Uyku Testi Nasıl Çekilir?

uyku testi nasıl çekilir uyuyan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku testi nasıl çekilir ? içeriğimizden, uyku testi aşamalarını inceleyebilirsiniz. Uyku testi aşamalarına göz atarak, öncesinde hazırlık sürecini keşfedebilir ve daha bir uygulama geçirmeniz mümkündür.

Uyku Testi Nedir?

Uyku polikliniğinde yapılan uyku testi, birçok insanın uyku esnasındaki deneyimlerini ölçüyor. Neden istediğiniz kadar iyi uyuyamadığınızı merak ediyor olabilirsiniz. Uyku çalışması, bazı sırları ortaya çıkarmaya ve uykunuzun bazı gizemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Siz uyurken tam olarak ne olduğunu çok kesin ayrıntılarla gösterecektir. Bu veriler uyku probleminin nedenini tespit etmenize yardımcı olacaktır. O zaman uyku uzmanınız daha iyi uyumanıza nasıl yardımcı olacağı konusunda iyi bir fikre sahip olacaktır. Uyku problemlerinin çözülmesi sayesinde akşam uykusundan daha fazla verim alabilirsiniz. Uykunuzu iyileştirmek, daha iyi hissetmenize, daha net düşünmenize ve daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Uyku Testi Neden Çekilir?

Uyku kliniği olan bir hastanede uyku çalışması yapmak, uyku bozukluğunun olup olmadığını öğrenmenin en iyi yoludur. Uyku, sanıldığı gibi basit bir süreç değildir. Bu nedenle uyurken gece boyunca uyku hareketlerinin kontrolü ile uyku sorunları tespit edilmelidir. Beynin birçok bölümü uykunuzu çeşitli aşamalarda kontrol eder. Uykunun aşamaları olan; uyuşukluk, hafif uyku, derin uyku ve rüya uykusu sırayla ilerlemelidir.

Bir gecelik uyku çalışması, uykunuzu tüm karmaşıklığı içinde analiz etmenin en iyi yoludur. Bu tür bir çalışmaya polisomnografi denir. Beyin dalgalarınızı, kalp atışlarınızı ve nefesinizi ölçer. Ayrıca gözlerinizin ve bacaklarınızın hareketlerini de kaydeder. Aynı zamanda, vücudunuzun uykuya dalış anında nasıl tepkiler gösterdiğine dair kesin bilgiler sağlar. Bu sayede küçük parçalar birleştirilerek, uyku bozukluklarından hangisine sahip olduğunuz ortaya çıkarılabilir.

Uyku Çalışmasına Nasıl Hazırlanılır?

Bir gecelik uyku çalışmasından önce, öğleden sonra veya akşam saatlerinde kafein almayın. Kafein içeren ürünler arasında kahve, çay, kola ve çikolata da dahildir. Ayrıca herhangi bir alkol almaktan kaçınmanız da oldukça önemlidir. Herhangi bir maddenin uykunuzu etkilemesi, uyku testi sonucunuzu etkileyebilir. O gün hiç şekerleme yapmamaya çalışın. Gün içerisinde uyumayın ve kendinizi akşam uykusuna hazırlayın.

Uyku kliniğine gitmeden önce saçınızı sadece şampuanla yıkayın. Saçınızı kurutun ve saç spreyleri, yağlar veya jeller uygulamayın. Test öncesinde kullanılırsa, çalışma sırasında sensörlere müdahale edebilirler. Vücudunuza sensörlerin daha zor yapışmasına neden olabileceği için sorun yaşanabilir.

Yanınızda uyku polikliniğine götürmek için bir gece çantası hazırlamanız gerekmektedir.. Sabah için rahat bir pijama takımı ve yedek kıyafet getirmeyi unutmayınız. Bir otelde kalmak için alacağınız eşyaların aynısını ekleyin. Kendi yastığınızı da getirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca uykuya dalarken sarıldığınız bir obje veya okuduğunuz bir kitap varsa, yanınıza alabilirsiniz. Uyku odanızı kendi eviniz gibi özelleştirmeniz uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. İlaçlarınızı evden uzaktayken almanız gerekecekse yanınızda getirin. Özel ihtiyaçlarınız veya endişeleriniz varsa, bunu uyku merkezi personeline önceden bildirin. Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı çalışanları, kendinizi evinizde gibi hissetmeniz için gerekenleri yapacaktır.

İlaçlarımı Aynı Şekilde Almalı mıyım?

Uyku laboratuvarı uzmanlarının, aldığınız ilaçlardan haberdar olması çok önemlidir. Buna hem reçeteli hem de reçetesiz ilaçlar dahildir. Soğuk algınlığı ilaçları veya ağrı kesiciler alıp almadığınızı bile bilmelidir. Çünkü uyku testini engelleyecek ilaç yan etkileri,  yapılan testin sonuçlarını etkileyebilir. Bazı ilaçlar uykunuzu ve çalışmanın sonuçlarını etkileyebileceği için doktorunuzla görüşme sağladıktan sonra kullanmaya devam edebilirsiniz. Uyku çalışmasına giden günlerde bazı ilaçları kademeli olarak bırakmanız gerekebilir. Uyku uzmanınızla konuşmadan herhangi bir reçeteli ilaç almayı bırakmayın. Doktorunuza danışmadan ilaç dozlarını kendi başınıza değiştirmemelisiniz.

Uyku Testi Nasıl Çekilir ?

İlk defa uyku kliniğinde bulunan kişiler ‘’ uyku testi nasıl çekilir ? ‘’ sorusuna bir cevap arıyor olabilirler. Basit bir prosedüre sahip olan uygulamada kan alımı, serum bağlama gibi iğne gerektiren işlemler bulunmamaktadır. Akşam belirli bir saatte uyku merkezine gelmeniz söylenecektir. Bu genellikle 20:300 ile 22:30 arasında hastanede olmanız yeterli olacaktır. Görevlilerden biri sizi karşılayacak ve kalacağınız size özel uyku odasına götürecektir. Bir teknoloji uzmanı size çalışma için kullanılacak ekipmanı gösterecektir. Bu, çalışmanın nasıl işlediğine dair sorularınızı sormanız için iyi bir zaman olacaktır.

Gecelik giymeniz ve yatak odasında kendinizi evinizde hissetmeniz için size zaman verilecektir. Evde yaptığınız gibi yatmaya hazırlanmanız yeterlidir.. Dinlenmek için fazladan zamanınızın olduğu bir bekleme süresi olabilir. Bu esnada televizyon izleyebilir ve kitap okuyarak vakit geçirebilirsiniz. Teknisyen yanınıza döndüğünde, sabah uyanma saatinizi doğruladığınızdan emin olun. Uyanacağınız saati öğrenerek uykuya geçmeye hazırlanın.

Ardından, hafif bir yapıştırıcı ile başınızın ve vücudunuza değerlerinizi ölçecek sensörler yapıştırılacaktır Bu küçük metal sensörlere elektrot denir. Bir bilgisayara bağlanırlar ve uykunuzun hayati belirtilerini kaydederler. Uyku esnasındaki kalp ritimlerinizi, solunum durumunuzu ve yaşanabilecek sorunlar bu şekilde bilgisayardan takip edilebiliyor. Teller, yatakta hareket etmenize ve dönmenize engel olmayacak şekilde ayarlanacaktır.

Bu nedenle uyumakta zorluk yaşamayacaksınız. Parmağınızdaki veya kulak memenizdeki bir klip, kalp atış hızınızı ve kanımızdaki oksijen seviyesini izler. Bu cihazların hiçbiri ağrılı değildir. Hepsi mümkün olduğunca rahat olacak şekilde tasarlanmıştır. Sensörler ilk başta cildinizde garip gelebilir. Ancak çoğu insan onlara çok çabuk alışır. Sizi uykuya dalmaktan alıkoyan bir engel olmamalıdır. Her şey bağlandıktan sonra, her şeyin çalışır durumda olduğundan emin olmak için ufak bir test yapılıp, uyku testine başlanabilir. Gözlerini hareket ettirmen istenecek, dişlerinizi sıkın ve bacaklarınızı hareket ettirin. Kontroller sağlandıktan sonra, her şeyin normal olmasıyla birlikte işleme başlanacaktır. Her şey hazır olduğunda, normal uyku saatine kadar kitap okuyabilir veya bir şeyler seyredebilirsiniz. Uykunuz geldiğinde aynı şekilde ışıkları kapatarak uykuya geçebilirsiniz.

Üzerimde Sensörlerle Uyuyabilecek miyim?

İnsanların uyku çalışmasından önce en sık sorduğu soru, sensörlerin uykuya engel olup, olmadığıdır.. Birçok insan uyku merkezinin soğuk ve sert bir şekilde aydınlatılmış olmasını bekler. Ancak uyku odası bir otel odasından farksızdır. Odanızda hastane ortamını andıracak herhangi bir cihaz bulunmayıp oldukça şık bir görünüme sahiptir. Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı, kendinizi konforlu ve rahat hissetmenizi sağlar. Odaları güzel dekore edilmiş ve size bir oteli hatırlatabilir. O kadar sessiz ve huzurlu ki çoğu hasta çabucak uykuya dalmakta problem yaşanmamaktadır. Vücudunuzdaki sensörler takıldıktan birkaç dakika sonra normal gelmeye başlayacak ve uyumanıza engel olmayacaktır.

 

Sonuç

Uyku ünitesi olan hastaneler arasında bulunan Avicenna Hastanesi’nde, klinik içerisinde uyku testleri uygulanmaktadır. Uyku testi nasıl çekilir ? sorusu, ilk defa uygulamayı yapacak kişilerin merak ettiği konulardan biri oluyor. Ancak, sanılanın aksine oldukça konforlu bir ortamda geçen uyku testleri sayesinde hastalıkların teşhisi sağlanabiliyor. Uyku bozukluklarının tedavisi ile günlük hayatımızdaki yorgunluk ve konsantrasyon sorunundan kurtulup, iyi bir uykuya kavuşabiliyorsunuz. Doktor muayenesi ve uyku testi randevu alımı için aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu Uyku Laboratuvarı bölümü doktorlarımıza randevu oluşturabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku laboratuvarı için hangi bölümden randevu alınır?

Uyku bozuklukları, nefes tıkanması ve uyku apnesi gibi hastalıklar için Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji bölümlerine gidilir.

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣