Ağrısız endoskopi işlemi

Neden Endoskopi Yapılır?

Sindirim sistemi noktasında karşımıza çıkan hastalıkların tanı ve teşhisi noktasında endoskopi işlemi karşımıza çıkar. Tıp tarihinde 40 yılı aşkın süredir karşımıza çıkan işlem sayesinde kanser taramasının erken teşhisi sağlanır. Peki, neden endoskopi işlemi gereklidir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda neden endoskopi işlemine gerek vardır sorusunun cevabını bulacaksınız. Bu sayede hangi durumlarda, kimlere endoskopinin gerekli görülüğünü öğrenebilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Endoskopi Kimlere Uygulanır?

İşlemin başarılı olması ve etkin bir şekilde sonuçlanması için uzman hekimler tarafından hastaya uygulanması gereklidir. Alanında uzman hekimlerle işlem çok daha rahat bir şekilde ve kısa sürede sonuçlanır.

Neden endoskopiye gerek vardır sorusunun temel cevabı ise hastalarda yer alan ve sürekli hale gelen belirtilerdir. Bu belirtilerin uzun süreli olması ve hastayı rahatsız edecek noktaya varması sonucunda hekimler işleme karar verir.

Bunun yanında bedensel muayenenin kesin sonuç vermemesi, kan tahlilinde hastalık tanısının gerçekleşmemesi gibi durumlar da işlemi gerekli kılar.

Endoskopiye Gerek Duyulan Durumlar

Neden endoskopi gereklidir sorusu doğrultusunda hastalıkta ortaya çıkan belirtiler sonucunda işlem kararlaştırılır. Hekim tarafından işlemin yapılmasına karar verilen durumlar ve hastalık belirtiler şu şekildedir:

  • Devam eden mide ağrısı,
  • Demir eksikliği ve kansızlık,
  • Yutma güçlüğü problemleri,
  • Midede reflü, gastrit ve ülser
  • Sürekli kusma,
  • Halsizlik ve ateş hissiyatı
  • Nedensiz kilo kaybı,
  • Dışkıda renk ve şekil değişikliği,

Söz konusu belirtilere sahip olan hastalar için işlem süreci başlar.

Endoskopi İşlemleri

Hastalarda ortaya çıkan belirtilerin yanında bazı cerrahi işlemler için de endoskopi işlemi karşımıza çıkar. Bu durumlar işlem sırasında tespit edilen polip kitlesini çıkarma işlemi, mideye hortum takılma işlemi sonucunda hastanın beslenmesi amacıyla mideye kateteri yerleştirme işlemi, tümör tespiti ve biyopsi işlemi yapmak amacıyla da karşımıza çıkar.

İşlem hastalıkların tanı ve teşhis uygulamasının yanında başlı başına bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte neden endoskopi yapılır sorusunun birden fazla cevabı olduğunu ve bu cevapların sağlıklı bir yaşam için gerekli olan işlemler çevresinde karşımıza çıktığı söylenebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Endoskopi işlemi hangi durumlarda karşımıza çıkar?

Sindirim sistem, hastalıklarının tanı ve tedavisinde endoskopi işlemi karşımıza çıkar.

Neden endoskopiye başvurulur?

Tespiti gerçekleşmeyen sindirim sistem hastalıklarında kesin tanı için gastroskopi işlemi ortaya çıkar.

İşlem ile tedavi edilen hastalıklar nelerdir?

Kanser taraması, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, gastrointestinal sistem hastalıklarının tedavisi gerçekleşir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorlarımız

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.