Batın MR: Nedir? Nasıl Yapılır?

batın mr çekimi yapılan kadın hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Batın mr taraması, karın ve pelvik bölgede görüntüleme yapılmasını ağlayan testtir. Üç boyutlu görüntülemeye olanak sağlayan uygulama hakkında daha fazla detaya makalemizden ulaşabilirsiniz.

Batın MR Nedir?

Batın emar taraması, güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanarak yapılan görüntüleme testidir. Batın bölgesi yani karın ve üreme organlarının yer aldığı bölgeden fotoğraf kesitleri almak için kullanılmaktadır. Alınan görüntüler bilgisayar yardımı ile birleştirilerek bir araya getirilir ve ortaya üç boyutlu görüntüler çıkar.  Mr görüntüleme, bilgisayar ortamında bir monitör yardımıyla izlenebilir veya bir diskte biriktirilebilir. İç organların detaylı görüntülemesine olanak sağladığı için şüphelenilen durumların tam teşhisi saplanabilir. Aynı zamanda tedavi sürecindeki hastalarda, hastalığın yayılma ve hasar durumunun kontrolü için de ema kullanılabilir. Emar taraması x-ışını kullanılmadığı için radyasyon içermeyen güvenilir bir uygulamadır.

Batın MR Neden Yapılır?

Karın ve pelvik bölgedeki organları görüntülemede kullanılan batın mr uygulaması, aşağıdaki durumları değerlendirmek için yapılabilmektedir;

 • Karın bölgesinde kan akışı
 • Karın içindeki kan damarlarının görüntülemesi
 • Karın ağrısı veya şişmesinin nedenin tespitinde
 • Karaciğer veya böbrek sorunları gibi anormal kan testi sonuçlarının nedeninin tespiti
 • Karındaki lenf düğümleri görüntülemesi
 • Karaciğer, böbrekler, adrenaller, pankreas veya dalakta kitle tespiti
 • Mesane gibi pelvis organları ve
 • Kadınlarda rahim  ve yumurtalıklar  gibi üreme organları
 • Erkeklerde prostat bezi görüntülemesi
 • Kan damarları görüntülemesi
 • Lenf düğümleri
 • Karın veya pelvis tümörleri
 • Siroz gibi karaciğer hastalıkları ve safra kanalları ve pankreas anormallikleri
 • Crohn hastalığı  ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalığı
 • Anormal kan damarları ve iltihaplı damarlar (vaskülit)
 • Hamile bir kadının rahminde bir fetüs görüntülemesi

Yukarıda bahsedilen bölgelerin görüntülenmesinde batın mr tercih edilebilir. Organlardaki bulguların kesin teşhisi ve organ hasarının görüntülemesinde en güvenilir uygulamalardan biridir.

Batın Emar Taraması Nasıl Yapılır?

Batın emar, diğer emar operasyonlarına benzer prosedüre sahiptir. Öncesinde fazla hazırlık gerektirmeyen uygulamada dikkat edilmesi gereken birkaç durum vardır. Bunlar arasında;

Batın Emar Öncesi Hazırlık;

 • Üst batın mr veya alt batın mr çekiminde doktorunuz belirtmediği sürece aynı şekilde yeme ve içmeye devam edebilirsiniz. Doktorunuzun belirtilmesi durumunda, uygulanması gerekenler bire bir uygulanmalıdır.

 • Uygulama öncesinde, klostrofobiniz varsa veya kapalı alanlardan hoşlanmıyorsanız sonuçlarınızı etkilememesi adına doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gerekli görüldüğü durumlarda uygulama öncesi sakinleştirici verilebilir. Veya sakinleştirici yerine açık emar uygulamasına geçilebilir.

 • Test öncesinde vücudunuzdaki tüm metal ve yapay ürünler hakkında bilgi vermeyi unutmayınız. Bazı stent türleri, manyetik alanın etkisiyle oynayabilir ve hayati tehlike yaratabilir. Bu durumlara sebebiyet vermek için uygulama öncesinde radyoloji doktorunuza vücudunuzdaki tüm metaller hakkında bilgilendirme yapmalısınız. Dilerseniz, ‘’ Kimler Emar Çektiremez ? ’’ yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Batın Emar Çekimi Esnasında;

 • Manyetik rezonans görüntüleme için uygulama öncesi hastane önlüğü giymeniz istenecektir. Üzerinizde fermuarsız, çıtçısız kıyafetler bulunuyorsa bu kıyafetlerle de emar çekimine girebilirsiniz.

 • Emar makinesi içerisindeki masaya uzanmanız gerekecektir. İki ucu açık bir tüpe benzeyen emar cihazının içindeki masaya uzandıktan sonra tarama başlayacaktır.

 • Tarama cihazının çalışmasıyla sesler duymaya başlayabilirsiniz. Emar cihazı neden ses çıkarır? içeriğimizde bahsettiğimiz bu durum nedeniyle kulaklarınız rahatsız olabilir. uygulama öncesi etkilenmemeniz adına kulak koruyucu verilecektir.

 • Bazı muayeneler ilaçlı emar olarak geçebilir yani kontrast boya kullanımı ile gerçekleşebilir. Çoğu zaman testlerde bt anjiyo işlemine benzer şekilde kan damarından boya verilerek görüntülerin daha net ve kaliteli çıkması sağlanmaktadır. Aynı zamanda kan damarlarındaki tıkanıklıklar da bu sayede görüntülenebilir.

 • Mr abdomen çekiminin tamamlanması yaklaşık 30 dakika kadar sürecektir. Operasyonun tamamlanmasıyla beraber dinlenmek için bekleme odasına geçebilirsiniz.

Batın Emar Çekimi Sonrası İyileşme;

Emar operasyonu ilaçlı emar şekilde yapılmadığı durumlarda, iyileşme süresi bulunmamaktadır. Normal emar çekiminin ardından aynı gün günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. İlaçlı emar çekimi sonrası işe bir süre yan etkilere karşı gözlemledikten sonra taburcu olabilirsiniz.

Batın MR Yan Etkileri Nelerdir?

Üst batın mr ve alt batın mr görüntülemesi , karın bölgesindeki tüm organlarda detaylı inceleme sağlamaktadır. Ancak her operasyonda olan riskler kadar emar uygulamasında da bazı risklerden bahsetmek mümkündür. Batın emar riskleri arasında;

 • Uygulama öncesinde sedasyon veya anestezi kullanılıyorsa operasyon sonrası baş dönmesi ve mide bulantısı görülebilmektedir.
 • İlaçlı batın mr çekimi sonrası kontrast madde nedeniyle alerjik reaksiyonlar görülebilir. İlaçla kontrol edilebilen bu reaksiyonlar genellikle kaşıntı ve deride kızarıklık şeklinde olmaktadır.
 • İlaçlı batın emar çekimi sonrasında kanül girişi yapılan bölgede ağrı veya morarma olabilir. Bu durumlarda doktorunuza durumu bildirmeli ve ağrının olduğu bölge muayene edilmelidir.

Yukarıda bahsedilen emar riskleri, prosedürün kontrollü yapılmasıyla birlikte en aza düşecektir. uygulama oldukça güvenli olduğu gibi faydalı işlemlerden biridir. Bilgisayarlı tomografi uygulamasından farklı olarak radyasyon içermeyen uygulama çocuklarda ve hamilelerde güvenli şekilde uygulanabilmektedir. Bahsedilen riskler göz önüne alınmalıdır ancak bu durumlar operasyondan alınacak faydanın önüne geçmemelidir.

 

Sonuç

Batın emar uygulaması sayesinde, karın ve pelvik bölgedeki şüpheli durumların tespiti sağlanabilir. Doğru teşhis sayesinde yönlendirilen hastalar daha kısa sürede hızlı tedavi olanağına sahip olabilir.er Emar operasyonunda dikkat edilesi gereken durumlardan biri de operasyonun yapılacağı merkezdir. Yeni nesil emar cihazlarının kullanılması hem yüksek sesten oluşan rahatsızlığı önleyecek hem de kaliteli görüntü elde edilmesini sağlayacaktır. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde tercih edilen yeni nesil 1.5 Samsung emar cihazı sayesinde sessiz ve hızlı emar deneyimini yaşayabilirsiniz. Emar ön muayenesi için aşağıda yer alan Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alıp, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mr abdomen üst kontrastlı yapılabilir mi?

MR abdomen üst kontrastlı yapılabilmektedir. Kan damarından enjekte edilen kontrastlı madde sayesinde üst abdomende net, parlak ve kaliteli görüntüleme sağlanabilir.

Alt batın mr kaç dakika sürer?

Alt batın mr görüntülemesi yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir. Operasyonun hazırlık süreci ile beraber toplam 45 dakika kadar bir sürede batın emar tamamlanabilir.

Alt batın mr fiyatları ne kadardır?

Alt batın mr fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak alt batın mr görüntülemesi, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, batın emar fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣