Fizik Tedavi Kaç Dakika Sürer?

fizik tedavi kaç dakika sürer fizik tedavi yapılan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizik Tedavi Kaç Dakika Sürer? sorusu, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına başlayacak olanların öncesinde bilmek istediği sorular arasında yer alıyor. Dilerseniz, daha fazla detay için makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, zedelenen dokularda daha hızlı iyileşmeye olanak sağlayan tedavileri kapsamaktadır. Yumuşak doku, kemik ve eklem bölgelerindeki zedelenmeler ve ameliyat sonrası hareket kısıtlamasının eskiye dönmesinde faydalı işlemleri içermektedir. Fizik tedavi sayesinde, hasarlı bölgelerde hareketlilik sağlanarak kan akışı hızlandırılmaktadır. Akışın hızlanmasıyla birlikte zedelenme olan bölgede daha hızlı iyileşme sağlanabilir.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamalarında hangi yöntemin seçileceğine karar verilmesi için öncelikle fizik tedavi uzmanlarına muayene olmanız gerekmektedir. Doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrasında hasarlı bölgenin durumunun kontrolü sağlanmalı. Kontrol sonrası muayene esnasında daha verim alınabilmesi için hangi yöntemin seçileceğine karar verilecektir. Hareket kısıtlamanız ve ağrı durumunuzun evresine göre doktorunuz, kaç seans ve kaç dakika fizik tedavi uygulaması almanız gerektiği hakkında bilgi verecektir. Yapılabilecek uygulamalar arasında; manuel tedavi, robotik rehabilitasyon, kuru iğne gibi uygulamalar yer almaktadır. Hangi tedavi yönteminin seçileceği veya evde fizyoterapi mi yatarak fizyoterapi mi? daha yararlı olacak, doktorunuzla beraber ön görüşme esnasında tartışabilirsiniz. Dilerseniz, fizyoterapi uygulamalarının detayları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Fizik Tedavi Kaç Dakika Sürer?

Fizyoterapi uygulamaları, birçok farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bazen ellerle yani manuel tedavi yapılabilirken, bazı evrelerde robotik fizyoterapiden faydalanabiliyor. Bu ve benzeri durumlarda evde fizik tedavi veya yatarak fizik tedavi almak tercih edilebilir.

Fizik Tedavi Süresi Nedir?

Hastanede ayakta fizik tedavi seansları 30 dakika ile 60 dakika arasında sürmektedir.. Haftanın 2 veya 3 günü alınan fizik tedavi ile gerekli olan hareketlilik sağlanacaktır. Ancak yatarak fizik tedavi uygulamasını tercih ederseniz, her gün fizik tedavi alabilir ve her seans yaklaşık 2 saate yakın sürmektedir. yani daha yoğun geçen ve hızlı tamamlanan bir fizik tedavi süreci için yatarak fizyoterapi uygulamasını tercih edebilirsiniz. Ancak daha hafif evrelerde alınan ayaktan tedavilerde faydalı olmaktadır.

Kişiye özel egzersiz programları ile yapılan hareketler sayesinde bölgesel hareketlilik sağlanmaktadır. Bu sayede yoğunlaşan kan akışı tedavinin hızlanmasına ve daha hızlı iyileşme görülmesine olanak sağlar. Fizik tedavide iyileşme nasıl anlaşılır? yazımızdan, hastalığın iyiye gitme belirtileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sonuç

Eklem ameliyatları sonrası veya travmalar ardından hareketlerde kısıtlama veya günlük işleri yaparken dahi ağrı sorunuyla karşılaşılabilir. Bu durumun üstesinden gelebilmek adına fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları ile birlikte fizik tedavi uygulamaları için görüşme yapılmalıdır. Hasarlı bölgede eski hareketliliğin kazanılması için veya hareket etmede gerileme yaşanmaması için egzersizler oldukça faydalıdır. Tek başına yapılan bilinçsiz egzersizler zararlı olabileceği için uygulamalar güvenilir bir merkezde, fizyoterapistler gözetiminde yapılmalıdır. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavide iyileşme nasıl anlaşılır?

Fiziksel tedavi uygulamaları ardından iyileşme belirtileri arasındaki; hafif miktarda ağrı, eskiye göre daha rahat hareket etme, hareket kısıtlamasının düzelmesi gelmektedir. Hareketler sonrasında bir miktar ağrı görülebilir ancak geçici olduğunu bilmenizde fayda bulunuyor.

Robotik fizyoterapi uygulamaları nedir?

Robotik fizik tedavi uygulamalarında, fizik tedavi cihazlarının kullanılmasını içermektedir. Terapiden maksimum faydanın sağlanabilmesi için cihazlardan fayda alınan uygulamadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣