Uyku Kliniği: Nedir? Uyku Kliniğinde Ne Yapılır?

uyku kliniği muayene olan hasta ve doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku kliniği, dinlendirici bir gece uykusu yaşayamayan birçok kişi için uyku bozukluklarının tespitinde kullanılmaktadır. Uyku laboratuvarı hakkında merak edilenler ve daha fazlasına makalemizden ulaşabilirsiniz.

Uyku Kliniği Nedir?

Uyku kliniği, uyku bozuklukları yaşayan kişilerdeki sorunların tespitinde kullanılmaktadır. Bazı insanlar huzursuz geceleri normal görebilirler. Ancak, ruhsal ve bedensel birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olan uyku sorunlarının tedavisi oldukça önemlidir. uykuya dalma ve uykuda kalabilmek önemli yetilerden birdir. Uyku sırasında horlama ve uyurken boğulma hissi nedeniyle uykudan uyanmak olasıdır. Bu gibi durumların tespitinin tıbbi olarak yapılabilmesi için uyurken takibiniz yapılmalıdır. Hastane ortamında uyku çekerek, uzmanlar tarafından sesli ve görüntülü takibiniz sağlanabilmektedir. Uyku kliniğinde ne olduğunu daha detaylı incelemek isterseniz, bir sonraki başlığımıza göz atalım.

Uyku Kliniğinde Ne Yapılır?

Uyku kliniğinde,  uyku testi yapılarak, hastalıkların tıbbı alandaki tespiti sağlanır. Uyku laboratuvarında testler yapılır ve kişinin uykuya dalma veya uykudan uyanmasına neden olan sorun ortaya çıkartılır Uyku esnasında kamera ile izlenme, ses takibi ve kalp ritmindeki değişikliklerin takibi sayesinde doğru tanı konulabilir.

Uyku Kliniğinde Ne Olur ?

Uyku laboratuvarında, uyku ile ilgili birçok bozukluğun teşhisi konulmak için uyku testinden faydalanılıyor. Polisomnografi adı verilen bir testin uygulandığı polikliniklerde, bir gece kalmanız gerekmektedir. Gece boyunca ışık, ses ve fiziksel değerlerin takibi yapılacaktır. Tek kişilik özel bir odada kaldığınız için sizi rahatsız eden, uykunuzu bölen hiçbir durum olmayacaktır. Gece boyunca uyku sırasında verdiğiniz tepkiler kayıt altına alınarak sorun tespit edilmeye  çalışılacaktır. uyku merkezinde sürekli uyanık kalmanız veya uykuya dalamamanın durumunda, analiz edilen sonuçlar doktorunuza iletilecektir. Uyku bozukluklarının tanı ve tedavisi için sürekli kayıt yapılmaktadır. Bazı kayıtlar sırasında aşağıdaki sorunların tanısı konulabilir.

Uyku bozuklukları arasında;

Bahsedilen uyku bozukluklarının varlığında uyku testi yapılarak, hastalıkların kesin tanısı konulabilir. Uyku sorunlarının tedavisi kişinin hayat kalitesini olumlu etkilediği gibi ruh ve beden sağlığını da iyi yönde etkileyecektir.

Uyku Kliniği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uyku polikliniğinde yapılan uyku testi ardında, sağlıklı uyku çekememenize sebep olan bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Gece uykunuza engel olan sorunların tedavisi sayesinde, yaşam kaliteniz artacağı gibi günlük hayata daha kolay adapte olabilirsiniz. Uyku sorunlarının altında yatan sebepler çok farklı olabildiği için tedaviler de çok çeşitlidir. Bazen uyku ilaçları, psikoterapi gibi yöntemlerden faydalanılırken, horlama sorunu için cerrahi yönteme kadar ilerleyen tedaviler uygulanabilir.

Sonuç

Uyku kliniği sayesinde, gece deliksiz uykunuzu bölen sorunun altında yatan nedenini keşfedebilirsiniz. Vücut ısınızı, sesleri ve vücut hareketlerinizi takip ederek sorunun altında yatan neden inilebilir. Gece uykuya dalmasına engel olan sorunun tanısı konulması sayesinde, tedavi sağlanarak yaşam kaliteniz arttırılabilir. Yaşam kalitesinin artması, günlük işlerinize daha fazla odaklanmanızı ve performansınızın artmasına yarayacaktır. Hem beden hem de ruh sağlığınızı artıracak olan kaliteli uyku sayesinde, kendinizi çok daha zinde hissettiğiniz günler geçirebilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı bölümü doktorlarımızdan randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣