Emar Neden Çekilir?

Emar neden çekilir sorusunu yanıtlayan doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Günümüzde en zararsız yöntem olarak kabul edilen emar, aynı zamanda detay açısından da en etkili yöntemlerden biridir. İnsan vücudundaki kemiklerin en ince dokularına kadar görüntüleme imkanı tanıyan bu yöntem, derinlemesine ve ciddi bir şekilde araştırma gerektiren durumlar için kullanılır. Peki emar neden çekilir? Emar neden gece çekilir? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Emar Neden Çekilir?

Kişinin organlarını, iskelet sistemini ve dokularını incelemeye yarayan emar, farklı problemlerin teşhis edilmesine yardımcı olur. Ameliyat gerektirmeden uygulanan bu işlem sayesinde vücudun yüksek çözünürlüklü görüntülerine ulaşılınır. Bir hastalığı tespit ederek tedavi sürecini hızlandıran emar, vücudun farklı bölümlerini görüntüleyebilme özelliğine sahiptir. Emar en çok yumuşak dokular ve sinir sistemi ile alakalı problemleri değerlendirmek için kullanılır.

Emar Çekilme Nedenleri

  • Kafatasının tüm detaylarının incelenmesi gerektiğinde,
  • İnsan vücudundaki yumuşak dokuların görüntülenmesi gerektiğinde,
  • İç organlarında hastalık şüphesi görüldüğünde,
  • Beyinde var olan ya da var olduğu düşünülen tümörlerin tanısında,
  • Kadınlarda meme kanseri şüphesi olduğunda,
  • Kalp hastalıklarının son durumunun detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğinde,
  • Beyin kanaması gibi durumların detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğinde,
  • Böbrek, karaciğer, kalp, vücut kasları ve kan damarları gibi hayati açıdan önem taşıyan organların tamamının detaylı incelemesinin yapılması gerektiğinde emar tercih edilir.

Emar Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Migren, baş ağrısı, göz, kulak ve çene eklemi problemleri, epileptik nöbet, nörolojik rahatsızlıklar, beyin tümörü, omurga problemleri, spor yaralanmaları, kalp hastalıkları, disk kaymaları ve disk fıtıkları, omuz ve diz gibi eklemler ve bağların değerlendirilmesi, kemik yapı rahatsızlıkları, göğüs ve karın içi organ rahatsızlıkları gibi durumlarda da emara ihtiyaç duyulur.

Bunun yanı sıra emar cihazı ile tüm vücut anjiyografi, beyin, göz, iç kulak ve kulak yapıları, hipofiz, çene eklemi, beyin atardamar ve toplardamar sistemleri, perfüzyon MRG, karın içi organlar ve alt karın bölgesi, boyun, sırt ve bel bölgesi omurga patolojileri, akciğerler, kalp ve kalp ile ilgili damarlar, BOS akım çalışması, boyun yapısı, gırtlak, dil ve çevre yapıları, yutak ve tükürük bezleri, MR spektroskopi, kinematik incelemeler, tüm vücut metastaz tarama, dinamik doku MR, MRCP, MR pyelografi ve MR myelografi, omuz, kol, dirsek, el bileği, el, kalça, uyluk, diz, bacak, ayak bileği ve ayak gibi uzuvların ve eklemlerin incelenmesi, kranial ve abdominal difüzyon görüntüleme, bölgesel MR anjiografik incelemeler yapılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin MR neden çekilir?

Beyin tümörleri, felçler, bunama ve multipl skleroz gibi kronik sinir sistemi hastalıklarını saptamak için beyin MR çekilir. Aynı zamanda hipofiz bezi, beyin damarları, göz ve iç kulak organlarının hastalıklarını değerlendirmek için de kullanılır.

Neden emar çekilir?

Birçok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan emar, vücudun kemiksiz kısımları ya da yumuşak dokularını görüntülemek amacıyla çekilir.

Emarda bütün hastalıklar çıkar mı?

Emar sayesinde tüm hastalıklar kısa süre içerisinde tespit edilir ve kişilerin tedavi planına başlanır. Kanser, beyin tümörü ve vücudun diğer bölgelerindeki sorunların hepsi vücut MR çekimi ile kolayca teşhis edilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣