Bt Anjiyo Türleri Nelerdir?

bt anjiyo türleri anjiyografi sonuçları inceleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bt anjiyo türleri, koroner damarların görüntülemesinde kullanılan anjiyo çeşitlerini ifade etmektedir. Koroner arterlerin görüntülemesinde kullanılan anjiyo türleri hakkında detaylı bilgiye makale içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyo Türleri Nelerdir?

Bt anjiyo çeşitleri, kan damarlarının görüntülemesinde kullanılan iki türden oluşmaktadır. Bunlar arasında;

Yukarıda bahsedilen iki uygulamanın da uygulama alanına göre farklılıkları bulunmaktadır. Anjiyo uygulama alanları;

olarak ikiye ayrılmaktadır. Kasıktan ve koldan anjiyo işlemleri olarak da iki farklı uygulama alanı bulunan anjiyo işleminin nereden yapılacağı, damar açıklığı ve damar inceliğine göre seçilebilir. Anjiyo operasyonu yapılmaya karar verilirse, yukarıdaki anjiyo çeşitlerden birinin yapılması mümkündür.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Anjiyo (Sanal Anjiyo) Nedir?

Bt anjiyografi veya sanal anjiyo işlemi, bilgisayarlı tomografi kullanarak koroner arterlerin ve vücuttaki tüm kan damarlarının görüntülenebildiği testtir. Son teknolojilerden biri olan sanal anjiyo işlemi, kan damarlarının üç boyutlu ve net görüntülenmesine olanak veriyor. Net görüntülenmenin sağlanabilmesi için damarlardan enjekte edilen kontrast madde (iyotlu boya) sayesinde damarların görüntülerde daha parlak çıkması sağlanmaktadır.

Saniyeler içerisinde damarların binlerce kesitini çeken tomografi cihazı ile birlikte kan damarlarındaki sorunların net tespiti sağlanabiliyor. Kan damarlarında meydana gelen; kalsiyum birikintisi , plak oluşumu, damar darlığı, damar tıkanıklığı ve diğer anormalliklerin tespiti hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bilgisayarlı tomografi cihazında görüntülenme yapılabilmesi için öncelikle kalp ve damar hastalıklarının kontrolü için kardiyoloji uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Sağlık durumunuzun uygun olması ve gerekli görülmesi durumunda sanal anjiyo işlemi uygulanabilmektedir.

Konvansiyonel Anjiyografi Nedir?

Koroner anjiyografi esnasında, kol veya bacakta bulunan bir kan damarına ince, içi boş bir tüp yerleştirilerek uygulanır. Tüpün yerleştirilmesinden sonra kalbe doğru açıklık sağlanır ve buradan kontrast boya enjekte edilir. Kontrast maddenin enjektesiyle beraber röntgen cihazı ile görüntülenme sağlanabilir. Bu işlem için bilgisayarlı tomografi cihazı kullanılmaz ancak diğer x-ışını kullanılan görüntüleme sistemleri kullanılmaktadır.

Bt Anjiyo Türleri Farkları Nelerdir?

Koroner arterlerin görüntülemesinde faydalanılan bt anjiyo ve konvansiyonel anjiyo işlemlerinde tercih edilmelerine neden olacak bazı farklılıklar vardır.

Konvansiyonel anjiyo uygulamasında, koroner arterlerde meydana gelen daralmalar çok daha rahat görülebilmektedir. Daralmanın boyutunun ve damarın ölçümü çok daha rahat yapabileceği için bypass ameliyatı gibi işlemlerden önce klasik anjiyo işlemi tercih edilmektedir Stent ve bypass ameliyatı öncesinde klasik anjiyo uygulanarak, arterlerdeki daralma saptanmaktadır. Klasik anjiyo hem ince detaylı görüntüleme, hem de teşhis ve tedavi amacıyla uygulanmaktadır. Klasik anjiyografi işlemi genellikle yüksek koroner arter hastalığı riski olan kişilerde ve semptomlara sahip kişilerde uygulanmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi anjiyografi uygulaması, koroner arter hastalığında orta ve düşük riskli kişilerde daha sık tercih edilmektedir. Bt anjiyografi uygulaması diğer uygulamalara göre daha hızlı sonuç alınan bir uygulamadır. Orta riskli ve semptomları kesin olmayan hastalarda koroner arter hastalığının teşhisinde kullanılmaktadır. Bt anjiyografi nasıl çekilir? yazı içeriğimizden, uygulamanın tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda son teknoloji kullanılarak yapılan uygulama diğer görüntüleme testlerine göre daha az radyasyon oranına sahiptir. Bt anjiyografi radyasyon oranının düşük olması, anjiyo uygulamasının güvenliğini artıran durumlardan biridir.

Bt Anjiyo Çeşitlerinden Hangisini Seçmeliyim?

Koroner anjiyografi ve bt anjiyografi uygulamalarının hangi hastaya yapılacağına ancak alanında uzman doktorlar karar verebilmektedir. Yapılan araştırmalar, klasik anjiyo ve bt anjiyonun aslında birçok açıdan eşit olduğunu göstermiştir. Ancak bt anjiyografi fiyatları daha düşük olduğu için ve daha güvenli olması nedeniyle bilgisayarlı tomografi anjiyografi uygulaması daha sık tercih edilmektedir. Aynı zamanda yeni nesil bilgisayarlı tomografi cihazları, geleneksel röntgen cihazlarına oranla daha az radyasyona sahiptir. Ancak damar daralmaları mevcut ise ve bununla ilgili işlem yapılacaksa, klasik anjiyografi uygulaması genellikle doktorların uygun gördüğü test yöntemidir. Bunun nedeni bilgisayarlı tomografi anju işleminde damar daralmalarının boyutunun tam olarak ölçülememesidir. Net görüntülenmenin sağlanması adına bypass veya stent takılması öncesinde klasik anjiyo tercih edilebilmektedir.

Sonuç

Kalp ve göğüs bölgesinde sebebi bilinmeyen ağrılar veya kalp hastalıklarının riskinin ölçülmesinde bilgisayarlı tomografi anjiyografi işlemi uygulanmaktadır. Ancak kalp hastalığı riskinde; düşük, orta ve yüksek riskli durumlar mevcut olabileceği için farklı bir operasyon tercih edilmesi gerekebilir. Hangi uygulamanın sizin için daha doğru olacağını doktorlar, yapılacak muayene sonrasında karar verebilirler. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Kardiyoloji ve Radyoloji bölümü uzman doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sanal anjiyo uygulaması güvenli mi?

Evet, sanal anjiyo uygulaması hem doğruluk oranının yüksekliği ile hem de az radyasyon yayılımı sayesinde güvenli bir uygulamadır. Kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde yüksek doğruluk oranı ile doğru teşhisin hızlı konuşmasına olanak sağlamaktadır.

Bt anjiyo ne kadar sürer?

B anjiyo uygulaması, işleme hazırlık ve tamamlanması hesap edilerek yaklaşık 20 – 30 dakika kadar sürmektedir. Hızlı bir işlem olan anjiyo sonrası iyileşme de aynı gün içerisinde gerçekleşmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣