BT anjiyografi nasıl yapılır

BT Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Kan damarı hastalıklarını ve durumlarını inceleyen görüntüleme yöntemine bt anjiyografi denir. Hastaya ilaç verilerek uygulanan bu yöntem, en çok kalp bölgesindeki damarları görüntülemek için kullanılır. Kalp dışında boyun damarları, aort damarı ve bacaktaki damarlar için de kullanılan bt anjiyo, genel olarak radyoloji bölümünde ya da ayakta tedavi gören bir görüntüleme merkezinde yapılır. Peki bt anjiyografi nedir? Bt anjiyografi nasıl yapılır? Bt anjiyo neden yapılır? Bt anjiyo nerede yapılır? Daha detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

BT Anjiyografi Nedir?

Meydana gelen bazı kalp hastalıkları, ölüme neden olabilecek boyutta olup ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu ve bunun gibi sorunların erkenden tanı konulup tedavi edilmesi gerektiği için, kalbe giden önemli damarların düzenli olarak kontrol edilmesi şarttır. Hem bu sayede herhangi bir tıkanıklık olup olmadığına da bakılır. Bt anjiyografi sayesinde ise, kalp hastalıklarına neden olan damar tıkanıklıkları kolay bir şekilde tespit edilir. Bt anjiografi kontrast madde ile görüntüleme sağladığı için, görüntüler çok daha sağlıklı ve net bir şekilde sonuç verir. Bt anjiyo çekimleri sayesinde damar tıkanıklıkları dışında yırtıkların belirlenmesi, stent takılan hastaların takibi, kireçlenmeler ve anevrizma gibi durumlar tespit edilip tedavi edilir.

BT Anjiyografi Çekimi Öncesi

Bt anjiyografi hasta hazırlığı nasıl yapılır? Bt anjiyo öncesi hastaneye gelirken rahat ve bol giysiler tercih edilmelidir. İşlem öncesinde hastalara önlük giydirilebilir. Gözlük, takı, saç tokası ve takma diş gibi metal eşyalar evde bırakılmalı veya çekime girmeden önce çıkarılmalıdır. Görüntüleme tekniğinde kontrast madde kullanılması gerekiyorsa, birkaç saat öncesinde bir şey yenip içilmemelidir. Devamlı kullandığınız ilaçları ve varsa alerji gibi durumlarınızı işlemden önce doktorunuza bildirmelisiniz. Aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı, astım ve tiroid sorunları gibi sağlık sorunları yaşayanlar da doktoru ile konuşmadan bu tekniğe başvurmamalıdır.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

BT Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Bt anjiyo nasıl yapılır sorusu uygulamayı yaptıracak kişiler tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Peki koroner bt anjiyografi nasıl yapılır? Oldukça hızlı ve kolay bir görüntüleme tekniklerinden biri olan bt anjiyo, hasta uyanıkken çekilir ve tamamen ağrısız ve acısız bir işlemdir. Çekim öncesinde hastaya bilgi verilir ve riskleri anlatılır. Ardından hasta 10 – 12 saniye boyunca nefesini tutar ve çok kısa bir süre içerisinde işlem gerçekleşmiş olur. İşlem sonrasında kişiler günlük yaşantılarına rahat bir şekilde devam ederler.

Birden fazla x-ışın kaynağı ve x-ışını dedektörü setleri, vücudun etrafında yüksek hızda döner ve bu x-ışın kaynakları vücuttan pek çok miktarda yüksek enerjili ışınlar gönderir. Dedektörler ise vücuttan çıkan bu röntgenleri yakalamaya çalışır. Hasta bt tarayıcısında hareket eden bir masaya yatırılır ve röntgen ışınları ile vücudun farklı bölgelerinin incelenmesi sağlanır. Bu sırada bilgisayar tarafından vücudun iki ya da üç boyutlu görüntüleri ve diğer tüm bilgiler toplanır. Yüksek kaliteli monitörler ve gelişmiş bilgisayar programları, bu görüntülerin analiz edilmesine olanak tanır.

İşlem sırasına geldiğimizde ise, kolunuzdaki ya da elinizdeki damara bir kateter yerleştirilir. Kateterin yerleştirilmesinin ardından bt anjiyo tomografi için masaya sırt üstü düz bir şekilde yatmanız gerekir. Muayene boyunca hareketsiz kalmak ve doğru pozisyonda olmak çok önemlidir. Eğer bu sağlanamıyorsa kayışlar ve yastıklar kullanarak yardımcı olunabilir. Bt taramasını kalp atışı ile eş değer yapabilmek için göğüse elektrokardiyogram elektrotları yerleştirilir. Kalbin net görüntülerine ulaşmak gerekiyor ancak kalp çok hızlı atıyorsa, kalbin yavaşlaması adına ilaç kullanılabilir.

Tarama işlemi sırasında nefesin tutulması şarttır. Hem nefes almak hem de vücudu hareket ettirmek görüntülerde artefaktlara neden olabilir. Bt anjiyo çocuklarda uygulanacağı zaman sedasyona ihtiyaç duyulabilir. Öte yandan işlem sona erdiği zaman, uzman bt anjiyo görüntüleri değerlendirir. Bu süreçte hastadan kateter çıkarılır ve iğnenin delindiği yerin üzerine bir bandaj yerleştirilir. Tüm bu işlemler çok kısa bir süre içerisinde sonuç verir.

BT Anjiyografi Çekimi Sonrası

Bt anjiyografi nasıl yapılır sorusu dışında, anjiyo sonrası nelere dikkat edilir sorusu da bir hayli merak ediliyor. Bt anjiyografi tomografi, ağrısız bir işlemdir ve aynı zamanda hızlı ve kolaydır. Çok dedektörlü özelliği ile kişilerin hareketsiz kalması gereken süreyi azaltmaya yardımcı olur. İşlem ağrısızdır ancak birkaç dakika hareketsiz kalmaktan veya kateterin yerleştirilmesinden bazı kişiler rahatsızlık duyabilir. Eğer hareketsiz kalmakta zorlanıyor, gergin ve endişeli hissediyor ve acı çekiyorsanız bt anjiyografi çekilirken zorlanabilirsiniz. Ancak bt anjiyoda verilen ilaç sayesinde bu süreci daha iyi yönetebilirsiniz.

Konstant madde kullanılacaksa, kişilerde kronik ya da akut böbrek hastalığı olup olmadığı kontrol edilir. Bu kontrast madde damardan verilir ve enjekte olduğu zaman kızarıklık ya da sıcaklık hissi yayabilir. Ağzınızda metalik bir tat bırakabilir ve idrar yapma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu gibi faktörler bt anjiyo yan etkileri olarak bilinir. Ancak yan etkiler kısa sürede geçmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyo güvenilir mi?

Son derece güvenilirdir. Çok kısa sürede tamamlanan bu yöntemin bilinen bir riski yoktur.

Bt anjiyo öncesi su içilir mi?

İşlem öncesi 5 saat süre ile herhangi bir şey yiyip içilmemelidir. Hatta bir gün öncesinde de nabız artırıcı kahve, çay ve enerji içeceği gibi içecekler tüketilmemelidir.

Bt anjiyo ne için yapılır?

Vücuttaki başlıca damarların görüntülenmesi için kullanılır.

Bt anjiyo hangi durumlarda yapılır?

Koroner arter hastalığı, kalp zarı hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, kalp kitleleri, kapak ve protez kapak hastalıkları gibi kalp hastalıkların çoğunda uygulanır.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.