BT Anjiyografi Hasta Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Bt anjiyografi hasta hazırlığı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Damarların tıkalı olup olmadığını kontrol etmeye yarayan bt anjiyografi, kalp hastalıklarının teşhisi ve tedavisi konusunda da yardımcı olur. Peki bt anjiyografi hasta hazırlığı nasıl yapılır? Koroner bt anjiyografi hazırlığı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için, Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

BT Anjiyografi Hasta Hazırlığı

İlk Aşama

Bt anjiyografi öncesi, ilk olarak bir sağlık uzmanı size gerekli prosedürleri anlatacaktır. Hamileyseniz ya da hamile olma ihtimaliniz varsa, bunu işlemlerden önce doktorunuza söylemelisiniz. Böbrek yetmezliği ya da diğer böbrek sorunlarınız varsa, kontrast maddeye karşı alerjiniz varsa, herhangi bir ilaca ya da anestezik ilaçlara karşı bir alerjiniz varsa, devamlı kullandığınız ilaçlar varsa, kanama bozukluğu problemi yaşamışsanız, kanın pıhtılaşmasını etkileyen bir takım ilaçlar kullandıysanız, doktorunuz ile mutlaka bu durumu görüşmelisiniz.

İşlemde kullanılan kontrast madde, hem alerji yapabilir hem de böbrek yetmezliği gibi sorunları olan kişilerde daha çok problemlere neden olabilir. Yukarıdaki ve bu gibi durumları bildirdiğiniz takdirde, işlem ya kontrast madde olmadan ya da başka bir alternatif görüntüleme tekniğine başvurarak yapabilir. Bunun dışında şeker hastalığı sorunu yaşıyorsanız, işlemden yaklaşık 3 saat önce hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz. Bu hastalık için kullandığınız ilaçları belli bir saate kadar almamanız gerekebilir.

Kullandığınız ilaçlara, doktorunuzun talimatı ile ara verebilir ya da bırakabilirsiniz. İşlemden önce belli bir saate kadar herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz. Özellikle işlemden ortalama 12 saat önce çay, kahve ve enerji içeceği gibi kafeinli içecekleri tüketmemelisiniz. Bu tarz içecekler kalp atış hızını arttırdığı için, kalbin net görüntülenmesini zor hale getirir. Yanınızda size eşlik edecek birini mutlaka getirmelisiniz. Bt anjiyografi hasta hazırlığı kısmı için kan testi yapmanız istenebilir. Bu işlem kanın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü ortaya çıkarır. Bunun dışında başka kan testlerini yaptırmanız da istenebilir.

İkinci Aşama

Koroner bt anjiyografi hazırlığı öncesi hastaneye gelirken bol ve rahat giysiler giyerek gelmelisiniz. Takı ve değerli eşyalarınızı işlemden önce çıkarabilirsiniz ancak evde bırakarak gelmeniz daha faydalı olabilir. Sanal anjiyo öncesi takı, mücevher, saç tokası, gözlük, takma diş, telefon, işitme cihazı ve diş implantları gibi metal eşyaları çıkarmanız gerekmektedir. Çok hızlı bir işlem olduğu için hastanede yatış gerektirecek herhangi bir durum söz konusu olmaz. Ancak yine de yapılan işleme göre bu durum değişiklik gösterebilir. Bt anjiyografi hasta hazırlığı öncesi, mesanenizi boşaltmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Eşyalarınızı çıkarttıktan sonra hastane önlüğü giymeniz istenir. Bt taraması için röntgen masasına sırt üstü uzanmanız gerekir. O esnada kolunuzdan ya da elinizden bir damar yolu açılacaktır. Göğsünüze yerleştirilen küçük elektrotlar, EKG’ye kablolar ile bağlanır. Bu sayede işlem sırasında kalp atış hızınız, nefesiniz ve kan basıncınız izlenir. Kasık ya da kola bir kateter yerleştirilir ve o bölgedeki tüyler kesilip cilt temizlenir. Bu bölgeye de lokal anestezi uygulanır.

Kola ya da kasığa yerleştirilen kateter, damardan kalbin sağ kısmına doğru sokulur. Kateterin doğru yere yerleştirilmesi için floroskopi kullanılır. Bu işlem ile damardan kontrast madde enjekte edilir. Kontrast maddeden dolayı kızarma hissi, ağızda tuzlu ya da metalik bir tat, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlar meydana gelebilir. Ancak bu şikayetler kısa sürede geçer. Nefes almada sorun, terleme, uyuşma ya da kalp çarpıntısı gibi durumlar söz konusu olduğunda bunu doktorunuza anında bildirmelisiniz.

Kontrast maddeden sonra bir dizi röntgen görüntüsü alınır ve bazı zamanlarda daha fazla röntgen görüntüsü almak için daha çok kontrast madde enjekte edilir. Kasık veya kola yerleştirilen kateter çıkarılır ve kanamayı durdurmak için bu bölgelere basınç uygulanır. Ardından bölgeye pansuman yapılır ve bölgenin üzerine küçük bir ağırlık yerleştirilir. Bu alanda ortaya çıkabilecek kanama bir nevi önlenmiş olur.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Üçüncü Aşama

İşlem sona erdikten sonra 1 – 2 saat boyunca düz bir şekilde uzanmanız istenir. Uzandığınız esnada da tansiyon, nabız ve nefesiniz izlenir. Hangi bölgeye kateter yerleştirilmişse, düzenli olarak o bölgede kanama olup olmadığına bakılır. Bacağınızı ve kolunuzu düz tutmanız bu anlamda oldukça önemlidir. Gerekli görüldüğü takdirde, ağrı kesici verilebilir. Duruma göre bir gece hastanede kalmanız gerektiği gibi, aynı gün içerisinde eve de gidebilirsiniz. Doktorunuz onay verdiğinde, normal günlük eylemlerinize ve yeme – içme düzeninize geri dönebilirsiniz.

Bt anjiyografi sonrası bol bol su içmeniz gerektiğini hatırlatalım. Bol bol su tüketerek, kontrast maddenin vücuttan atılmasını sağlarsınız. Birkaç gün boyunca yorucu fiziksel eylemlerden uzak durmalı, ağır işlerde çalışmamalı, ağır kaldırmamalı ve 1 – 2 gün boyunca duş almamalısınız. Günde birkaç kez kasık ya da kol bölgesini kontrol etmelisiniz. Eğer bu kısımlarda kanama, ağrı, şişme, yüksek ateş, renk değişikliği, kızarıklık, serinlik, uyuşma, karıncalanma, fonksiyon kaybı ve sıcaklık varsa, bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Öte yandan morarma ya da az miktarda kan olması normaldir.

Koroner bt anjiyografi sonuçlarına bakılarak yaşam tarzınızda bir takım değişikliklere gitmeniz şarttır. Düzenli olarak egzersiz yapmalı, sağlıklı, dengeli beslenmeli ve ağır, zararlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Eğer tüketiyorsanız, sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Kronik bir rahatsızlığınız varsa ilaçlarınız hakkında doktorunuza danışmalısınız. Ve son olarak bu işlemden sonra mümkün olabildiğince stresten kaçınmalısınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyo öncesi su içilir mi?

İşlem öncesi ortalama 5 saate kadar herhangi bir şey yiyip içilmemelidir. Ancak minimum bir saate kadar su içilebilir.

Bt anjiyo sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ağır yiyeceklerden uzak durulmalı, yağ, tuz ve un gibi ürünler azaltılmalıdır. Ağır işlerde bulunulmamalı.

Bt anjiyo öncesi nelere dikkat edilmeli?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi belli bir süreye kadar herhangi bir şey yiyip içilmemelidir. Sağlık öykünüzü işlemden önce doktorunuza anlatmalısınız.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣