Felç Fizik Tedavi Nerede Yapılır?

felç fizik tedavi nerede yapılır fizik tedavi uygulanan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Felç Fizik Tedavi Nerede Yapılır? sorusu, felç geçiren hastalar için önemli konulardan biridir. Felç sonrası fizik tedavi uygulamalarının nerede yapılabileceği hakkında detaylara, makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi Nedir?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları, bedensel işlev bozukluklarının giderilmesi , düzeltilmesi ve ağrı sorunlarının azaltılmasında etkilidir. Bazen ameliyatsız tedavi için tercih edilebilen fizik tedavi, operasyon sonrası hareketliliğin eski haline getirilmesi için de tercih edilmektedir. Kullanılacak yöntemler kişiye özel programlarla yapıldığı için her bölgeye ve her hastaya özel egzersizler devam ettirilmektedir. Aynı zamanda kişiye özel fizik tedavi uygulamalarının istikrarlı devam etmesi de önemli hususlardan biridir. İstikrarlı devam eden uygulamalar sayesinde, yeni bir yetenek öğrenir gibi tekrar eski işleve kavuşabilir. Fizik tedaviler, uzman fizyoterapistler eşliğinde güvenli şekilde uygulandığı taktirde vücuttaki motor fonksiyonlar geri kazanılabilir.

Felç Fizik Tedavi Nasıl Uygulanır?

Yaşanan her felç kalıcı değildir. Felçli birçok kişi, zamanla motor hareketlerin kontrolünü geri kazanabilir. Çünkü sinir sisteminin uyarılmasıyla, nöroplastisite olarak bilinen sinir devrelerinde yeniden düzenleme meydana gelebilir. Etkilenen motor fonksiyonlar, beyin ve omuriliğin etkilenmiş bölgelerine bağlanabilir. Bir hareketi ne kadar çok tekrarlarsanız, o göre için uyarılan sinirsel yollar o kadar güçlenecektir. Buy nedenle yoğun hareket eğitimi ile motor fonksiyonlar güçlendirilmelidir. Felç fizik tedavisi, vücudun istenilen kısımlarının hareket ettirilerek istenilen hale getirilmesini sağlamaktadır. Hareket kabiliyetinizi ve yaşam kalitenizi geri kazanmak için felç fizik tedavisi birçok farklı merkezde alabilirsiniz. Felç fizik tedavi nerede yapılır? sorusu cevabı için bir sonraki başlığımıza göz atabilirsiniz.

Felç Fizik Tedavi Nerede Yapılır?

Hastaneden taburcu edilmeden önce, inme mağduriyeti yaşayan kişiye uygun bir yaşam düzenlemesi bulmak fizik tedavi merkezi araştırılacaktır. İnmeden kurtulmak isteyen kişiler, tedavisine fizik tedavi hastanesinde devam edebilirler. Bu yolu tercih edenler için felç fizik tedavi nerede yapılır? sorusu merak ediliyor. Bunlar arasında tercih edebilecekleri;

  • Yatarak Fizik Tedavi: Yatarak fizik tedavi büyük hastane komplekslerinin bir parçası olabilir. Tesiste genellikle 2 ila 3 hafta kalması yeterlidir. Haftada 5 veya 6 gün, günde en az 3 saat aktif fizyoterapi içeren, yoğun bir programdır. Yatan hasta fizik tedavi merkezleri, tam zamanlı doktor gözetimi ve inme sonrası fizik tedavi uygulamalarında yoğun bir programa sahip olmaktadır. Fizik tedavide özel ekipman konusunda uzmanlaşmış tüm terapistlere erişim dahil olmak üzere kapsamlı bir tıbbi hizmetler yelpazesi sunar.

  • Ayaktan Fizik Tedavi: Genellikle daha büyük bir hastane kompleksinin parçası olmaktadır. Doktorlara ve ayrıca inme rehabilitasyonunda uzmanlaşmış tüm terapistlere erişim sağlar. Ayaktan fizik tedavi yönteminde genellikle haftada 3 gün olmak üzere birkaç saat fizik tedavi merkezinde geçebilir. Ancak gün sonunda eve döneceğiniz bir programa sahiptir. Kapsamlı ayakta tedavi tesisleri de genellikle yatan hasta tesisleri kadar yoğun tedavi programları sunmaktadırlar.

  • Evde Fizik Tedavi: Evde fizik tedavi, felç geçiren ve rehabilitasyonun o kişinin bireysel ihtiyaçlarına özel bir program uygulamasında önemlidir. Evde fizik tedavi programı, kişinin becerilerinin geliştirilmesinde ve kendi yaşam ortamı bağlamında telafi edici uygulamaların yapılmasını sağlamaktadır. Evde rehabilitasyon, haftada birkaç saat yoğun bir terapiye katılmayı sağlayabilmektedir. Fizyoterapist eşliğinde güvenli bir programla düzenli devam edilmesini sağlamaktadır. Evde fizik tedavi ve rehabilitasyon programları genellikle sadece bir tür rehabilitasyon terapisti tarafından tedaviye ihtiyaç duyan kişilerde uygun olmaktadır.. Felç fizik tedavi ve rehabilitasyon çalışması, evde yapılan yoğun denge ve kuvvet rehabilitasyonudur. Yürümeyi iyileştirmede bir rehabilitasyon tesisindeki koşu bandı eğitimine eşdeğer hareketler yapılabilecek ise, evde fizik tedavi uygulamaları yapılabilir.

Felç fizik tedavi uygulamaları sayesinde, felcin etkilerinden kurtulmak tekrar hareketlilik kazanılabilir. Hareket kısıtlaması olan bölgelerde eski hareketliliğin kazandırılmasında fizik tedavi merkezi araştırması ve birebir fizyoterapist ile uygulamalar mümkündür.

Sonuç

İnme sonrası fizik tedavi veya felç rehabilitasyonu olarak bilinen uygulamaları, kısmı oluşmuş hareket kısıtlamalarının düzeltilmesinde etkilidir. Motor hareketlerin tekrardan kazanılmasında etkili olan felç rehabilitasyonu ile etkiler ortadan kaldırılarak, yaşam kaliteniz yükseltilebiliyor. Elektroterapiler veya robotik rehabilitasyon uygulaması sayesinde sinirler uyarılarak tekrardan hareketlilik sağlanabilir. İnme rehabilitasyonu uygulamasında önemli olan hareketlerin düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Seans aralıkları ve süresine Fizik Tedavi uzmanı ile yapacağınız ön muayenede karar verilecektir. Dilerseniz, Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna International Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Felç fizik tedavi seansları ne kadar sürer?

İnme rehabilitasyonu seanslarının sayısı, inmenin yaşandığı bölgeye ve inmenin etkilediği alana göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama olarak fizik tedavi uygulamaları 4 ila 6 hafta arasında devam etmektedir.

İnme sonrası fizik tedavi ile iyileşme mümkün mü?

Geçirilen her felç kalıcı değildir. Felç sonrası sinirler tekrar ve düzenli uyarılarak zamanla yaşam kalitesinde yükselme ve eski hareketliliğe geri dönme sağlanabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣