyatından sonra ne kadar sürede kilo verilir?

Mide ameliyatından sonra ilk 4 ay en hızlı kilo veriminin olduğu zamandır. On ikinci ay sonunda fazla kiloların %80’inden kurtulunur.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme – Kısa Video

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler,

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣