Damar Hastalıklarında Bt Anjiyografi Nasıl Yapılır?

damar hastalıklarında bt anjiyografi sonuçlarını inceleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Damar hastalıklarında bt anjiyografi operasyonu, damarlarda meydana gelen sorunların erken teşhisinde kullanılan testlerden biridir. Sağlık durumunu etkileyen veya olası risk taşıyan durumları önceden tespit etmede bt anjiyografiden faydalanılabilir. Dilerseniz, uygulama alanları ve bt anjiyografi nasıl yapılır detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Damar Hastalıklarında Bt Anjiyografi Nasıl Uygulanır?

Damar hastalıklarında bt anjiyo operasyonu, vücuttaki damarlarının kesit resimlerini kaydeden bir tarama testidir. Kalbi besleyen damarların üç boyutlu görüntülerinin elde edildiği tarama işleminde arterlerde görülebilen; tıkanıklık, kalsiyum birikmesi, daralma veya pıhtılaşma sorunlarının teşhisi sağlayabilmektedir. Damar hastalıklarında bt anjiyo işlemi, son teknolojinin kullanıldığı görüntüleme taramalarından biridir. Bt anjiyo işlemi sayesinde vücut sağlığını etkileyecek durumların erken tanısı sağlanabiliyor.

Bt anjiyografi taramasının hızlı sonuç vermesi sayesinde, erken teşhis sağlanabilmektedir. Erken teşhisin sayesinde geç kalınmadan hayati risk oluşturacak durumların önüne geçilebilir. Ailesinde kalp hastalığı, damar sorunları ve benzeri sorunlar yaşayan kişiler doktorun onay vermesiyle, olası risklere karşı bt taraması yaptırabilirler.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Damar Hastalıklarında Bt Anjiyografi Kimlere Uygulanır?

Kişilerde aşağıdaki belirtilerin bulunması durumunda risk altında olduğu kabul edilebilir. Aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda damar hastalıkları için bilgisayarlı tomografi taraması yapılabilir. Semptomlar arasında;

 • Göğüs ağrıları
 • Baş dönmesi
 • Kalp krizi riski
 • Düzensiz kalp hızı
 • Doğuştan kalp bozuklukları
 • Belirsiz çıkan test sonuçları
 • Arterlerde daralma belirtileri
 • Damarlarda kalsiyum birikmesi şüphesi
 • Kalbe yetersiz oksijen ve kan gitmesi
 • Damarlarda kalsiyum ve plak birikimi
 • Kalbe kan sağlayan damarlarda tıkanıklık
 • Kalp hastalarında düşük ve orta risk taşıyan kişiler
 • Sebebi belli olmayan göğüs ağrısı yaşayan kişiler
 • Koroner arterlerde doğuştan olan anormallikler
 • Kalp damarlarında tıkanıklık, kan pıhtılaşması durumu
 • Kardiyak semptomları bulunan ve koroner arter hastalığı olan kişiler

Yukarıda bahsedilen semptomlara sahip olmak veya şüphesi durumunda, damarlarda bilgisayarlı tomografi taraması yapılabilir. Damarların detaylı incelenmesi ve üç boyutlu görüntülenmesi sayesinde, sebebi bilinmeyen semptomların asıl nedeni saptanabilmektedir. Tanı konulması durumunda arterlerde uygulanacak tedaviye karar verilebilir. Doktorunuzla yapacağınız görüşmede, belirtileriniz tam teşhis edilebilmesi adına anjiyografi önerilir. Bilgisayarlı anjiyografi hazırlık süreci hakkında detaylara bir sonraki başlığımızdan ulaşabilirsiniz.

Damarlarda Bt Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Damar hastalıklarında bilgisayarlı tomografi öncesi yapılması gerekenler, sağlık ekibi tarafından detaylarıyla tarafınıza bildirilecektir. Anjiyo öncesi dikkat edilmesi gereken durumlara önerilen şekilde uymanız, bt anjiyo sonuçları doğruluk oranı yükselecektir.

Bilgisayarlı Tomografi Anjiyo Öncesi;

Bilgisayarlı tomografi anjiyografi hasta hazırlığı, doktorunuzun verdiği talimatlar doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Bt anjiyo öncesi;

 • Genellikle, ameliyattan 12 saat öncesine kadar kafeinli içeceklerin içilmesine ara verilmesi gerekmektedir. Kalp ritmini etkileyecek enerji içecekleri veya kafeinli içecekler kullanılmamalıdır.
 • Bt anjiyografi öncesi yaklaşık 4 saat kadar aç olmanız gerekmektedir. Bu nedenle testten 4 saat öncesinde yeme içmeye ara vermeniz önerilir.
 • Operasyon öncesinde doktorunuzun bilgisi dışında ilaç kullanmayınız.
 • Damara enjekte edilen kontrast maddeye alerjiniz bulunuyorsa veya alerjik bir bünyeniz varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Alerjik durumlara karşı, operasyon öncesinde alerji ilaçları almanız gerekebilir.
 • Operasyon günü rahat kıyafetler giymelisiniz. tarama testine gelirken üzerinizde takı ve metal aksesuar bulundurmamalısınız.

Bt Anjiyografi Uygulaması Esnasında;

Bt anjiyografi işlemi, sağlık merkezlerinde farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak test sırasında olabilecekler arasında;

 • Operasyonun başlaması için tomografi masasına yatacaksınız.
 • Yanınızda radyoloji teknisyeni bulunacak ve bu esnada size yardımcı olacaktır.
 • Enjeksiyon için el veya kasığından geçiş için IV kanül yerleştirilecektir. Bu IV kanül içerisinden kontrast madde enjeksiyonu sağlanacaktır.
 • Kolunuzdan enjekte edilen kontrast madde nedeniyle ağızda metalik bir tat hissetmeye başlayacaksınız. Aynı anca vücudunuzda sıcaklık hissedebilirsiniz.
 • Bt anjiyo işlemine başlanması için sağlık ekibi yanınızdan çıkacaktır. Ancak odayı gören bir bölmeden sizi kontrol edecek ve interkom aracılığıyla sizinle iletişimde olacaktır.
 • Bilgisayarlı tomografi çekimi için tarama başlayacak ve uzandığınız masa tarama cihazına doğru ileri ve geri hareket edecektir. Bilgisayarlı tomografi makinası etrafında dönerken sesler duyabilirsiniz. Ancak bu kesitler çekilirken yaşanan seslerdir, telaşlanmanıza gerek yoktur.
 • Tarama işlemi için bir süre nefesini tutmanız istenebilir. Ancak teknisyenler tarafından söylenmediği sürece hareket etmeyiniz ve pozisyon değiştirmeyiniz.
 • Bt anjiyografi süresi 20 dakika ile 1 saat kadar sürebilir. Taramadan alınan görüntülerin net ve kaliteli olması durumundan işlem başarıyla tamamlanacaktır.

Bilgisayarlı Tomografi Taraması Sonrası;

Bt anjiyo tamamlandıktan sonra kolunuzdaki IV bağlantınız çıkartılacaktır. Kontrast maddeye alerjiniz oluşmaması veya farklı komplikasyon oluşmaması durumunda aynı gün normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bt anjiyo sonuçları çıktığında doktorunuz ile bilgilendirilmek için görüşme sağlayabilirsiniz. Doktorunuz sonuçları görüşmek için tekrardan randevu almanızı isteyebilir.

Bt Anjiyo Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Bt anjiyografi işlemi sonuçları, genellikle aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Sağlık merkezlerine göre bt anjiyo sonuçların teslim edilme süresi değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle aynı gün ulaşılan sonuçlar raporlanır ve doktorunuz tarafından incelenir. Doktorunuzun test sonuçlarını incelemesi ile birlikte, varsa sağlık durumu ile ilgili riskler için tedavi önerisi yapabilir. Test sonuçları ve tedavi yöntemleri hakkında görüşmek için doktorunuza tekrardan muayene olmanız gerekebilir.

Bilgisayarlı Tomografi Anjiyo Güvenilir mi?

Bilgisayarlı tomografi anjiyo işlemi, hastane ortamında uzman radyoloji doktorları tarafından yapılmalıdır. Doktor ve sağlık ekibi tarafından hastane hijyeninde yapılan bt tomografi işlemi doğruluk oranı ve az radyasyon yayımı sayesinde güvenilir bir işlemdir. Bt anjiyo taramasını güvenli bir şekilde yaptırmak istiyorsanız, hastane profesyonelliğini ve hastane hijyenini tercih etmeniz önemlidir. Sanal anjiyo güvenilir mi? yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SONUÇ

Damar hastalıklarında bt anjiyografi uygulaması, vücuttaki kan damarlarında görüntülemeye olanak veren bir operasyondur. Tarama uygulaması sayesinde, önceden oluşabilecek damar hastalıkları riskine karşı önlem alınabilir veya var olan hastalıkların tespiti sağlanabilir. Operasyon öncesinde görülen semptomları doktorunuzla paylaşarak, bilgisayarlı tomografi uygulaması talep edebilirsiniz. Uygun görüldüğü durumlarda bulgu veya risklerin araştırılması için bt tomografi yapılabilmektedir. Plak, tıkanıklık, daralma ve benzeri durumların oluşturabileceği kalp krizi ve felç gibi hastalıkların erken tanısı oldukça önemlidir. Riskli durumla olduğunuz tespit edilirse, riski azaltmaya yönelik tedavi uygulanabilir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alıp, bt anjiyo için muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyografi sgk karşılıyor mu?

Bt njiyo fiyatları diğer uygulama testlerine göre daha az maliyetlidir. Anjiyo yapılan sağlık kuruluşlarının sgk ile anlaşmalı olmalı durumunda, daha uygun fiyatlara anjiyo işlemini yaptırabilirsiniz. Sgk indiriminden faydalanmak için gideceğiniz sağlık kurumunu arayarak, öncesinde bilgi almanız önerilir.

Damar hastalıklarında bt anjiyo ne kadar sürer?

Bt anjiyografi uygulaması hızlı tamamlanabilen tarama testlerinden birisidir. Ancak uygulamanın tüm vücudu kapsaması durumunda uygulama süresi 30 dakika veya daha uzun sürebilir. Bölgesel bir alandan kesitler alınacaksa, uygulama hazırlık süreciyle beraber en fazla 20 dakika içerisinde tanımlanabilmektedir.

Damar hastalıklarında bt anjiyografi hangi durumları tespit eder?

Damar hastalıklarında bt anjiyo sayesinde; damarlarda kalsiyum birikmesi, kan pıhtılaşması, plak oluşumu, damar darlığı, damar içi ve damar duvarlarının kontrolü sağlanabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣