uyku testi kaç saat sürer uyku testi yapılan çocuk hasta

Uyku Testi Kaç Saat Sürer?

Uyku Testi Kaç Saat Sürer? sorusu, ilk defa uyku testi yaptıracaklar tarafından merak edilen sorulardan biridir. Uyku laboratuvarında yapılan test süreleri hakkında daha fazla detaya makalemizden ulaşabilirsiniz.

Polisomnografi (Uyku Testi) Nedir?

Uyku çalışmaları hakkında konuştuğumuzda genellikle polisomnografi veya bilinen adıyla uykun testinden bahsediyoruz. Uyku testi; beyin hareketleri, göz hareketleri , kas aktivitesi veya iskelet kası aktivasyonu, kalp ritmi, solunum hava akımı ve solunum çabası ve uyku sırasında birçok vücut fonksiyonunu izlemektedir. Gelişmiş uyku kliniğinde, gece uykusuna yatmanız ve evinizdeki gibi bir uyku düzenine geçmeniz beklenir. Uyku esnasında hareketleriniz kamera, ses ve sensörler ile izlenerek uyku problemlerinin tespiti sağlanmaktadır. Mevcut uyku problemleri fazlasıyla sorun yaratmaya başladığında günlük aktiviteleri etkileyecek problemlere kadar varabilir. Uyku bozuklukları bakıldığında çok önemli bir sorun gibi görünmeyebilir ancak tedavi edilmemesi durumunda sağlığı tehlikeye atacak sorunlara kadar varabilir.

Uyku Çalışması Nedir?

Uyku çalışması, bir hastaya daha önce uyku bozukluğu teşhisi konulduğunda gerçekleştirilen ve apnenin tamamını veya çoğunu ortadan kaldıran bir çalışma türüdür. 50/50 çalışması olarak da bilinen bölünmüş gece uykusu testi, tanısal polisomnografi ile başlayan ve hasta yeterli apne olayları gösterdiğinde PAP tedavisi titrasyonuna geçen bir merkez içi testtir. Bu test genellikle uyku apnesi olma olasılığının yüksek olduğu durumlarda istenir ve titrasyon başarıyla tamamlanırsa ikinci bir gece uyku çalışmasına ihtiyaç duyulmadan tanı konulabilir.

Uyku Testi Kaç Saat Sürer?

Çoğu uyku testi süresi akşamları başlar. Uyku laboratuvarı randevu alımlarının çoğu 20:00 ile 22:30 arasında başlamaktadır. Uyku kliniğinde her teknisyen için birden fazla hasta planlanmış olabilir. Teknisyen, elektrotların hastanın kafasına, yüzüne ve vücuduna yerleştirildiği sensör bağlantı işlemini tamamlayan her hasta için yaklaşık 45 dakika harcayacaklar. Hasta sayısına ve randevunun başlama saatine bağlı olarak, çoğu uyku testi süresi ertesi sabah yaklaşık 5:30 ile 06:00 arasında sona erecektir. Planlamanızı buna göre yapabilir ve sabah saatlerinde eve dönecek şekilde ayarlama yapabilirsiniz.

Sonuç

Uyku Testi Kaç Saat Sürer? yazımızda, uyku bozukluklarının teşhisi için yapılabilecek uygulama süresinden bahsettik. Uyku polikliniğinde kalmanız gereken süre, genellikle 8 ila 10 saat arası kadardır. Uyku apnesi laboratuvarı içerisinde yapılan işlemler sabah saatlerinde sona sürecek olup, derin uyku esnasındaki tüm hareketleriniz gözlemlenecektir. Bu sayede hayatınızı etkileyebilecek uyku bozukluklarının teşhisi sağlanabilir ve tedavisi sağlanabiliyor. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Uyku Laboratuvarı bölümümüze randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı Bölümü Doktorlarımız

Uyku Laboratuvarı bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.