uyku testinde uyuyamazsam ne olur uyuyamayan kadın

Uyku Testinde Uyuyamazsam Ne Olur?

Uyku Testinde Uyuyamazsam Ne Olur? yazımızda, uyku testi yaptıracak kişilerin ilk  endişelerinden birine yer verdik. Uyuma stresinin getirdiği gerginlik ile uykuya dalmakta zorluk çekecek kişilerin neler yapabileceklerine makalemizden ulaşabilirsiniz.

Uyku Testi Nedir?

Bir uyku testi çalışması esnasında, uyku problemlerinize neyin neden olduğunu belirlememize yardımcı olmak için uyuduğunuzda vücudumuza neler olduğunu gece boyunca kaydeder. Semptomlarına ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak yapılacak olan uyku testi esnasında, kendi evinizin konforunda ve yatağınızın rahatlığında yatabilecek bir ortam oluşturulmaktadır. Pek çok kişi için uygun olabilecek uyku testleri, uyku apnesini teşhis etmek veya ekarte etmek için kullanılabilir. Doktorunuz, özel durumunuza ve tıbbi geçmişinize göre seçeneklerinizi sizinle konuşacaktır. Uzun gece uykunuzun kontrolünde yapılabilen testler ile gerekli tanının konulması sağlanmaktadır. Uyku bozukluklarının teste tabi tutulması için öncelikle doktorunuz ile yapacağınız birebir muayene gereklidir. Muayene esnasında karşılaşılan belirtiler sonrasında teste gerek duyulması ile uyku kliniğine aktarabilirsiniz.

Uyku Testinde Uyuyamazsam Ne Olur?

Uyku testinde merak ettiğiniz durumlardan biri ‘’Uyku testinde uyuyamazsam ne olur?’’ sorusu oluyor. Gece boyunca kapalı devre bir izleme sistemi ile gözlemlenirken ve başınıza ve vücudunuza bağlı çok sayıda kayıt elektrodu ve sensör takılıyken geceyi yeni bir ortamda geçirme düşüncesi, uyuyamayacağınız konusunda endişelenmenize neden olabilir.

Yeni ve tanıdık olmayan bir ortamda uyumakta zorluk çekmek yaygındır. Hemen hemen herkes bir otel odasında kalma ve ardından uykuya dalmakta zorluk çekme deneyimine sahip olmuştur. Aslında yeni ortamlarda ilk kez uyuyan kişilerde araştırılan “ilk gece etkisi” denen bir olgu var. Ancak, yeni bir yerde sinirlilik veya kaygı nedeniyle uykuya dalmada bazı küçük zorluklar normaldir ve uyku çalışmasının sonuçlarının geçersiz olacağı anlamına gelmez.

Evde olduğu gibi tamamen normal bir uykuya sahip olmamanız, çoğu durumda, varsa bir uyku bozukluğunun tanınmasına ve tedavi edilmesine izin verir. Bazen uyku doktoru uyku apnesini değerlendirmek için evde uyku çalışması isteyecektir.

Ancak bilmeniz gereken durumlardan biri, kayıt cihazları size rahatsızlık verdiği için uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, izleme cihazlarının ayarlanabilmesi için teknisyeni aradığınızdan emin olun. Bu, sensörlerin tümü uyku probleminizi teşhis etmek için önemli bilgileri kaydettiği için çıkarılabileceği anlamına gelmez. Bununla birlikte, teknisyen genellikle daha fazla konfor için ayarlamalar yapabilir, böylece daha sessiz bir ortamda uyuyabilirsiniz.

Uyku çalışmasının koşulları altında ne kadar iyi uyuduğunuza şaşırabilirsiniz. Hastaların çoğu genellikle bekledikleri kadar uyumakta zorluk çekmezler ve hemen hemen herkes tetkikleri sırasında doğru bir teşhis koyacak kadar uyur. Aslında, hastaların uyku kalitesinin çalışmaları sırasında evde olduğundan daha iyi olduğunu bildirmeleri alışılmadık bir durum değildir. Uyku probleminiz zayıflatıcı hale geldiyse, uyku probleminizin kaynağının nihayet özel testlerle doğrudan incelendiği için rahatlamış hissedebilirsiniz, böylece uyumama endişenizi azaltmış olursunuz.  Uyku ilaçları genellikle çalışma gecesi teknisyenler tarafından sağlanmaz, ancak bazı durumlarda ilaçların kullanımı sizinle doktor tarafından tartışılacaktır. Son olarak, herhangi bir zorluk veya endişeniz olduğunda teknik personelin sizi gece boyunca her an duyabileceğini ve görebileceğini unutmayın. Yardım istemeniz durumunda uyku kliniği teknisyenleri en kısa sürede yardım için yanınızda olacaktır.

Uyku Çalışması Sırasında Ne Olur?

Uyku ünitesi olan hastanelerde, prosedüre bağlı olarak bu prosedürlerde bazı farklılıklar olabileceği unutulmamalıdır. Sorularınız varsa, Uyku Testi Nasıl Çekilir? içeriğimizden uygulama esnasındaki aşamalara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alarak, uyku testi öncesi muayene de olabilirsiniz. Muayene esnasında uyku testi fiyatları ve uyku testi hakkında detaylı bilgi tarafınıza iletilecektir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı Bölümü Doktorlarımız

Uyku Laboratuvarı bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.