CT anjiyografi işlemi

CT Anjiyografi: Nedir & Nasıl Yapılır?

Ct anjiyografi, kalbin görüntüsünü kaydeden bir tarama yöntemidir. Ct anjiyo ile ilgili daha detaylı bilgi almak için okumaya devam edin. Ct anjiyo nedir? Koroner ct anjiyo nedir? Ct anjiografi neden yapılır? gibi soruların ve daha fazlasının cevabına Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

CT Anjiyografi Nedir?

Kalbin görüntülerini kaydeden bir tarama olan ct anjiyografi işleminde, koldaki bir damara kontrast madde enjekte edilir. Bu kontrast madde ile damarlarda tıkanıklık olup olmadığına, damarların görüntülenmesine ve ne oranda daralma olduğuna bakılır.

CT Anjiyografiye Neden İhtiyaç Duyulur?

  • Kollarda, sol omuzda, sırtta, boyunda, çenede, midede rahatsızlık ya da ağrı
  • Düzensiz kalp atışı – aritmi
  • Nefes almada zorluk
  • Aşırı terleme
  • Hazımsızlık ya da mide ekşimesi
  • Mide bulantısı ya da kusma
  • Baş dönmesi

gibi koroner arter hastalığı belirtileriniz varsa, doktorunuz koroner ct anjiyo uygulamasını önerilebilir.

CT Anjiyografi Riskleri Nelerdir?

  • Kontrast maddeye karşı alerji
  • Kontrast maddenin bir sonucu olarak böbrek fonksiyonlarının bozulması
  • İşlem esnasında verilen ilaçlardan dolayı baş ağrısı
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

CT Anjiyografiye Nasıl Hazırlanılır?

Bitkisel çay, kahve, çikolata ve kola dahil olmak üzere tüm kafein tüketimini sıfırlamanız gerekmektedir. Bunlar kalp atışını hızlandırdığı için doğru görüntülere ulaşılmasını engeller. İşlemden önce, işlem sırasında ve işlem sonrasında size yardımcı olmak için yanınızda mutlaka birini getirin. Kalp atış hızı düşük olduğu zaman, görüntüler daha net sonuç verir. Bu nedenle kalp atış hızını yavaşlatmak adına doktor tarafından ilaç verilir. Astım, diyabet, böbrek sorunları ya da alerji geçmişiniz var ise, bu uygulama için uygun olmayabilirsiniz. Bu gibi durumları mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

CT Anjiyografi Sırasında Ne Olur?

İşlem odasına götürüldüğünüzde, ilk olarak hastane önlüğü giyilmeniz istenir. Sonrasında hasta ct cihazına yatırılır. Damardan kontrast madde enjekte edilir ve her görüntü çekildiğinde nefesin ortalama 10 saniye kadar tutmak, hareketsiz kalmak gerekmektedir. O esnada monitörden hastanın kalp atış hızı ve ritmi izlenir.

CT Anjiyografi Sonrasında Ne Olur?

Ct koroner anjiyografi sonrasında damardan yerleştirilen kateter çıkarılır ve iyi hissedildiği takdirde hasta taburcu edilir. Ardından hasta günlük eylemlerine geri dönebilir. Doktorunuz sonuçlarınıza göre sizinle iletişime geçecek ve uygun olan tedavi yöntemini planlayacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ct anjio nedir?

Kalp ile ilgili tüm sorunların ve kalbe bağlı olarak meydana gelen hastalıkların görüntülenmesinde uygulanan bir metodudur.

Ct anjiyo fiyatları ne kadardır?

Fiyatlar, hastanenin konumuna, doktora, hastanın işlemine göre değişkenlik göstermektedir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.