Kadınlarda Emar Taraması

kadınlarda emar taraması sonuçları inceleyen radyolog

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kadınlarda emar taraması sayesinde, kadın üreme organları ve kadınlarda daha yüksek görülen hastalıkların tanısı sağlanabilir. Erken tanının hayat kurtardığı hastalıkların erken teşhisinde emar taramasından faydalanılmalıdır. Dilerseniz, kadınlarda emar taraması hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Emar Taraması Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme; yumuşak doku, kemik , sinir ve kan damarlarında görüntülemeye olanak veren operasyondur. Radyo dalgaları, manyetik alan ve bilgisayar yardımıyla çekilen kesitler, üç boyutlu görüntülemeye olanak vermektedir. Bilgisayar ortamında birleştirilen görüntüler radyoloji uzmanları tarafından incelenir ve var olan hastalıkların tespiti yapılabilir.

Emar operasyonu hızlı ve kolay operasyona sahip işlemlerden biridir. Prosedür öncesinde hazırlık gerektirmediği gibi, operasyon sonrası iyileşme süreci de bulunmamaktadır. Bu nedenle hızlı tamamlanabilen prosedür birçok organda özel görüntüleme yapabilmektedir. Emar taraması sayesinde inceleme yapılan alanlardaki tümör, kanserli doku ve birçok hastalık belirtisi gözlemlenebilir. Çıkan sonuçların raporlanmasının ardından doktorunuzla yapacağınız görüşme sayesinde, en doğru tedavi yöntemine karar verilebilir. Özellikle kadınlarda emar  taraması, kadın hastalıkları ve kadınlarda sık görülen kanser türlerinin tespitinde önemli bir role sahip. Kadın üreme organlarındaki sorunların teşhisi, tedavide başarı oranını arttırarak, doğurganlığın korunmasına yardımcı oluyor. Dilerseniz, Kadınlarda MR Taraması başlığımızdan detayları inceleyebilirsiniz.

Q-switch Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Kadınlarda Emar Taraması

Emar taraması ile vücuttaki birçok farklı organda görüntüleme yapılabilir. Kadınlarda emar taraması sayesinde tespit edilebilen hastalıklar arasında;

 • Rahim ağzı kanseri, endometrial veya yumurtalık kanseri
 • Adenomyozis varlığı
 • Üreme organlarının doğum kusurları
 • Endometriozis, rahmin iç tabakasına benzer bir doku
 • Fallop tüplerinin ve yumurtalıklarınız gibi alanlarda rahmin dışında büyümesinin tespiti
 • Yumurtalık büyümeleri
 • Üreme organlarında meydana gelen yapısal sorunlar
 • Rahim fibroidleri, rahminizde görülen kanserli olmayan büyümeler

Kadınlarda mr taraması sayesinde tespit edilebilecek hastalıklar yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Uygulama, açık emar ve kapalı emar olarak gerçekleştirilebilir ve sonucunda net görüntüler elde edilir. Kadınlarda emar operasyonunda radyoloji ve kadın doğum uzmanları birlikte hareket ederek gerekli çalışmaların yapılmasını sağlayacaklardır.

Kadınlarda Emar Taraması Nasıl Yapılır?

Kadınlarda emar operasyonu, öncesinde hazırlık gerektirmeyen bir prosedüre sahiptir. Dilerseniz, emar operasyonu hazırlıkları hakkında detaylara birlikte göz atalım.

Kadınlarda MR Taraması;

 • Emar operasyonu yapılacağı gün, doktorunuzu aksini belirtmediği sürece aynı şekilde yemeye ve içmeye devam edebilirsiniz.
 • Tarama günü yanınızda metal aksesuar bulundurmayın ve rahat kıyafetler tercih ediniz. Kıyafetlerinizi çıkartmanız ve hastane önlüğü giymeniz gerekebilir.
 • Emar cihazı iki ucu açık bir tüpe benzeyen makinadır. Bu makinanın içerisinde yer alan masaya uzanmanızla beraber tarama testi başlayacak. Tarama testinin başlamasıyla beraber harekesiz kalmanız görüntülerin kalitesi ve netliği için önemlidir.
 • Masaya yattığınızda gerekli görülmesi durumunda kan damarlarından IV kanül girişi yapılacaktır. Bu kanülden enjekte edilen gadolinyum boya sayesinde detaylı görüntüleme sağlanabilir.

Operasyonun tamamlanmasıyla beraber emar sonuçları analiz edilecek ve doktorunuza raporlanacaktır. Görüntüleme testi sayesinde kadın hastalıkları hakkında şüphelenilen durumların tam teşhisi sağlanabilir. Bu sayede en etkili tedavi yöntemine karar verilebilir. Doktorunuzla yapacağınız görüşmede emar sonuçlarınız tarafınıza aktarılacaktır. Uygulamanın başarıyla tamamlanması ardından aynı gün içerisinde günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

Kadınlarda Emar Taraması Ne Kadar Sürer?

Kadınlarda mr taraması süresi, yaklaşık 25 – 30 dakika kadar sürmektedir. Operasyon öncesi hazırlık olmaması sayesinde hemen taramaya geçilebilir. Ancak operasyon ilaçlı emar şeklinde yapılırsa, emar sonrası alerjik reaksiyonlara karşı gözlem olarak bir süre beklemeniz istenebilir. Gerekli durumlarda bir süre beklemenin ardından günlük işleminize devam edebilirsiniz.

 

Sonuç

MR görüntüleme, kadın hastalıkları gibi birçok sağlık sorununun testini yapabilmektedir. Üç boyutlu görüntülemeye imkan sunan tarama testi ile semptomların kesin tanısı konulabilir. Emar görüntülemesi sayesinde erken tanı ve tedaviye olanak bulunabiliyor. Emar taraması sayesinde; kemik dokusu, kan damarları ve organlarda ayrıntılı görüntüleme yapılabilmekte. Bu aşamada emar sonuçları kadın hastalıkları doktorları ve radyoloji uzmanları birlikte hareket edecektir. Güvenilir emar taraması yaptırmak için aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda mr taraması güvenilir mi?

Emar taraması, yüksek doğruluk oranı ve radyasyon içermemesi sayesinde güvenilir uygulamalardan biridir. Kadınlarda emar taraması ile kadın hastalıklarının teşhisi sağlanabiliyor.

Emar taraması ilaçlı yapılabilir mi?

Emar operasyonu, gerekli görüldüğü durumlarda ilaçlı emar şeklinde gerçekleştirilebilir. MR uygulamasında daha ayrıntılı ve net görüntüler elde edilmesi adına ilaçlı emar uygulanabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣