Diz MR Kaç Dakika Sürer?

diz mr kaç dakika sürer emar çekilen hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz mr kaç dakika sürer? sorusu, daha önce emar operasyonu yaptırmamış kişilerde endişe uyandırabilir. Kapalı emar veya açık emar operasyonu nedeniyle tedirginlik yaşayan kişiler operasyonun kısa sürmesini isteyebilir. Bu nedenle operasyon öncesi süreyi bilmek rahatlatıcı olabilir. Dilerseniz, operasyon süresi ve daha fazla detaya makalemizden ulaşabilirsiniz.

Diz MR Nedir?

Diz emarı, diz bölgesindeki yumuşak doku ve eklemlerin üç boyutlu görüntülemesini sağlayan testtir. Radyo dalgaları ve manyetik alan kullanılarak diz bölgesinin görüntüleri alınarak bilgisayar ortamında bir araya getirilir. Bilgisayarda birleştirilen görüntüler incelenerek hem kemik hem de kemik arkasındaki dokunun görüntülenmesine olanak sağlıyor. Diz bölgesinde meydana gelen eklem sorunları, anatomik sorunlar doğuştan veya sonradan gelişen problemler kolaylıkla tespit edilebilir.

Diz emar uygulaması, ağrısız ve acısız bir yöntem olması sebebiyle tercih ediliyor. En hızlı sürede ayrıntılı ve net görüntüler sağladığı için emar tüm dünyada tercih edilen görüntüleme yöntemlerinden biridir. Emar çekimi için hem açık hem de kapalı makine kullanılabilmektedir. Tarama cihazının içerisinde kalmak sizi tedirgin ediyorsa, yani kapalı alan korkunuz bulunuyorsa, operasyon öncesi doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Açık emar veya kapalı emar uygulamalarından en uygun olanı tercih edilerek, tarama gerçekleştirilebilir. Bu nedenle operasyon öncesi Diz MR Kaç Dakika Sürer? diye merak ediyor olabilirsiniz. Dilerseniz, bir sonraki başlığımıza göz atalım.

Diz MR Kaç Dakika Sürer?

Diz emarı, bölgesel çekim yapılan operasyonlardan biridir. Operasyon öncesi hazırlık gerektirmeyen emar operasyonu, hızlı tamamlanan bir işlemdir. Doktorunuzun istemesi durumunda diz emarı çekimi ilaçlı emar olarak uygulanabilir. Bu durumda el bileğinden kanül takılması ve gadolinyum kontrast madde enjeksiyonu gerekmektedir. İlaçlı veya anestezili emar uygulaması durumunda operasyon hazırlık süreci biraz uzayabilir. Ancak genel olarak diz mr süresi 25 – 30 dakika kadar sürmektedir. Diz mr sonrası iyileşme süresi de olmadığı için tarama sonuçları çıktıktan sonra evinize geri dönebilirsiniz.

Diz MR Çekilirken Kıyafetler Çıkarılır mı?

Emar operasyonu, radyo dalgaları kullanılarak manyetik bir alan içerisinde çekilmektedir. Bu manyetik alan çok kuvvetli olup, metal tüm parçaların hareket etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kıyafetlerinizde metal tüm parçalar görüntülerin bozulmasına neden olacaktır. Aksesuarlarınızı çıkarmanız ve üstünüzde başka metal eşya bulunan kıyafet olmaması durumunda kendi kıyafetlerimizle emar çekilebilirsiniz. Ancak üstünüzde metal parça yer alıyorsa, hastane önlüğü giymeniz tercih edilir.

Sonuç

Emar operasyonu, tüm dünyada kullanılan popüler görüntüleme testlerinden biridir. Muayeneler esnasında doktorunuzun fark ettiği bulgular ve sizin şikayetleriniz üzerine bazı hastalıklar öngörülebilir. Ancak tedavi programına karar vermeden önce semptomların asıl nedeni kesin olarak teşhis edilmelidir. Bu nedenle emar çekimi yapılarak kemik ve kemik arkasındaki yumuşak dokuların görüntülemesi sağlanabilir. Diz bölgesindeki eklemlerde ve dokulardaki hasarlar, ciddi yürüyüş bozukluklarına neden olabilir. uygun tedavinin yapılması veya tedavinin sonuçlarının izlenmesi için diz mr uygulanabilir. Dilerseniz, ön muayene için aşağıda yer alan Radyoloji uzmanı doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz emar görüntüleri ne zaman çıkar?

Diz mr görüntüleri, operasyonun yapıldığı aynı gün içerisinde çıkacaktır. Radyoloji uzmanları tarafından analiz edilen görüntüler, taramayı isteyen doktorunuza iletilecektir.

Diz mr fiyatları nelerdir?

Diz emarı fiyatları, operasyonun yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu’nda emar fiyatını öğrenmek için 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣