Beyin ve Sinir Cerrahisi

Nöroşirurji Ne Demek?

Sözlük anlamı olarak yaraları iyi eden şirürji ve sinir hücresi anlamına gelen nöron kelimelerinden türeyen nöroşirurji bölümü, beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Beyin ve sinir sistemi odaklı birçok rahatsızlığın tedavisinde etkili yöntemler sunan beyin ve sinir cerrahisi bilimi kendi arasında farklı dallara ayrılır. Peki, nöroşirurji ne demek? Nöroşirurji hastalıları nelerdir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda nöroşirurji ne demek sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Bununla birlikte nöroşirurji alanı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Nöroşirurji Ne Demek? Nöroşirurji Hakkında

Beyin ve sinir cerrahisi söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk soru nöroşirurji ne demek sorusudur. Beyin ve sinir cerrahisi olarak da bilinen bölüm beyin ve sinirlerle ilgili bozuklukları tedavi eden bilim dalıdır. Bel ve boyun fıtıkları, baş ve omurilik travmaları, beyin omurilik tıkanıklıkları, anevrizmalar, beyin kanamaları vb. ve özellikle beyin ve omurilik dokusunda bulunan ve baskı yapan tümörlerin tedavisi beyin cerrahları tarafından takip ve tedavi edilmektedir.

Beyin ve sinir hastalıkları uzmanları olarak bilinen nöroşirurji doktorları, hastaların yaşam kalitesini artırmak için ilaç tedavilerinden fayda görmeyen epilepsi ve Parkinson hastalığı gibi hareket bozukluklarına bağlı rahatsızlıklarda başarılı cerrahi ve beyin cerrahisi gerçekleştirmektedir. Hem pediatrik hem de yetişkin hastalar beyin cerrahisine kabul edildi. İstemsizce başını eğmesine neden olabilir.

Nöroşirurji Neye Bakar?

Beyin ve sinir cerrahisi bilim dalının ilgilendiği sorunlar şu şekildedir:

· Beyin ya da omurilik dokusunun içinden ye alan tümörler,

· Beyin ve omurilik yapısına yer alan baloncuklar (Anevrizma),

· Boyun damarlarında yer alan daralma sorunları,

· Doğum sonrası yaşanan beyin ve sinir merkezli travmalar ve rahatsızlıklar

· Beyin boşluklarında sıvı artışı yaşanması,

· Bel fıtığı ve boyun ağrısı durumları,

· Betin damarı tıkanması durumu,

· Beyin kanaması,

· Baş ve omurilik bölgesindeki yaralanmalar ve travma durumları,

Söz konusu durumlar beyin ve sinir cerrahisi başlığı altında incelenir. Bu durumların yanında gerek doğuştan gelen gerekse de sonradan ortaya çıkan birçok farklı beyin ve sinir cerrahisi hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalılar genel anlamda Parkinson, Epilepsi ve Distoni gibi sinirsel hastalıklardır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Nöroşirurji ne demek?

Sözlük anlamı olarak yaraları iyi eden şirürji ve sinir hücresi anlamına gelen nöron kelimelerinden türeyen nöroşirurji bölümü, beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Beyin ve sinir cerrahisi neye bakar?

Bel ve boyun fıtıkları, baş ve omurilik travmaları, beyin omurilik tıkanıklıkları, anevrizmalar, beyin kanamaları vb. ve özellikle beyin ve omurilik dokusunda bulunan ve baskı yapan tümörlerin tedavisi beyin cerrahları tarafından takip ve tedavi edilmektedir.

Beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları neden olur?

Gerek doğuştan gelen gerekse de sonradan ortaya çıkan birçok farklı beyin ve sinir cerrahisi hastalığı bulunmaktadır

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.