Kolonoskopi Endikasyonları Nelerdir?

Kolonoskopi Diyeti

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalın bağırsak ve rektumda yer alan kitlelerin incelenmesi, hastalıklara tanı koyulması amacıyla uygulanan kolonoskopi, makattan girilerek yapılan bir işlemdir. Kolonoskopi işlemi hem hastalıkların teşhisinde hem de tedavisinde rol oynar. Peki, işlemin gerçekleştirilmesi için gerekli olan kolonoskopi endikasyonları nelerdir?

Avicenna hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda kolonoskopi endikasyonları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. İşlemin gerçekleştirilmesi için gerekli olan durumlar hakkında bilgi edinerek sağlınız adına emin adımalar atabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Kolonoskopi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Kolonoskopi yapılmadan önceki hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı noktaları vardır. Bu noktalar genel anlamada hastaların sahip olduğu durumları ve özellikleri kapsar. Kolonoskopi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken hasta türleri şu şekildedir:

 • Kalp hastalığına sahip olan hastalar,
 • Akciğer hastalıklarına sahip olan hastalar,
 • Hamilelik durumu olan hastalar,
 • Diyabet hastaları,

Bunun yanında hastaların kullandığı ilaçlar da işlem öncesinde hekimlere bildirilmelidir. Olası bir ilaç alerji için kolonoskopi işleminden önce hasta hakkındaki tüm bilgilere ulaşılması gerekli bir durumdur.

Kolonoskopi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

İşlemin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için bağırsakların boş olması yani bağırsak temizliğinin yapılması gerekir. Bunun için farklı yöntemler uygulanır. Bağırsakların gerekli ve yeterli şekilde temizlenmemesi durumu lezyon veya polip adı verilen kitlelerin kolonoskopi işlemi sırasında gözden kaçmasına, kolonoskopi işleminin uzamasına ve işlemin daha riskli hale gelmesine neden olur. Bunun yanında bu risk unsurları kolonoskopinin tekrar gerçekleşmesine de yol açar.

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

İşlem sırasında hastalıkların tanısı haricinde tedavi süreci de başlayabilir. Kolonoskopi işleminde karşılaşılan poliple o an çıkarılır ve olası sağlık sorunları önlenir. İşlem sırasında ucunda bükülebilir bir kamera yer alan esnek bir tüp şekliyle karşımıza çıkan kolonoskopi aleti, makattan sokulur ve bağırsak incelemesi gerçekleştirilir.

Kolonoskopi Hangi Hastalıklarda Yapılır?

İşlemin uygulanma şeklinin yanında amacı da oldukça önemli bir etkendir. Kolonoskopi işlemi bağırsak odaklı birçok hastalığın tanısı ve tedavisinde rol oynar. Kolonoskopi endikasyonları çevresinde işlemin uygulanmasına karar verilir. İşlemin gerçekleştirilmesi için gerekli olan kolonoskopi endikasyonları genel anlamda şu şekildedir:

 • Uzun süreli ve sürekli karın ağrısı,
 • Rektal bölgede kanama,
 • Anemi ya da demir eksikliği durumları,
 • Kronik kabızlık veya kronik ishal durumu,

Bunların yanında hastada görülen ani ve sebepsiz kilo kaybı da kolonoskopi endikasyonları arasında yer alır.

İşlem Gerektiren Kolonoskopi Endikasyonları

Kolonoskopi işlemi temel anlamda bağırsakta yaşana sorunların ve olası hastalıkların teşhis için uygulanır. Bunun yanında işlem gerektiren diğer kolonoskopi endikasyonları da şu şekildedir:

 • Kanser Taraması: 50 yaş üzerinde bulunan her birey hiçbir şikayeti bulunmasa dahi 5 yılda bir kolonoskopi yaptırmalıdır. Bu işlem ile olası kolon kanseri ve rektum kanseri riski engellenir.
 • Genetik Faktörler: Ailesin kolon veya rektum kanseri bulunan kişilerin kontrol amaçlı kolonoskopi işlemi yaptırması gereklidir.
 • Polip Tanısı: Bağırsakta buluna tümörü odaklı kitleler olarak karşımıza çıkan polipler, kolonoskopi işlemi ile teşhis edilir. Hatta küçük yapılı polipler işlen sırasında da bağırsaktan çıkarılır. Daha önce polip tanısı koyulan kişilerin daha sık bir şekilde kolonoskopi kontrolü yaptırması öneriler arasındadır.

Bunun yanında farklı bağırsak ve sistem rahatsızlıklarına sahip olan kişiler de kontrol amaçlı kolonoskopi işlemi yaptırmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kolonoskopi endikasyonları nelerdir?

İşlem gerektiren durumla genel anlamda karın ağrısı, kabızlık ve isyan durumları, anemi olarak karşımıza çıkar.

Kolonoskopi yapılırken dikkat edilmesi gereken hastalar kimlerdir?

Diyabet hastaları, akciğer ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ve hamilelik durumu olanlar kolonoskopi yaptırırken oldukça dikkat etmelidir.

Kanser teşhisinde kolonoskopinin önemi nedir?

Özellikle 50 yaş üstündeki her birey olası kanser durumu için kolonoskopi kontrolü yaptırmalıdır. Özellikle kolon ve rektum kanseri teşhisinde kolonoskopi işlemi önemli bir yere sahiptir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣