diz mr görüntülemesi için muayene olan hasta ve doktor

Diz MR: Nedir? Diz Emar Nasıl Çekilir?

Diz mr taraması, yumuşak dokuların, kemiklerin ve iç vücut yapılarının görüntülenmesinde kullanılan tanı testidir. Diz emarı çekimi hakkında tüm merak edilenlere, makalemizden ulaşabilirsiniz.

Diz MR Nedir?

Diz manyetik rezonans görüntüleme; diz eklemi, kaslar ve dokuların görüntülerini oluşturmak için radyo dalgaları kullanan testtir. Dizden alınan görüntülerin bilgisayar ortamında birleştirilmesiyle birlikte üç boyutlu görüntüler elde edilmektedir. Bilgisayarda depolanabilen veya filme bastırılabilen görüntüler, ilgili doktorlar tarafından incelenmektedir. Vücutta kesi yapmaksızın görüntülemeye olanak sağlayan emar uygulaması sayesinde sağlıklı diz mr görüntüsü ve sağlıksız eklem örüntüsü ayırt edilebilir. Vücuttaki yumuşak dokuların kemiklerle birlikte görülmesine olanak sağlayan uygulama diz kusurlarının tümünü gözler önüne sermektedir.

Diz Emar Neden Çekilir?

Diz MR çekimi ile dizin yapısı ve dizdeki eklem bozuklukları ortaya konabilir. Diz emar çekiminde görülebilecek bozukluklar arasında;

 • eklem bozuklukları
 • kireçlenme
 • kemik kırıkları
 • hasarlı kıkırdak
 • tendonlar
 • tümörler
 • bağ görüntülemesi
 • menisküs
 • diz eklem hareketlerinde sınırlanma
 • dizde sıvı birikmesi
 • enfeksiyon oluşumu
 • dizde yaralanmalar

Bahsedilen durumların bulgu veya semptomlarının şüphelendiği durumlarda doktorunuz diz mrg isteyebilir. Diz taraması sayesinde şüphelenilen veya riskli durumların tanısında kesinlik sağlanabilmektedir.

Diz Emarı Nasıl Çekilir?

Diz emarı, hazırlık gerektirmeyen bir sürece sahiptir. Ancak uygulama öncesinde dikkat edilmesi gerekenleri bilmek sizi rahatlatabilir.

Diz MR Hazırlığı;

Diz emarı öncesinde kapalı alanda kalmaktan hoşlanmıyorsanız yada klostrofobiniz varsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Uygulama öncesinde gerekli durumlarda sakinleştirici veya anestezi uygulaması yapılabilir. Tarama esnasında sizi yardımcı olacak bu ilaçlar sayesinde daha rahat ve hareketsiz bir uygulama geçirebilirsiniz.

 • Uygulama günü rahat kıyafetler tercih edin
 • Diz emarı öncesinde hastane önlüğü giymeniz gerekecektir.
 • Diz emar uygulaması öncesinde özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur.
 • Uygulama günü yanınızda refakatçi olacak biri bulunması iyi olacaktır.

Diz Emarı Uygulaması;

 • Diz emarının uygulaması için emar cihazının masasına yatmanız gerekecektir.
 • Emar masasına uzanmanınız ile birlikte, doktorunuzun diz ilaçlı emarı istemesi durumunda bileğinize IV kanül bağlanacaktır. IV hattının bağlanmasının ardından bileğinizden kontrast boya enjeksiyonu yapılacaktır.
 • Kontrast boya sayesinde görüntülerde daha net ve kaliteli sonuçlar elde edilebilir.
 • MRI makinesinin taramaya başlamasıyla birlikte dizin birden fazla fotoğrafı çekilmektedir.
 • Fotoğraflar bilgisayar ortamında birleştirilerek üç boyutlu hale getirilir. Üç boyutlu görüntüleme sonuçları sayesinde dizin her açıdan görüntüsü sağlanabiliyor.
 • Çekimlerin tamamlanmasıyla birlikte diz emar çekimi tamamlanır ve dinlenme odasına geçebilirsiniz.
 • Diz emar çekimi süresi yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

Diz Emarı Sonrası;

Operasyon sonrası ufak komplikasyon durumuna karşı gözlem altında tutabilirsiniz. Gözlem altında tutulduğunuz süreçte diz mr yan etkileri oluşmadığı taktirde aynı gün içerisinde günlük  aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Diz MR Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Diz emar görüntüleri Radyoloji uzmanı tarafından analiz edildikten sonra ilgili doktora aktarılmaktadır. Uygulamayı isteyen doktorunuz aynı gün içerisinde emar sonuçlarını incelenecektir. İncelenen sonuçların ardından diz emarı sonuçlarının detayları tarafınızla paylaşılacaktır. Emar sonuçları aynı gün içerisinde çıkmaktadır.

Diz MR Riskleri Nelerdir?

Emar uygulamasının, he görüntüleme uygulamasında olduğu gibi bazı risklerinden bahsetmek mümkündür. Uygulamanın içerdiği olası yan etkiler arasında;

 • Diz emar görüntülemede kullanılan kontrastlı boya, nadiren alerjiye neden olabilir. Alerji oluşumu nedeniyle deride kızarıklık ve kaşıntı meydana gelebilmektedir. Uygulama sonrası gözetim altında tutulduğunuz sürede aprı veya kaşıntı hissederseniz sağlık ekiplerine bildirmeniz gerekmektedir.
 • Diz bölgesinde metal implantlar bulunuyorsa emar çekiminde sonuçlar net çıkmayacaktır. Aynı zamanda kullanılan teknoloji metal implanta zarar verebilir veya kaymalara neden olabilir.

Bahsedilen yan etkiler her uygulamada oluşabilecek nadir görülen komplikasyonlardan. Emar taramasında dikkat edilmesi gerekenler uygulamanın avantajlarıdır. Erken tanı ve tedainin sağlayacağı yararları göz önüne alarak taramayı yaptırıp yaptırmaya karar verebilirsiniz.

Diz Emarı Avantajları Nelerdir?

Diz emarı risklerinden bahsettiğimiz gibi uygulamanın birçok avantajından da bahsetmek gerekmektedir. Bunlar arasında;

 • Emar uygulamasında bilgisayarlı tomografi ve röntgen uygulamasında farklı olarak c-ışını kullanılmamaktadır. Görüntüleme için radyo dalgalarından faydalanan uygulama sayesinde radyasyon yayılmamaktadır. Bu açıdan emar uygulaması diğer görüntüleme testlerine göre daha güvenlidir.
 • Emar uygulaması hamileler için risk oluşturmamaktadır. Yapılan araştırmalar, hamilelerde emar uygulamasının güvenli olmadığına dair hiçbir sonuç göstermemiştir.
 • Emar fiyatları, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygundur. Az maliyetli uygulama sayesinde emar daha hesaplı olmaktadır.
 • Diz mri görüntülemesi acısız ve ağrısız bir işlemdir. Hızlı sonuç alınabilmesi de tanı ve tedavide etkili olmaktadır.
 • Açık emar ve kapalı emar uygulamaları sayesinde kapalı alanda kalma korkusu olanlar için avantaj sağlamaktadır. Daha geniş bir hareket alanı içerisinde diz emarı çekilebilir.

Bahsedilen avantajlar sayesinde diz emarı rahatlıkla çekebilmektedir. Birçok fırsat sunan emar uygulaması hastalıkların erken teşhisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Uygulamanın tercih edilmesinde risklerinden daha çok avantajları göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Sonuç

Mr görüntüleme sayesinde, diz bölgesinde ve vücudun birçok bölgesinde tarama gerçekleştirilebilmektedir. Vücudun iç kısımlarında görüntüleme sağlanarak kesisiz ve ağrısız tanı konulabilmektedir. Uygulamanın yüksek doğruluk oranı ve güvenilirliği sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Diz emarı uygulaması için öncelikle ortopedi doktorunuzla yapacağınız n muayenede bulgulara rastlanması beklenir tedavi takibi veya hastalıkların tanısında diz emarı uygulanması için doktorunuzun onay vermesi gerekmektedir. Bu alanda ortopedi ve radyoloji doktorları birlikte hareket edecektir. Dilerseniz, diz mri hakkında detaylı bilgi için Avicenna Sağlık Grubu Radyoloji uzmanlarına randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz mr kaç dakika sürer?

Diz emarı süresi, yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir. Uygulamanın hazırlık ve iyileşme süreci ile birlikte 45 dakikaya kadar operasyon tamamlanabilir.

Diz mr çekilirken kıyafetler çıkarılır mı?

Diz emar görüntüleri çekilirken, kıyafetlerinizi çıkarıp hastane önlüğü giymeniz istenecektir. Üzerinizde hiçbir metal eşya olmaması da diğer unsurlardan biridir. ”Kimler emar çektiremez?” yazı içeriğimizden emara girilmeyecek kıfayetler ve aksesuarlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diz emar fiyatları 2022 nedir?

Diz mr fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak diz mri görüntülemesi, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, diz emar fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Avicenna Hastaneleri Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.