Diz MR Neden Çekilir?

diz mr neden çekilir diz mr çekilen hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz mr neden çekilir? sorusu, doktor muayenesi sonrası diz emar çekimi yaptıracak kişilerin merak ettiği durumlar arasında yer alıyor. Diz emarı çekimi neden yapılır? ve daha fazlası hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Diz MR Nedir?

Diz emarı taraması; diz eklemi, dizdeki kaslar ve yumuşak dokuların görüntülerini oluşturmak için radyo dalgaları kullanan teknolojik testtir. Diz bölgesinden alınan görüntülerin bilgisayar ortamında birleştirilmesiyle birlikte dizin üç boyutlu görüntüleri elde edilmektedir. Vücutta kesi yapmaksızın hızlı ve güvenli görüntülemeye olanak sağlayan emar uygulaması sayesinde sağlıklı diz mr görüntüsü ve sağlıksız eklem örüntüsü ayırt edilebiliyor.

Vücuttaki yumuşak dokuların kemiklerle birlikte görülmesine olanak sağlayan diz emar taraması sayesinde diz kusurlarının tümünü incelenebilmektedir. Diz bölgesinde veya eklemlerimizden aldığınız hasar sonucunda detaylı görüntüleme için doktorunuz diz emarı çekimini isteyebilir. Emar çekimi ile kemik ve kemiğin arkasında kalan dokularda detaylı inceleme yapılır, doğru tedaviye karar verebiliyor. Diz MR Neden Çekilir? sorusunun cevabı için bir sonraki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Diz Emar Neden Çekilir?

Diz emar çekimi ile dizin yapısı ve dizdeki eklem bozuklukları ayrıntılı şekilde görüntülenebilir. Diz emar çekiminde görülebilecek bozukluklar arasında şunlar bulunuyor;

 • tendonlar
 • tümörler
 • menisküs
 • dizde sıvı birikmesi
 • enfeksiyon oluşumu
 • dizde yaralanmalar
 • eklem bozuklukları
 • dizde kireçlenme
 • dizde kemik kırıkları
 • hasarlı kıkırdak dokusu
 • bağ görüntülemesi
 • diz eklem hareketlerinde sınırlanma durumu

Bahsedilen durumların bulgu veya semptomlarının şüphelendiği durumlarda, tam teşhisin konulabilmesi adına doktorunuz diz emarı isteyebilir. Diz emarı sonuçlarına göre kesin tanı konulabilir ve uygun tedavi yöntemine karar verilebilir. Diz taraması sayesinde şüphelenilen veya riskli durumların tanısında kesinlik sağlanabilmektedir. Tarama sonuçları elde edildikten sonra en uygun tedavinin uygulanabilmesi adına doktorunuz tedavi yöntemine karar verecektir.

Diz MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Diz emarı sonuçları, uzman radyoloji doktoru tarafından analiz edildikten sonra ilgili doktora iletilmektedir. Uygulamayı isteyen doktorunuz aynı gün içerisinde emar sonuçlarını incelenecektir. İncelenen sonuçların ardından diz emarı sonuçları analiz edilerek, detaylar tarafınızla paylaşılacaktır. Emar sonuçları aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Ancak sonuçları netlik olmaması veya yeterli ayrıntı elde edilememesi durumunda tekrardan emar çekimi istenebilir veya raporlama süresi nedeniyle sonuçların iletilmesi ertesi güne kalabilir.

 

Sonuç

Diz emarı görüntülemesi sayesinde, diz bölgesinde ve vücudun birçok bölgesinde emar taraması yapılabiliyor. Ağrısız ve kesisiz operasyon sayesinde, vücudun iç kısımlarında görüntüleme kolaylıkla yapabiliyor. Uygulamanın yüksek doğruluk oranı ve güvenilirliği sayesinde tüm dünyada sıklıkla tercih edilmektedir. Diz emarı uygulaması için öncelikle ortopedi doktorunuzla yapacağınız ön muayenede bulgulara rastlanması gerekmektedir.  Diz emarı sayesinde tedavi takibi veya hastalıkların tanısı sağlanabilmektedir. Ancak öncesinde ortopedi doktoruna muayene olmanız ve doktorunuzun onay vermesi gerekmektedir. Bu alanda ortopedi ve radyoloji doktorları birlikte hareket edecektir. Dilerseniz, diz mri hakkında detaylı bilgi için Avicenna International Hastanesi Radyoloji uzmanlarına randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz emarı taraması kaç dakika sürer?

Diz emarı tarama süresi, yaklaşık 25 – 30 dakika kadar sürmektedir. Uygulamanın hazırlık ve iyileşme süreci ile birlikte en geç 45 dakika sonunda kadar operasyon tamamlanabilir.

Diz mr çekilirken kıyafetler çıkarılır mı?

Diz emar görüntüleri çekilirken, kıyafetlerinizi çıkarıp hastane önlüğü giyinmeniz istenebilir. Ancak üzerinizdeki kıyafetlerde metal bir aparat bulunmuyorsa, bazı durumlarda kıyafetlerinizle emar çekimi yapılabilir.

Diz emar fiyatları 2022 nedir?

Diz emarı fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak diz mr görüntülemesi, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, diz mr fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣