Kadınlar İçin BT Anjiyografi

kadınlar için bt anjiyografi çekimi yapan doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kadınlar için bt anjiyografi, kadın hastalıklarının tespitinde kullanılan görüntüleme işlemlerini kapsamaktadır. Tanı işlemleri için uygulanan tarama yönteminde hangi hastalıkların tespit edilebildiği ve nasıl uygulandığı hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bİlgisayarlı Tomografi (BT) Anjiyografi Nedir?

Bt anjiyografi, vücuttaki kan damarlarının görüntülemesini sağlayan üç boyutlu görüntüler aktaran tanı testidir. Kan damarlarında incelmeler, zedelenmeler veya daralmaların mevcut olup olmadığı bilgisayarlı tomografi taraması sayesinde ortaya çıkmaktadır. Bt anjiyonun yanı sıra koroner bt anjiyografi uygulaması da koroner arterlerde incelemeler için kullanılmaktadır. Koroner bt anjiyografi uygulamasında kalp sağlığı ve kalbi besleyen damarların kontrolü sağlanmaktadır. Üç boyutlu görüntüleme işleminde daha net sonuç alabilmek için bazen kontrast madde enjeksiyonu yapılmaktadır. Renkli madde enjeksiyonu sayesinde kan damarlarının daha net ve kaliteli görüntülenmesi sağlanabilir. Yaşanan tıbbi durumların tanı ve tedavisinde kullanılan bt anjiyografiden faydalanılır. Kadınlar için bilgisayarlı tomografi, özellikle kadın hastalıklarına odaklanarak yapılan taramayı kapsamaktadır. Polikistik over sendromu, meme kanseri, rahim sorunları ve benzeri durumların tespitinde kullanılmaktadır. Bir sonraki başladığımızda kadınlar için bt anjiyografi içeriğimize göz atabilirsiniz.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Kadınlarda Hangi Hastalıklarda Bilgisayarlı Tomografi Kullanılır?

Bilgisayarlı tomografi, vücuttaki kan damarlarının, büyük organların, tümörlerin ve lenf görüntülemesinin sağlandığı üç boyutlu görüntüleme testidir. Tarama sayesinde tespit edilebilecek durumlar;
 • Kan damarlarında tıkanıklıklar
 • Kalp hastalıkları
 • Kırıklar (kırık kemikler)
 • Bağırsak bozuklukları
 • Damar daralmaları
 • Tümör görüntülemeleri
 • Lenf görüntülemesi
 • Beyin ve omurilik hastalıkları
 • İç organlarda görüntüleme
 • İç kanama
 • Kan pıhtılaşması tespiti
 • Damarlarda kalsiyum skorlaması
 • Polikistikover tanısı
 • Göğüs hastalıklıların teşhisi
Üç boyutlu görüntüleme testi sayesinde tespit edilebilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Kanser, tümör ve benzeri hastalıkların tanısında ve evrenin belirlenmesinde bilgisayarlı tomografiden yararlanılabilir.

Kadınlar için Bt Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Kadınlar için bt anjiyografi öncesi hazırlık talimatları, doktor randevunuzda tarafınıza bildirilecektir. Uygulama öncesi genellikle ilaçların kontrollü alınması, alerji testi ve yanınızda bulunması gereken kıyafetlerle ilgili bilgiler verilmektedir. Uygulama günü rahat kıyafetler tercih etmeniz ve aksesuar takmamanız önerilir.

Kadınlar için Bilgisaayrlı Tomografi Çekimi;

Bt anjiyografi işlemi sırasında, el bileğinden anjiyo işlemi için bilek kısmına IV kanül yerleştirilecektir. IV kanül içerisinden iyotlu kontrastlı boya enjekte edilerek, damarlarınızın görüntülerde daha net görünmesi sağlanacaktır. Boyanın enjekte edilmesiyle beraber vücudunuza bir sıcaklık yayıldığı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda ağza gelen metal tadı da kontrast boyanın etkisiyle alakalı geçici bir durumdur. Normal olan bu durum yavaş yavaş geçecektir. Uygulamaya başlanması için bt tarama cihazının masasına uzanmanız gerekmektedir. Bt operasyonun başlaması ile beraber odada sizden başka kimse kalmayacak ve masa, tomografi tarama cihazının içerisine doğru ileri ve geri hareket edecektir. Operasyonun başlamasıyla birlikte uygulamanın yapılacağı bölgede üç boyutlu görüntülemesi sağlanacak ve tüm açılardan fotoğraflar elde edilecektir. Kadınlarda polikistik over sendromu, rahimde tümör görüntülemesi gibi durumlar için alt batın bölgesinde çekim yapılabilir. Benzer şekilde kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden olan meme kanserinin teşhisinde de bt taramasından faydalanılabilir. Bilgisayarlı Tomografi: Mamografi Alternatifi içeriğimizden, meme kanserinde bt anjiyografi taramasını inceleyebilirsiniz. Bulguların veya şüphelenilen bölgeye odaklanan bt çekimi, istenilen bölgeye özel kesitlerin alınması için kullanılabilir. Bt anjiyografi nasıl çekilir? yazımızdan bt anjiyo operasyonu hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı tomografi işlemi, hamile olma şüphesi bulunan ve hamile kişilerde kontrollü şekilde uygulanmalıdır. Kadınlar için bt anjiyografi uygulaması, bazen hamilelik döneminde de yapılabilmektedir. Alınan radyasyon alımı nedeniyle önerilmeyen uygulama, azaltılan radyasyon seviyeleri sayesinde günümüzde kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bir defa uygulanan bilgisayarlı tomografi sonrası radyasyon alımı, anne ve bebeğin sağlığını etkileyecek düzeyde değildir. Hamilelikte bilgisayarlı tomografi güvenli mi? sorusu, yine de akılları karıştırıyor olabilir. Hamilelikte bilgisayarlı tomografi taraması güvenlidir ancak, hamilelik döneminde birden fazla defa uygulama yapılmaması önemlidir. Hamilelikte bilgisayarlı tomografi uygulamasında önemli olan alınan radyasyon seviyesinde çok uygulamadan alınacak faydadır. Uygulama sayesinde erken teşhis ile sağlanacak avantaj, sağlığınız için daha önemlidir. Uygulamada tercih edilen tomografi cihazı da radyasyon alımı etkilemektedir. Bu nedenle son teknoloji yeni nesil cihazların kullanıldığı hastaneleri tercih etmelisiniz. Avicenna Ataşehir Hastanesi Bt Anjiyografi yazımızdan, uygulamada hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

SONUÇ

Kadınlar için bt anjiyografi, kadın hastalıklarının erken tespitinde fayda sağlayan tarama uygulamalarından biridir. Kadınlarda sıklıkla görülen meme kanseri, yumurtalık kisti ve kanseri gibi kadın üreme organlarını etkileyen durumlarda özel görüntüleme yapılabilmektedir. Kaliteli ve net görüntülerin elde edilmesine olanak veren bilgisayarlı tomografi çekimi sayesinde, kadın hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi sağlanabilir. Bu noktada Kadın Hastalıkları doktorları ve Radyoloji uzmanları birlikte hareket edecektir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda bt anjiyografi hamileyken yapılabilir mi?

Hamilelikte bt taraması, yapılabilecek işlemler arasındadır. Bilgisayarlı tomografi radyasyon oranının düşük olması ve fetüste hasar bırakacak miktarda olmaması ile uygulanabilmektedir. Yine de operasyon öncesi doktorunuza hamilelik varlığından veya hamilelik şüphesinden bahsetmelisiniz.

Mamografi yerine bilgisayarlı tomografi kullanılabilir mi?

Meme kanseri bulguları kesinse ve doktorunuz kanser evresini tespit etmek istiyorsa bt taraması kullanabilir. Bt taraması erken dönemde tercih edilmemektedir. Ancak varlığına kesin bakılan tümörlerde tercih edilebilir. Bilgisayarlı tomografi tüm göğüs bölgesinde çekim yaptığı için, bir defa radyasyon alımı ile tüm bölgede kanser yayılımı gözlemlenebilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣